Czas nauki, skala, kondycja

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Awatar użytkownika
Filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 20 sie 2008, 19:10
Instrument/y: Arnolds & Sons Mode TR-235S
Ustnik/i: arnolds&sons 7c
Lokalizacja: Osięciny/Bełszewo

Post autor: Filip » 12 lut 2009, 15:04

adam113 pisze:To jest skala książkowa, ale są dzwięki ponad skalą i można grac bardzo wysoko.
No dobra, ja wiem że są wyższe dźwięki niż c3 ale chodzi mi tylko o trąbke!!!

Awatar użytkownika
eliasztp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 8 sty 2008, 16:31
Instrument/y: Yamaha Xeno
Ustnik/i: Warburton 6M
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: eliasztp » 12 lut 2009, 15:14

Filip pisze:
adam113 pisze:To jest skala książkowa, ale są dzwięki ponad skalą i można grac bardzo wysoko.
No dobra, ja wiem że są wyższe dźwięki niż c3 ale chodzi mi tylko o trąbke!!!
Nawet na trąbce zagrasz dzwięki wyższe niż c3 a nawet c4. Oczywiście wszystko zależy od umiejętności trębacza. Trąbka to nie fortepian, że masz określoną skalę od najniższego do najwyższego dzwieku i koniec.

Awatar użytkownika
Miles_Fan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1292
Rejestracja: 18 sie 2007, 20:18
Instrument/y: Selmer Concept TT, stary Polmuz :)
Ustnik/i: Vincent Bach Corp. 1 1/4 C
Lokalizacja: spod stolycy
Kontakt:

Post autor: Miles_Fan » 13 lut 2009, 03:06

można grać również niżej, bez większego wysiłku (kwestia rozluźnienia ust) do c.
"Lubię czysty, nienacechowany dźwięk, jak czysty dźwięk bez nadmiaru tremolo i nie nazbyt dużo basu. Tylko dokładnie pośrodku. Gdy nie mogę uzyskać tego dźwięku, nie mogę w ogóle grać."

Miles Davis

[Nauczyciel jest dla ucznie, nie odwrotnie!]

Awatar użytkownika
Filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 20 sie 2008, 19:10
Instrument/y: Arnolds & Sons Mode TR-235S
Ustnik/i: arnolds&sons 7c
Lokalizacja: Osięciny/Bełszewo

Post autor: Filip » 14 lut 2009, 16:52

Ale jeśli tak to też musisz mieć odpowiedni ustnik i trąbkę bo na jakiejś kiepskiej trąbce nie zagrasz c4 :mrgreen: !

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 14 lut 2009, 17:19

Filip pisze:Ale jeśli tak to też musisz mieć odpowiedni ustnik i trąbkę bo na jakiejś kiepskiej trąbce nie zagrasz c4 :mrgreen: !
A to jest już tylko kwestia warsztatu i umiejętności grającego. Nie powiem instrument ułatwia sprawę, ustnik też ale najlepsza trąbka w zestawieniu z najbardziej optymalnym ustnikiem nic nie dadzą kiedy muzyk słabych lotów.
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Awatar użytkownika
Miles_Fan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1292
Rejestracja: 18 sie 2007, 20:18
Instrument/y: Selmer Concept TT, stary Polmuz :)
Ustnik/i: Vincent Bach Corp. 1 1/4 C
Lokalizacja: spod stolycy
Kontakt:

Post autor: Miles_Fan » 15 lut 2009, 05:52

ale jednak instrument ułatwia grę. można się skupić na barwie, technice czy skali, kiedy nie walczy się z trąbką o wydobycie dźwięku. jakiegokolwiek.

a że do instrumentu wysokiej klasy musi być odpowiedni trębacz/ka...
"Lubię czysty, nienacechowany dźwięk, jak czysty dźwięk bez nadmiaru tremolo i nie nazbyt dużo basu. Tylko dokładnie pośrodku. Gdy nie mogę uzyskać tego dźwięku, nie mogę w ogóle grać."

Miles Davis

[Nauczyciel jest dla ucznie, nie odwrotnie!]

