gra w zespole...

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 9 lut 2007, 17:24

to bardzo niedobrze że nie ma cwiczen, najlepij zaczynac od szkoly lataka jest dla zupełnie poczatkujących, jak juz masz jako tako skale to tez mozesz grac z arbana nawet lepsza moim zdaniem od lutaka tylko że nie dla kompletnie poczatkujących

przestrzenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 27 sty 2007, 13:24
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowsze

palcowanie

Post autor: przestrzenny » 9 lut 2007, 18:35

Witam!!:D
Trąbki dżwięki w w rzeczywistosci brzmią niżej niż są zapisane .Czyli Grając według zapisu nutowego dżwięk C ,tak naprawde gra się B .Ja dziś kupiłem trąbke i musze powiedziec ze to wydaje mi sie conajmniej dzwine ,bo rzeczywiscie jest to kłopot jak gra się z zespołem .
Pianino gra ,gitara ,bass grają w tonacji C a ja bym musiał grać w według palcowania trabki w tonacji D .W sumie ok ,ale co z nutami ,w takim razie trębacze musza grac nuty zapisywane specjalnie na trąbke ,dlatego trabka jest potencjalnie instrumentem wysmylonym to filharmoni czy do orkiestr ,bo w sumie jako instrument improwizowany ,zaczoł byc traktowany przez niewykształconych czarnoskórych samouków .
Ja zamierzam miec włąsne palcowanie ; - ))
Bede grał dzwięk C nie pusty a tak jak sie gra D czyli 12 .W ten sposób naturalnie bede wpadał w tonacje zespołu zgodnie z zapisem nutowym .
pozdro

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 9 lut 2007, 18:51

sprostowanie - d gra się 1 i 3. A tak poza tym przestrzenny, jestes widze zielony w wiedzy o trąbce, bo piszesz głupoty. Trąbka nie jest i nigdy nie była instrumentem tylko do filharmonii. To ze wszyscy grają w tonacji C nie oznacza, ze nie mozna zagrac z nimi strojącego dzwięku. Przeciez to tylko strój. Pianino gra c1 ty grasz swoje d1. Proste. Poza tym nuty da się przetransponowac jesli wiesz co to znaczy. Mozna zagrac kazde nuty, nawet basowe odpowiednio przetransponowane i dobrze rozpisane. A poza tym istnieją inne stroje trąbki, w tym tez C, więc jesli Bb sprawia ci tak wielki problem, mogłes kupic sobie trąbkę w stroju C i nie miałbys problemow. I jesli nie będziesz grac opalcowaniem które jest od wieelu lat ustalone, to nie będą dobre dzwięki, tylko jakies poddzwięki. Są trębacze, którzy uzywają swojego opalcowania, ale to juz doswiadczeni muzycy, którzy wiedzą kiedy im nie stroi dzwięk, jak mogą podciągnąc dzwięk ustami itp. Jak chcesz grac to lepiej graj zasadami obowiązującymi, bo inaczej to tylko mozesz wszystko popsuc(chętnie uzyłbym tu mocniejszego słowa, ale boje sie o bana).
Ostatnio zmieniony 9 lut 2007, 19:12 przez havk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 9 lut 2007, 18:54

cos ci się myli bo po pierwsze d1 gra się 13 a nie 12, a po drugie, nie po to trabka jest w stroju b żeby grac na niej jak na c, głupio robisz, przetsransponowanie nut to na prawde takie arcy trudne? po prostu gitara w zespole ma zapisane nuty w tonacji c-dur a ty masz te same nuty tylko że w tonacji d-dur to naprawde traki duzy problem?

