Język

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Awatar użytkownika
Bartek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 gru 2006, 13:27
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Język

Post autor: Bartek » 7 gru 2006, 14:09

Witam gram na trąbce około 8 miesięcy moje usta są w bardzo dobrym stanie, nigdy nie miałem z nimi kłopotu i wysokie dzwieki przychodziłu mi dosyć łatwo. Czego nie moge powiedzieć o języku mianowicie,najprosciej rzecz biorąc to jak zawsze mi powtarza mój kapelmistrz że gram zamiast ta ta ta to mi wychodzi bla bla bla nie umiem odbijać językiem.Duże trudności sprawiają mi krótkie nuty i sygnały które trzeba grać głośno i wyraznie.Prosze o jakieś porady lub ćwiczenia z góry dzięki.
Człowiek, który pracuje rękami to robotnik
Człowiek, który pracuje umysłem i rękami to rzemieślnik
Człowiek, który pracuje rękami umysłem i sercem to artysta
Człowiek, który gra na trąbce to Ja:)

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Re: Język

Post autor: klonpiotr » 7 gru 2006, 16:06

Bartek pisze:Witam gram na trąbce około 8 miesięcy moje usta są w bardzo dobrym stanie, nigdy nie miałem z nimi kłopotu i wysokie dzwieki przychodziłu mi dosyć łatwo. Czego nie moge powiedzieć o języku mianowicie,najprosciej rzecz biorąc to jak zawsze mi powtarza mój kapelmistrz że gram zamiast ta ta ta to mi wychodzi bla bla bla nie umiem odbijać językiem.Duże trudności sprawiają mi krótkie nuty i sygnały które trzeba grać głośno i wyraznie.Prosze o jakieś porady lub ćwiczenia z góry dzięki.
Ćwicz gamy , chormatyke powoli staccato i dokładnie , tak żeby wychodziło "ta ta" , graj game np c-dur na początek , później na f-dur się przerzuć , grając np na początku po jednej i powoli dokładnie, późńiej po dwie , cztery , osiem , czy ile tam wyrobisz, tylko staraj się grac równo, najlepiej przy metronomie.

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Re: Język

Post autor: havk » 7 gru 2006, 20:17

klonpiotr pisze:Ćwicz gamy , chormatyke powoli staccato i dokładnie , tak żeby wychodziło "ta ta" , graj game np c-dur na początek , później na f-dur się przerzuć , grając np na początku po jednej i powoli dokładnie, późńiej po dwie , cztery , osiem , czy ile tam wyrobisz, tylko staraj się grac równo, najlepiej przy metronomie.
Staccato w tym etapie nauki? :shock: ehh... to ze ma taką czy inną skale nie oznacza ze ma dobrą technikę... a teraz odpowiedz do Bartka:

staraj się odbijac językiem o rant pomiędzy podniebieniem, a zębami, bo zapewne odbijasz językiem na samym koncu zębow, przez co on ci się zeslizguje... musisz to jak najszybciej skorygowac!! Jesli nie naprawisz tego będzie to pozniej nie do zniesienia!! a więc przyzwyczajaj się do tego na początek na długich dzwiękach, pozniej przezucaj się z czasem na polnuty, cwiercnuty, ósemki itd. pozdro ;)

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Re: Język

Post autor: klonpiotr » 7 gru 2006, 21:47

havk pisze:
klonpiotr pisze:Ćwicz gamy , chormatyke powoli staccato i dokładnie , tak żeby wychodziło "ta ta" , graj game np c-dur na początek , później na f-dur się przerzuć , grając np na początku po jednej i powoli dokładnie, późńiej po dwie , cztery , osiem , czy ile tam wyrobisz, tylko staraj się grac równo, najlepiej przy metronomie.
Staccato w tym etapie nauki? :shock: ehh... to ze ma taką czy inną skale nie oznacza ze ma dobrą technikę...
yyy ? a jak ma odbijać dźwięki ? fla fla ? Chyba nie rozumiesz :shock: , nie chodzi o jakieś potrójne , czy podwójne, tylko o najprostsze odbicie dźwięku "ta" .
Tymbardziej skoro Bartek napisał ,że gra "pierwsze melodie" [ rozumiem że z 1szego głosu ] to szybki język mu bardzo potrzebny.
Polecam też ćwiczenia ze szkoły Lutak [ bo zapewne taką grasz , o ile grasz jakąs ] ,o ile pamiętam to coś koło 100 jest trochę dobrych ćwiczeń na rozruszanie języka.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bartek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 gru 2006, 13:27
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Język

Post autor: Bartek » 8 gru 2006, 13:25

staraj się odbijac językiem o rant pomiędzy podniebieniem, a zębami, bo zapewne odbijasz językiem na samym koncu zębow, przez co on ci się zeslizguje... musisz to jak najszybciej skorygowac!! Jesli nie naprawisz tego będzie to pozniej nie do zniesienia!! a więc przyzwyczajaj się do tego na początek na długich dzwiękach, pozniej przezucaj się z czasem na polnuty, cwiercnuty, ósemki itd. pozdro ;)[/quote]


Wiekie dzięki teraz staram się odbijać język o tą krawedz i rzeczywiście widać różnice.
Zaczołem także grać te gamy z metronom bo ściągnołem guitar pro 4 i staram się grać równo
i dokładnie co mi wychodzi coraz lepiej.

[ Dodano: 2006-12-08, 13:27 ]
P.S.sorry ale ujęcie w cytat mi nie wyszło :oops:

[ Dodano: 2006-12-10, 19:17 ]
Opracowałem sobie ćwiczonka może rzucicie okiem czy dobre są(mogom też przydać sięinnym początkującym).Oczywiście należało by też to wszystko powtarzać w F-dur.

P.S. Pamiętajcie żeby zaopatrzyć się w programik Guitar pro

[ Dodano: 2006-12-13, 08:48 ]
oto one
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Człowiek, który pracuje rękami to robotnik
Człowiek, który pracuje umysłem i rękami to rzemieślnik
Człowiek, który pracuje rękami umysłem i sercem to artysta
Człowiek, który gra na trąbce to Ja:)

ODPOWIEDZ