Mam trąbkę! Co teraz?

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
cringer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 19 wrz 2010, 20:31
Instrument/y: trabka,perkusja
Ustnik/i:
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: cringer » 22 wrz 2010, 22:18

Każda szkoła w Norwegii ma swoją orkiestrę (bardzo liczną),trudniej będzie znaleźć kogoś do nauki.Szkoły muzycznej raczej tu nie ma.Video z zadęciem jest fajne ale bez komentarza fachowca jest tylko videem.
Damian pisałeś o ćwiczeniu na ustniku abym próbował:

Staraj się grać na nim długie dźwięki słuchając, aby były one podobnego brzmienia oraz starając się utrzymywać je na jednej wysokości - co oznacza by dźwięk nie spadał

czyli mam dmuchać w ustnik starając się utrzymać ten sam dźwięk za każdym razem jak będe dmuchał,tak?
Przepraszam ale ze mną trzeba łopatologicznie.

Dziękuje wszystkim za zaangażowanie w moją edukację muzyczną. :]

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 22 wrz 2010, 22:23

Dokładnie tak - staraj się zagrać dźwięk dłuuugo i przy pomocy powietrza utrzymywać na jednej wysokości. Pamiętaj też, że muzykę tworzy wiele dźwięków o określonej wysokości. Dlatego graj długie dźwięki aby buzia przyzwyczaiła się do nowej pracy. Tak graj aby to bzyczenie było jak najbardziej równe.
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 23 wrz 2010, 01:02

Kolego ''cringer'' to co tutaj napisano to sa bardzo cenne wskazowki, ale naprawde ciezko jest zaczac gre na instrumencie dety tylko z opisow na internecie czy z ksiazki, do tego jest potrzebne przynajmniej kilka lekcji podstaw z nauczycielem czy chociaz by kim kto gran na trabce, badz instrumencie detym. jak kazdy poczatke, jest wazne aby przebiegal odpowiednio i prawidlowo przy graniu na trabce bez odpowiedniego nadzoru na poczatku, mozna popelnic bledy ktore pozniej beda kosztowaly duzo czasu aby je wyeliminowac. ja polecam aby znalazyl nauczycziela i poprosil o kilka lekcji podszaw na trabce a wtedy zobaczysz z z czym to sie je, no i bedziesz po czesci rozumial nasze zwroty, ktore tutaj piszemy
pozdrawiam i zycze duzo wytrwalosci

cringer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 19 wrz 2010, 20:31
Instrument/y: trabka,perkusja
Ustnik/i:
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: cringer » 23 wrz 2010, 06:55

Kolego Rafael,zdaje sobie z tego wszystkiego sprawę ale nie chciałbym tracić czasu i odwlekać rozpoczęcia nauki do czasu znalezienia fachowca,bo nie wiem kiedy takowe nastąpi.Chciałbym już teraz zacząć ćwiczyć coś co ćwiczyć mogę sam,najprostsze rzeczy,choćby dmuchanie w ustnik,byle by było to,z mojej strony prawidłowo wykonane.

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 23 wrz 2010, 07:29

masz racje kolego, dlatego tez napisalem ze oprucz nauczyciela, ktorego jak piszesz potrzebujesz czasu aby znalezc, napisalem rowniez abys poprosil trebacza z jakies orkiestry o kilka praktycznych lekcji,na 100% ulatwi Tobie to start z przygoa jaka jest trabka, sam napisales ze kazda szkola posiada liczne orkiestry dete, wiec nie widze problemu.

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 23 wrz 2010, 10:37

cringer, obawiam się, że czas stracisz właśnie wtedy kiedy zaczniesz sam i nabawisz się złych nawyków, a na pewno się nabawisz. Wtedy będziesz wszystkiego się musiał na nowo uczyć i zastępować złe nawyki dobrymi, bo problem jest w tym, że tych złych już nie wykorzenisz. No, ale rób jak chcesz.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

cringer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 19 wrz 2010, 20:31
Instrument/y: trabka,perkusja
Ustnik/i:
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: cringer » 23 wrz 2010, 18:25

Ale czy przy ćwiczeniach tylko z ustnikiem też moge się nabawić złych nawyków?Jeśli nie to chciałbym próbować póki co z ustnikiem.Problem jest taki że nie znam nikogo kto miałby dziecko w szkole by mógł się rozeznać,więc po prostu musze prosto z ulicy wejść do szkoły i nie wiem zaczepiać dzieci lub iść do dyrekcji zapytać o jakiegoś nauczyciela.