EDIT: havk mnie uprzedził :razz:

przestrzenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 27 sty 2007, 13:24
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: przestrzenny » 9 lut 2007, 19:10

Wiem ,ze chodzi tu tylko o te przetransponowanie nut ,tylko o to .Ale nie prawdą jest to ze ma to cos wpsolnego z dzwiekiem :D Pomyliłem sie z tym palcowanie ,nie jest 12 tylko 13 .Ale to ze dzwieki są jakies niby niestrojące to bzdura .Przeciez i tak bedziesz grac w tym palcowaniu ,tylko w trąbkowej tonacji D .A trąbka faktycznie zostałą zrobiona by grac w tonacji B .Ale ja nie zamierzam grac tylko w tej tonacji ,ale we wszystkich tonacjach .
Tak tu chodzi o transponowanie i to dosc duzy problem ,jesli musiałbym transponoiwac za kazdą razą nuty i ,pozatym w głowie miec nazwy dzwięków które brzmią inaczej

[ Dodano: 2007-02-09, 19:15 ]
Trabka jest instrumentem filharmoni :
http://www.filharmonia.krakow.pl/index.php?PID=17

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 9 lut 2007, 19:17

dla dobrego muzyka nie jest to zaden problem. W muzyce nie ma czasu na myslenie. Po prostu musisz miec to w glowie i jesli widzisz ze nuty są np. na Eb trąbkę to odruchowo, podswiadomie powinienies transponowac. Z tym nie mysleniem to taki tekst który wszyscy mi powtarzają :P ale na serio musisz cały czas myslec. Ja teraz mam gamy, w których jest 5 bemoli, a w utworze mam najpierw 5 krzyzykow, pozniej zmiana tonacji na 2 krzyzyki, pozniej kasowniki, znowu trzy bemole i znowu czysta tonacja. Niestety to nie jest rzecz banalna i dlatego nie kazdy z ulicy moze zacząc grac. pozdro ;)

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 9 lut 2007, 20:44

przestrzenny pisze:W .A trąbka faktycznie zostałą zrobiona by grac w tonacji B .Ale ja nie zamierzam grac tylko w tej tonacji ,ale we wszystkich tonacjach .
Kot ci powiedział że trabka została zrobiobna żeby grac tylko w tonacji b-dur? i co uważasz że kluczem do grania w innych tonacjach jest zmiana palcowania po swojemu? to się chyba lekko zdziwisz bo ja gram normlanie i potarfie grac tez inne tonacje niepotzrebuje do tego zmieniac całego palcowania

Awatar użytkownika
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:04
Instrument/y: YTR 4335 GS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/4 C
Lokalizacja: W-wa / Krk
Kontakt:

Post autor: damalu » 9 lut 2007, 20:54

kurcze, jesli serio grasz w orkiestrze, to tam są instrumenty o innych strojach. Jeśli Ty masz nuty jak w C-Dur, to puzony grają D-dur <jeju... na pewno?? bo juz się przez powyzszą rozmowę mogę pomylić... jak co proszę o korektę> ;D . Alty i tuby też mają inaczej. Ty też masz nie zawsze C-Dur.
"Muzyka jest twoim doświadczeniem,myślami i mądrością. Bez nich nie zagrasz dobrze." - Ch.Parker

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 9 lut 2007, 21:06

najpierw przestrzenny, to wybierz sie do jakiegos muzyka, zeby cie nauczył od podstaw, bo jestes całkowicie zielony w temacie. To ze czytasz to forum, nie znacyz ze cos z tego rozumiesz. My ci tłumaczymy, a ty nadal zostajesz przy swoim zdaniu, które jest blędne. Ty chyba nawet nie wiesz co to są tonacje. pozdro

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Post autor: klonpiotr » 9 lut 2007, 22:07

Panowie spokojnie ;)
Nie wszyscy się Chopinami urodzili :evil:
Każdy ma swój sposób na granie , no ale lepiej nie pisać czegoś jeżeli nie jest się tego pewnym , albo jest się laikiem w temacie.
Co do tonacji , cięzka sprawa , bo każdy wie swoje i jest uparty :mrgreen:
Przerzućcie agresję na ćwiczenia z trąbką :!: :grin:
pozdrawiam :razz:

przestrzenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 27 sty 2007, 13:24
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: przestrzenny » 10 lut 2007, 02:26

