Pojemność płuc

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
lukassindo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 25 lip 2006, 16:57
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: torun

Pojemność płuc

Post autor: lukassindo » 28 lip 2006, 17:47

jak wazna jest pojemnosc pluc przy graniu trabka??
czy warto sobie zrobic badania spirometryczne zanim sie postanowi uczyc sie grac??
pozdrowienia
Ostatnio zmieniony 20 gru 2008, 22:21 przez lukassindo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 17 maja 2006, 11:30
Instrument/y: B&S II 3143S, B&S 3137S, Access Virus
Ustnik/i: Stork Custom Vacchiano 2C+25C PUMPED, Laskey
Lokalizacja: toruń

Post autor: bene » 28 lip 2006, 18:54

Myślę, że nie powinienieś się tym przejmować. Jeśli to twoje początki warto kogoś zapytać /kompetentnego / o sposoby oddychania i ćwiczenia oddechowe. Czytałem o tym że Rafeael Mendez będac watłej postury miał teoretycznie niską pojemność, ale w drodze pracy nad oddechem wypracował świetne wyniki. Na trumet staff można zobaczyć ile może grać na jednym oddechu..../

Awatar użytkownika
Michał Szczurek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 17 gru 2005, 13:03
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Wrocław/Świdnica
Kontakt:

Post autor: Michał Szczurek » 30 lip 2006, 12:51

mi także wydaje się zże nie jest ważna pojemność, jednak np mi kazali się przedalać spirometrem i u pulmonologa (doszło też EKG) gdy przyjmowali mnie na Podwale (i szkołe jazzu we Wrocku), chodzi przedewszystkim o wydolność płuc i serca, zdolność do wytrzymywania ciezkiej pracy typu gra na trąbce... ach te hektolitry powietrza wdmuchiwane do dziwnej, poskręcanej, metalowej rury...

Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Administrator
Posty: 1370
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:52
Instrument/y: B&S 3137
Ustnik/i: Marcinkiewicz E17, JK 3C
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Kamil » 30 lip 2006, 23:00

O, w sumie też muszę gdzieś iść do pulmonooga.. ;) Duża objętość płuc to dobra sprawa.. :)
„Life is something like a trumpet. If you don't put anything in, you won't get anything out.”

Doula - Holistyczne Wsparcie Okołoporodowe

Awatar użytkownika
mroziczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 11 sty 2006, 13:18
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: nowa ruda

Post autor: mroziczek » 31 lip 2006, 13:37

Ja wolę nie sprawdzać swoich płuc bo nie podbuduje mnie to pewnie a się jeszcze załamię :smile: a po tym jak chciał mi dziad bronchoskopię robić, postanowiłam że więcej moja nowa u pulmologa nie postanie ;-)

Awatar użytkownika
Michał Szczurek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 17 gru 2005, 13:03
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Wrocław/Świdnica
Kontakt:

Post autor: Michał Szczurek » 31 lip 2006, 22:19

mroziczek pisze:po tym jak chciał mi dziad bronchoskopię robić, postanowiłam że więcej moja nowa u pulmologa nie postanie ;-)
brzmi groźnie, a co to? :D

Awatar użytkownika
mroziczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 11 sty 2006, 13:18
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: nowa ruda

Post autor: mroziczek » 31 lip 2006, 23:23

dokładnie nie pamiętam bo to było pare lat temu, ale polega mniej więcej na tym, że wkładają Ci przez nos rurkę zakończoną kamerą i wpychają Ci ją przez tchawicę do oskrzeli, nie wiem czy może zawędrowac dalej, ale na sobie sprawdzać nie zamierzam ;-)

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 10 sie 2006, 15:12

heh... ja jutro jade na badania do przychodni alergicznej i tam będe miec wszystkie badania z oddechem i pojemnoscią płuc. wszystko przez to ze od kiedy zacząłem grac często choruje na tkz. niezyt gardła(zapalenie tchawicy) więc to będzie dla mnie byc albo nie byc bo jesli powiedzą mi ze to przez trąbke no to noz w plecy... :( ale jestem dobrej mysli:) lecz jesli cos to chyba biore sie za gitare i bede wam zazdroscic:D Szczęsciarze

Awatar użytkownika
mroziczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 11 sty 2006, 13:18
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: nowa ruda

Post autor: mroziczek » 10 sie 2006, 17:50

yyyy havk nie strasz mnie. Ja w tym roku często choruję na zapelenie krtani, ale lekarka twierdzi, że to od alergii i trąbka nie ma nic do tego. Daj znać jak poszły badania, ja i tak bym nie zrezygnowała, ale może będę musiała też sie sprawdzić. Trzymam kciuki. Pozdro

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 17 sie 2006, 10:48

no dobrze dobrze :) własnie wróciłem od lekarza i powiedziano mi ze naszczęscie spirometria wyszła wysmienicie :grin: :grin: mam spokoj tylko mam chyba niezyt nosa i będe chodził do laryngologa :/

ChikiChiki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 21 cze 2006, 21:16
Instrument/y: Polmuz
Ustnik/i:
Lokalizacja: Iława

Post autor: ChikiChiki » 17 sie 2006, 12:38

ej moj kumpel chyba od grania na trabc dostal rozedmy płuc :D

macinclass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 4 paź 2006, 22:03
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Grajewo

Post autor: macinclass » 7 paź 2006, 00:35

Pojemność płuc nie jest ważna, ważna jest przepona. Przy grze na trąbce oddychamy przeponą, a nabieranie piowietrza na płuca przy grze jest błędem. Przepona jest silniejsza od płuc i dlatego oddychamy właśnie nią. A pojemność jej nie jest ważna jeżeli będziemy grać przepona sama będzie nam się rozrastała.

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Post autor: klonpiotr » 7 paź 2006, 09:05

macinclass pisze:Pojemność płuc nie jest ważna, ważna jest przepona. Przy grze na trąbce oddychamy przeponą, a nabieranie piowietrza na płuca przy grze jest błędem. Przepona jest silniejsza od płuc i dlatego oddychamy właśnie nią. A pojemność jej nie jest ważna jeżeli będziemy grać przepona sama będzie nam się rozrastała.
yy ? macinclass wiesz co to jest przepona ? :shock:

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 7 paź 2006, 09:40

o lol. macinclass nie rozsmieszaj mnie bo brzuch mnie rozboał od tego smiechu i nie będe mógł grac. przepona to mięsien a miesie maja to do tego u człowieka że nie są wstanie oddychac. zanim zaczniesz wypisywac takie głupoty troche o tym poczytaj. powietrze się bierze zawsze do pluc tylko w przypadku intsrumentów dętych i spiewu na ich dolne partie.

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 7 paź 2006, 09:46

a uzupełniając wypowiedz kolegi Rastamanka kiedy bierzemy powietrze na done partie płuc wspomagamy wydech tego powietrza przeponą. Pozdro Ps. macinclass jesli cos piszesz pomysl najpierw o tym :P

ODPOWIEDZ