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 23 wrz 2010, 20:49

O złych nawykach bd mówił jak nauczysz się poprawnie wydobyć dźwięk teraz no cóż graj jak tylko możesz

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 23 wrz 2010, 22:22

xXPITBULLXx pisze:O złych nawykach będziesz mówił jak nauczysz się poprawnie wydobyć dźwięk teraz no cóż graj jak tylko możesz
Nie zgadzam się. Niestety prawda jest taka że w ten sposób można nabrać złych nawyków w najprostszy sposób. Jak będziesz miał nauczyciela to zauważysz na jakie z pozoru błahe sprawy będzie on zwracał uwagę. Takie walenie w ustnik bez ładu i składu w oparciu o to co ktoś napisał jest złym wyjściem. To jest lekka strata czasu. Najpierw na bezmyślne popełnianie błędów a następnie na oduczanie się złych nawyków.
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 23 wrz 2010, 22:31

cringer, czytam raz jeszcze Twój post i wniosek nasuwa się jeden: znajdź czas aby poszukać kogoś kto pokaże Tobie o co chodzi (już to pisałem parę postów wyżej w tym temacie). Jeśli rzeczywiście trudno zrozumieć Tobie to o czym piszemy (i oczywiście Ciebie rozumiem - bo niby skąd masz to wiedzieć??) to tylko praktyczna lekcja pozwoli Tobie nas zrozumieć i pojąć kwestię zadęcia jak i wydobycia dźwięku.
Poszukaj właśnie wśród muzyków szkół o których pisałeś - ale wybierz starszych chłopaków. Jeśli bariera językowa nie stanowi dla Ciebie problemu to myślę, że wytłumaczą Tobie jak prawidłowo wydobyć dźwięk z trąbki. Michał ma rację pisząc, że możesz nabawić się złych nawyków, których później pozbyć się jest strasznie trudno ! Dlatego od początku trzeba tworzyć nowe nawyki. Owocnych poszukiwań :)
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

cringer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 19 wrz 2010, 20:31
Instrument/y: trabka,perkusja
Ustnik/i:
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: cringer » 24 wrz 2010, 06:55

No dobrze,w takim razie zawieszam dmuchanie w ustnik do czasu znalezienia nauczyciela.
To może aby ten czas pomiędzy nie był tak całkiem bezowocny wytłumaczycie mi koledzy podstawowe terminy,zagadnienia,budowe trąbki,etc.

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 24 wrz 2010, 08:12

Budowa:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 24 wrz 2010, 08:36

hej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%85bka kilka informacji o trabce, palcowanie widzialem koledzy wkleili w temacie kilka postow wyzej,
http://www.trumpeters.pl/rozmiarowka-in ... vt3742.htm mysle ze to tez powinnienes poczytac, rozmiary trabki i jak masz to rozumiec.
http://www.trumpeters.pl/trabka-natural ... vt3346.htm kolejny ciekawy temat o trabkach
http://www.trumpeters.pl/gamy-vt1951.htm?highlight=gamy troche o gamach, osobiscie polrcal bym tobie abys kupil sobie szkole na trabke Lutaka, w internecie jest mnustwo ich a kosztujmzaledwie 6ozl.
http://www.jpl-effect.pl/product_info.p ... cts_id/324 a to maly przyklad.
jak cos to pisz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Artykulacja_(muzyka)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dynamika_(muzyka)
zapomnialem wrzuci aertykulacje i dynamike
potdrawiam

Awatar użytkownika
bartrivtriku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 7 lut 2013, 21:33
Instrument/y: startone/amati
Ustnik/i: 7c vincent bach
Lokalizacja: N S

Post autor: bartrivtriku » 2 cze 2014, 08:21

Jeżeli chodzi o oliwienie tłoków można to zrobić w następujący sposób :
-zwilżyć dłoń wodą
-jeden raz przeciągnąć po wilgotnej dłoni mydłem
-drugą ręką wziąć (wcześniej wykręcony tłok) i podać go do drugiej ręki (tak żeby ręka ściskała go za bęben)
-okręcić bęben w tej dłoni
-włożyć do trąbki :D

PS.
Jest to działanie jedynie awaryjne, a nie na dłuższą metę. Kiedy trąbiłem u mojej babci (miejscowość w której mieszka jest oddalona od mojego domu o 800 km) tłoki się zacieły i tak zrobiłem. Ale jak już wspomniałem poźniej trzeba kupić oliwę i załatwić to profesionalnie.
Trąbka to nasza pasja !
Mój blog: http://bartris.blogspot.com/

ODPOWIEDZ