Ja wiem co pisze i pisze swiadomie ,nie ucze sie muzyki od dzis .Tylko szkoda ze przekręcane sa moje słowa :(( .Napisałem ze na trabce w stroju B gra się w tonacji B ,bo chodziło mi o to ze jak tu napisał rastamanek " a po drugie, nie po to trabka jest w stroju b żeby grac na niej jak na c " .Chodzi tu o to ze głowna tonacja trabki , po której nazywa się wogóle trabke B ,gra sie w tonacji B ,tylko ze wy ja nazywacie oraz wszyscy trebacze swiata tonacją C .A to jest tonacja B bo tak brzmi i to jest najwazniejsze .Powiedziałem ze chce grac tez w innych tonacach ,a nie tylk ow tej ,czyli ze i tak bede grał palcowanie z tonacji B ,czyli te tradyncyjne palcowanie które wy macie do C ,tak wiec manulanie i wogóle muzycznie niczym sie to do cholery nie rózni !! Róznica polega tylko na kojazeniu dzwieków ,wy kojazycie dzwięki jako zapis nutowy na samą trabke ja chce jako dzwieki które oryginalnie brzmią z pianinem ,ale i tak gramy te same dzwieki i te same palcowania i te same tonacje kurna tylko ze gdy ja gram tobacje b wy ją bedziecie kojazyc jka Ci to wszytsko .I nie kłucmy sie az tak bardzo o słowa bo wiadomo chyba jest o co chodzi .

Najpierw wystarczy sie troche wysilic by kogos zrozumiec a nie od razu pisac ze jest zielony .Tak naparwde studiowałem teorie muzyki i muzyka w rzecyzwiostosci do konca logiczna nie jest ,dlatego ciagle sa zmiany w teori ,chodzmy zastsowanie podwójnego krzyzyka ,jets juz nielogiczne w graniu ,jedynie w pisowni .pozdrawiam

[ Dodano: 2007-02-10, 02:39 ]
Chciałbym jeszcze dodac ,ze muzyka jazzowa potencjalnie jets grana wbrew teori .W muzyce od wieku istnieją sciesłe zasady harmoniczne ,tonacja utworu ma charakter centralny ,czyli cały utwór jest w jednej tonacji ,a w jazzie tak nie jest!!W jazzie często w utworze nie wystepuje wogóle tonacja tylko centra tonalne ,które tycza sie tylko dwuch taktów .Akordy tworzą dysonanse i czesto ta muzyka nie jets wogóle tonalna Co prawda jest muzyka klasyczna wpsółczensa ,ale to juz inna bajka ...
Takl wiec muzyka nie jest ścisłą regułą ,Jimi hendrix grał językiem ,a przeciez na gitarze gra się paznokciami ,no i gdyby nikt wczesniej nie usłyszął Hendrixa i by ktos powiedziałklasycznemu muzykowi ze chce grac ktos jezykiem to prawdopodobnie ze smiechu by padł ,nie mowiąc juz o tym ze wogóle stanie z gitara jets juz niepoprawne według teori . I takie same rzeczy dzieją sie w trabce .Tylko ze tu to rzadna sprawa ,i tak gram normalnie ,z tym ze nazywam to tonacją o 1 cały ton niżej .

