Duże problemy z grą i z kondycją

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
msuchanek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2023, 13:37
Instrument/y: Bach Stradivarius 43
Ustnik/i: Hammond Brass 5ML

Duże problemy z grą i z kondycją

Post autor: msuchanek » 6 maja 2024, 17:12

Cześć!
Przychodzę do was będąc w trudnym położeniu, post piszę niemal w desperacji. Otóż kończę szkołę muzyczną II st., za dwa tygodnie mam dyplom, a występują u mnie straszne problemy z kondycją i ogólnie z grą. Mimo, że wydaje mi się, że ćwiczę więcej i lepiej niż rok temu(bardziej uważnie, świadomie) to trębacz ze mnie dużo gorszy. Bardzo szybko się męczę, a wtedy mam problemy z dźwiękami nawet powyżej c2, jak pogram jeszcze, będąc już zmęczony, zagranie tak naprawdę jakiegokolwiek dźwięku by brzmiał on dobrze jest niemożliwe. Mniej więcej rok temu zacząłem grać w orkiestrze dętej, domyślam się, że to mogło zapoczątkować problem(częste granie bez rozegrania, granie na dworze, na mrozie, bez strojenia). Mój nauczyciel zauważył też, że popełniam przez to podstawowe błędy, np. podwijam dolną wargę. Co mogę zrobić? Czuję się zupełnie bezradny, nie wiem jak ugram ten dyplom….
Dzięki i pozdrawiam!

msuchanek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2023, 13:37
Instrument/y: Bach Stradivarius 43
Ustnik/i: Hammond Brass 5ML

Kontynuując

Post autor: msuchanek » 6 maja 2024, 17:41

Zmieniłem w poprzednie wakacje trąbkę, z Yamahy YTR 4335 na Bacha Stradivariusa 43, jakoś początkiem roku zmieniłem ustnik, ponieważ na dotychczasowym z Yamahy nie dość, że się męczyłem, to miałem beznadziejny dźwięk - podobnie jak teraz... Nauczyciel powiedział żebym jednak dyplom zagrał jeszcze na starym, na nowym męczę się nawet bardziej, ale to wiadomo, mięśnie pracują pewnie nieco inaczej, trzeba się przyzwyczaić. Problem jest jeszcze taki, że kiedy już się zmęczę, to mi po prostu nie drgają usta, choćbym nie wiem jak dmuchał, po prostu nie idzie. Nie wiem już co robić, jak ćwiczyć...

ODPOWIEDZ