Spirometr Inspirx- ćwiczenia

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
tobi3776
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 463
Rejestracja: 4 sty 2009, 22:02
Instrument/y: Holton T102, Getzen Eterna
Ustnik/i: Monette B3, Kelly 1 1/2C,Bach 1 1/2C Corp.
Lokalizacja: Lipno/k. Włocławka

Spirometr Inspirx- ćwiczenia

Post autor: tobi3776 » 14 lip 2010, 11:03

Kupiłem sobie taki spirometr Inspirx- Spirometr
Mam prośbę, a mianowicie chciałbym poznać jakieś ćwiczenia na tym spirometrze. Chodzi mi o jakieś przykładowe ćwiczenia na wdech i wydech.
Za wyczerpującą odpowiedź daję Pomógł :)
Pomyśl... Jakbyś grał, gdybyś przeznaczył czas spędzony przed komputerem na doskonalenie się na trąbce???

Awatar użytkownika
pita
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 maja 2010, 13:18
Instrument/y: YTR 4335G
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Różan
Kontakt:

Post autor: pita » 14 lip 2010, 11:34

Także napiszę wyczerpująco ćwiczenia, które sam wykonuję: potrzebujesz metronom, może być z keyboardu i robisz codziennie te serje:
Na początku powietrze nabieramy bez żadnego urządzenia, ważne jest, aby nabierać je do pełna i utrzymywać kulkę w pełni do 4 w górze:
1. nabieramy powietrze do 4 i wypuszczamy do 4 *4
2. nabieramy powietrze do 3 i wypuszczamy do 4 *4
3. nabieramy powietrze do 2 i wypuszczamy do 4 *4
4. nabieramy powietrze do 1 i wypuszczamy do 4 *4
Następnie bierzemy ustnik i odwracamy odwrotnie, nabieramy powietrze przez rurkę ustnika tak żeby czuć jego opór i wdmuchujemy do spirometru:
1. nabieramy powietrze do 4 i wypuszczamy do 4 *4
2. nabieramy powietrze do 3 i wypuszczamy do 4 *4
3. nabieramy powietrze do 2 i wypuszczamy do 4 *4
4. nabieramy powietrze do 1 i wypuszczamy do 4 *4
Na początku ustaw przepustowość na 3, tak żeby stopniowo dochodzić do celu. Na metronomie ustaw tempo na 100.
Ćwiczenia powinny zająć Ci jakieś 3 minuty dziennie. Przy codziennych ćwiczeniach jeżeli czujesz się dobrze zwalniaj tempo o 1BPM dziennie. Gdy dojdziesz powiedzmy do tempa 60 to przepustowość zmieniasz na 4 i tempo znowu na 100 i tak w kółko. Nie ma co szaleć z ćwiczeniami, bo tylko systematyczna praca może przynieść efekty. Oczywiście możesz kupić tzw. ring jest to ustnik z wyciętymi ściankami kielicha, ale bardzo trudno jest go dostać. Wtedy przepustowość ustawiasz na 2 i musisz celować strumieniem powietrza prosto w rurkę ustnika , który wkładasz w spirometr tak żeby kólka trzymała się w górze. Dodatkowo możesz wykonywać ćwiczenia bezpośrednio z ustworów. Pamiętaj o ciągłości strumienia powietrza. Przy zaczynaniu nowych nut wymawia się "tu" i wtędy kólka nie opada na dół. Ćwiczenia, które zastosujesz używaj w praktyce. Dźwięk musi być pełny. Musisz czuć jakbyś chuchał w trąbkę, a nie na siłę je wdmuchiwał. Początkowo może kręcić Ci się w głowie, ale to tylko oznacza, że się dotleniasz. Przy ćwiczeniach najlepiej żebyś stał prosto na dwóch nogach wyprostowany.

PiotrC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 13 wrz 2012, 19:27
Instrument/y: Yamaha
Ustnik/i: Stomvi 5c
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: PiotrC » 17 mar 2013, 23:57

Nie chcąc zakladac nowego tematu,napiszę tutaj
Mianowicie, czy spirometr pomoże mi w opanowaniu równego wydechu, ponieważ grając długie dźwięki, rzekomy dźwięk jest nierówny, i chciałbym temu zaradzić.
pozdrawiam i dziękuję

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 18 lut 2017, 13:57

Pomoże, ale nie wiem dokładnie jaki masz spirometr.
Generalnie służy do zwiększenia objętości płuc, obrazuje równość wydechu za pomocą kulki.
Bardziej wszechstronny przyrząd jest opisany tu: http://www.trumpeters.pl/breath-viewer- ... vt9356.htm - mam i polecam.

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 18 lut 2017, 14:18

Spirometr służy do ćwiczenia oraz kontroli prawidłowego oddechu, a nie do rozciągania objętości płuc. Kontrolujemy czy przy górnym rejestrze gardło się nie zaciska.

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 18 lut 2017, 23:15

Definicja (medycznego) spirometru: "Spirometr – urządzenie pomiarowe służące do badania pojemności płuc. Rejestruje ilość i prędkość powietrza wdychanego i wydychanego[1]."
Natomiast tu zakładam, że mamy na myśli urządzenie pt. "spirometr kulkowy". Mój nauczyciel twierdzi, że ćwiczenia na tym przyrządzie pozwolą m.in. na zwiększenie pojemności płuc (oczywiście do pewnego stopnia) i kontrolę równego i prawidłowego wydechu.

ODPOWIEDZ