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 15 lut 2009, 08:21

Miles_Fan pisze:ale jednak instrument ułatwia grę.
Niewątpliwie ułatwia. Jednak jak trębacz do kitu to nic mu nie pomoże. Uwierz mi że znam takich wirtuozów że nawet najlepszy sprzęt im nie poprawi ich gry. Stąd też pewnie ten cały podział na klasy instrumentów i dedykowanie poszczególnych modeli do poszczególnych odbiorców przez firmy produkujące trąbki (dla studentów, uczniów itp.).
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Yogi23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 8 paź 2008, 17:07
Instrument/y: Yamaha Xeno 8335s
Ustnik/i:
Lokalizacja: Poland

Post autor: Yogi23 » 15 lut 2009, 10:57

nie ma narazie takiej trąbki która by sama grała , jeżeli chdzi o skale to kwestia ćwiczeń i warsztatu nie żaden zwydziwiany ustnik ani instrument bo na Polmuzie też zagrasz i to bardzo dobrze jak będziesz miał do tego predyspozycje , a jeżeli chodzi o ustnik to na ustniku nie można do grania góry wziąść sobie 7c a do dołu 1c co bo to tylko pogarsza sprawe. Raczej zawodocy sobie zmieniają ustniki zależnie od rodzaju muzyki lecz nie rozmiary ale głębokości z głębokiego (klasyki) do płytkiego(big-band i te sprawy) tak że ci nie potrzebny żaden megaton do zagrania g3 wystarczy 7c(nawet amati) byle by go nie zmieniać i ćwiczyć na nim doś długi czas

fairytale
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 20 cze 2009, 14:49
Instrument/y: yamaha 4335g
Ustnik/i: Vincent Bach 1-1/2C
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: fairytale » 22 cze 2009, 19:48

ja zmieniłam usnik w listopadzie, do tej pory od samego początku (cztery lata) grałam na Bachu 7c i miałam skalę w porywach do c3. im mniejszy ustnik tym lepsza powinna być góra a gorszy dół, tak zazwyczaj bywa..teraz mam bacha 1-1/2c i powiem wam że skalę mam taką samą, z tym że dół jest o wiele ładniejszy, a nawet jeszcze lepiej, bo gry po raz pierwszy wzięłam ten większy ustnik (z tym, że miałam akurat dobrą kondycję) zagrałam bez problemu do c3! na pewno trochę zależy od ustnika, ale o wiele, wiele więcej od trębacza i jego kondycji.

fantastycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 31 gru 2009, 12:34
Instrument/y: Yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: z daleka

Post autor: fantastycznie » 14 lut 2010, 12:18

ja grałem na stomvi 5c . głęboki, grubsze randy. brzmienie było bardzo ciekawe. też dochodziłem do c3-e3 w porywach, przy lepszej kondycji, po jakimś obozie, warsztatach, przed konkursem czy coś nawet do f3. przez jakiś czas grałem na ustniku stomvi 3c. brzmienie było cieplejsze, skala trochę mniejsza. teraz gram na marcinkiewiczu model 10. cieńsze randy, odpowiednik bacha 10 1/2 c . płytki, strasznie płytki. i o dziwo, brzmienie się dużo nie zmieniło. gorzej przy ćwiczeniu z dźwiękami pedałowymi. skala? znacznie lepsza. koledzy z orkiestry, nauczyciel - dyrygent i oczywiście ja sam bardzo się zdziwiłem, kiedy dochodziłem daleko ponad c3. w porywach c4 a nawet wyższe "piski", bo inaczej się tego nazwać nie da. :)

gram już od 7 lat. niestety nie poszedłem na II stopień, ale po skończeniu technikum, zamierzam kształcić się dalej w kierunku muzyki.
żeby osiągnąć górę, trzeba ćwiczyć doły. tak mi zawsze tłumaczył mój nauczyciel i miał rację w 100% . jedynym moim problemem to jest kondycja.. ale powoli nadrabiam :)

dlatego: ćwiczcie, ćwiczcie i jeszcze raz ćwiczcie ; >

pozdrawiam

bartek18081994
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 5 mar 2010, 14:36
Instrument/y: Yamaha YTR-8335 S
Ustnik/i: Schilke Symphony M2,Yamaha 16C4
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: bartek18081994 » 23 mar 2010, 22:03

Ja gram 6 lat i gram do f3,ale to nie chodzi kto jak wysoko gra owszem jest to potrzebne ale dla mnie wazniejsze jest to aby grac ladnym dzwiekiem i technicznie ;)

Sensey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:52
Instrument/y: Yamaha YTR-4335G
Ustnik/i: yamaha 11B4, 11C4, weinberger
Lokalizacja: Wiesz, że mnie masz

Post autor: Sensey » 25 mar 2010, 23:32

Zgadzam się z przedmówcami. Aby góra przyszła, trzeba ćwiczyć doły i dźwięki pedałowe... i stopniowo rozwijajcie górne "piski" nie od razu na chama walimy do g3, c4, tylko na spokojnie każdego tygodnia jeden dźwięk wyżej.