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 10 lut 2007, 14:32

z drugą częscią, która jest dodana się zgadzam, ale w pierwszej tak namieszałes, ze nie idzie nic zrozumiec... pozdro

adasko1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 23 sty 2007, 15:06
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: sląsk

Post autor: adasko1987 » 10 lut 2007, 16:40

Cwiczcie czytanie ze zrozumieniem :lol:

ale po drugie dobrze ze w taki sposób podeszliscie do tematu:) co nieco sie juz z niego dowiedziałem:)
tak dalej panowie :lol:

Awatar użytkownika
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:04
Instrument/y: YTR 4335 GS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/4 C
Lokalizacja: W-wa / Krk
Kontakt:

Post autor: damalu » 10 lut 2007, 17:25

"panowie"
"Muzyka jest twoim doświadczeniem,myślami i mądrością. Bez nich nie zagrasz dobrze." - Ch.Parker

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Post autor: klonpiotr » 10 lut 2007, 18:05

damalu nie bulwersuj się :razz:
Rozumiem Cię przestrzenny [ od początku załapałem o co chodzi :P ], ale hm to jest dość radykalne rozwiązanie. Tylko na Twoje potrzeby , takiej osobie , która gra w ten sposób jak Ty , bo każdemu innemu nie mogłoby to zadziałać , bo to on by musiał się nauczyć z b grać , bądź transponować.
Życzę powodzenia i czekam na efekty w postaci mp3`jki :mrgreen:
Poza tym , o ile dobrze wiem to dopiero zaczynasz grę na trąbce ? Poznasz trąbkę abliżej , zaczniesz inaczej na to patrzeć :wink:
pozdro :smile:

adasko1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 23 sty 2007, 15:06
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: sląsk

Post autor: adasko1987 » 10 lut 2007, 18:18

i PANIE oczywiscie :grin: :lol: jak mogłem sie przejezyczyc :lol:

Awatar użytkownika
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:04
Instrument/y: YTR 4335 GS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/4 C
Lokalizacja: W-wa / Krk
Kontakt:

Post autor: damalu » 10 lut 2007, 18:47

damalu nie bulwersuj się :razz:
nie bulwersuję się ;) ale tylko przypominam ... :grin:
"Muzyka jest twoim doświadczeniem,myślami i mądrością. Bez nich nie zagrasz dobrze." - Ch.Parker

przestrzenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 27 sty 2007, 13:24
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: przestrzenny » 10 lut 2007, 19:57

Wiecie co ...jak sie dowiedziałem ,ten mój sposób podejscia do instrumentu ,ma takie konsekwencje ,iz nie mogłbym potem grac na trabkach w innych strojach .

To ze tu wogóle pisze ,swiadczy o tym ze podchodze do tematu z pokorą i tak naprawde wymieniam sie z wami informacjami .Wiem ze to teoretycznie "niepoprawne " bo w przecietnej orkiestrze dostaje sie nuty na trabke i raptem ja bym czytał nuty w innej tonacji .jednak mysle ze w muzyce jazzowej do takich rzeczy jest wieksza tolerancja ,takie rózne experymenty ...

A mam jeszcze pytanko ... Wiecie jak grac dzwieki pedałowe ? Te dzwięki ponizej małego fis .Chodzi mi o aplikature ,palcowanie ,bo to co dalej to wiem ze cwiczysz i jeszcze raz cwiczysz :D No i chciałbym tez wiedziec jak sie gra dzwięki te wyższe ponad skalą potencjalną trabki . Bardoz bym propsił o aplikature ,bo zrzera mnie ciekawosc :D
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 10 lut 2007, 20:09

to raczej nie ten temat :evil:

nizsze się gra na 123 wszytko zmienisz ustami, żeby wszystko ładnie stroiło to trzeba sie troche napracowac, a góra to ja bym na twoim miejscu jescze o tym nie myslał, no ale jesli chodzi o ciekawosc to z tego co sie orientuje to góre gra się tak samo jak oktawe nizej, a pozatym jakby co to mzoan eksperymentowac, no ale to juz dopioer po kilku latach gry

Tomaso
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:05
Instrument/y: King Legend 2070 SP
Ustnik/i: Schilke 14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Tomaso » 11 lut 2007, 05:26

powyżej D3 można już nawet wszystko zagrać przedęciami :grin:

ODPOWIEDZ