EDIT: Proszę o poszanowania polskiej ortografii. Niektóre rzeczy naprawdę rażą.
Immortal4ever
Ostatnio zmieniony 25 mar 2010, 23:39 przez Sensey, łącznie zmieniany 1 raz.

Jiggah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 8 kwie 2010, 19:06
Instrument/y: Bach Strad 43
Ustnik/i: Bach 1-1/2C
Lokalizacja: wroclove
Kontakt:

Post autor: Jiggah » 10 kwie 2010, 16:04

ja jakoś nigdy nie skupiałem się na górze.
nie lubie brzmienia trabki w gorze. nigdy nie przekonał mnie do siebie Sandoval. jest wybitny ale nigdy na telefonie, mp3 czy ipodzie nie mialem jego plyt.
lubie cieply metal, niska i srednia skale. są setki tysięcy trebaczy którzy beda cisneli oktawe wyzej ode mnie z mniejszym wysilkiem.
gram 9 rok, spokojnie i bez napiecia gram do c3, ale tez niechętnie.
podlaczajac do zabawek nie mam ograniczen skali. ]:->

marcelinas90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:05
Instrument/y: Trąbka
Ustnik/i: Schilke 14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcelinas90 » 14 kwie 2010, 15:35

witam, ja gram 10 lat. moja skala zalezy od dnia. zawsze bez problemu zagram g2 jak mam lepszy dzien i dobrze sie rozegram to gram nawet do c3 ale raczej z wysilkiem. ale mam za to koege ktory gra ponad 10 lat i bardzo czesto gra do f3 co dla mnie jest wogole jakas abstrakcja. ja chociazbym chciala to nie umiem grac tak wysoko, ale za to mam przepiekny dzwiek :P :D

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 14 kwie 2010, 15:59

Gram 2 lata mam nową trąbkę chińska poszła.. Bez problemu C3 , e3 g3 już maksymalna siłówka.
Ładny dźwięk i mam za jakiś czas 5 konkursów

Zwycięzca konkursu Mottywator

Rumcajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 638
Rejestracja: 16 gru 2008, 20:29
Instrument/y: roy
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Rumcajs » 14 kwie 2010, 16:40

xXPITBULLXx pisze:Gram 2 lata mam nową trąbkę chińska poszła.. Bez problemu C3 , e3 g3 już maksymalna siłówka.
Ładny dźwięk i mam za jakiś czas 5 konkursów
Sorry ale ty xXPITBULLXx bajki opowiadasz. 2 lata i g3 ?? Jeśli to prawda to masz super talent, ale i tak nie wierzę w to.

Hornet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:35
Instrument/y: Bach TR 300
Ustnik/i: V. Bach 7c
Lokalizacja: Ck

Post autor: Hornet » 14 kwie 2010, 16:47

Ile ty ćwiczysz dziennie, że masz taką skalę w tak krótkim czasie??

Rumcajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 638
Rejestracja: 16 gru 2008, 20:29
Instrument/y: roy
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Rumcajs » 14 kwie 2010, 20:44

marcelinas90 pisze: ja chociażbym chciała to nie umiem grac tak wysoko, ale za to mam przepiękny dźwięk :P :D
No i również przepiękna wypowiedź,, Nie rozumiem podejścia tych wszystkich myśliwców F16, po co im ta góra? Żeby komuś zaimponować? Ładny dźwięk to podstawa :)

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 14 kwie 2010, 21:53

Wiesz co g3 to maksymalna siłówka czyli raz wejdzie raz nie...
Dół mam opanowany dość dobrze.. e3 już tak łatwo nie jest ale wchodzi.

[ Dodano: 2010-04-14, 21:54 ]
Można zagrać dźwięki poniżej fis z małej??

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
Miles_Fan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1292
Rejestracja: 18 sie 2007, 20:18
Instrument/y: Selmer Concept TT, stary Polmuz :)
Ustnik/i: Vincent Bach Corp. 1 1/4 C
Lokalizacja: spod stolycy
Kontakt:

Post autor: Miles_Fan » 15 kwie 2010, 21:14

poniżej? żadne problem. tzw "dźwięki pedałowe" (SZUKAM się kłania), ja bez większego problemu wydobywam (bo ładne to to nie jest, nie czarujmy się) do c.
"Lubię czysty, nienacechowany dźwięk, jak czysty dźwięk bez nadmiaru tremolo i nie nazbyt dużo basu. Tylko dokładnie pośrodku. Gdy nie mogę uzyskać tego dźwięku, nie mogę w ogóle grać."

Miles Davis

[Nauczyciel jest dla ucznie, nie odwrotnie!]

ODPOWIEDZ