nie pasujący 'fingering'?

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
chll
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 3 mar 2007, 17:42
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Wrocław

nie pasujący 'fingering'?

Post autor: chll » 3 mar 2007, 18:00

witam wszystkich! potrzebuję pomocy. kupiłem na allegro trąbkę w stroju B. Jestem bardzo początkujący jeżeli chodzi o trąbkę bo próbuję wydobywać dźwięki od dwóch dni. Gram na razie do komputerowego mikrofonu a na kompie mam włączony stroik do gitary, który pokazuje mi dźwięki. Gram "D", tylko nie wiem czy D1, czy D2, czy może jeszcze inne, trzymając (zgodnie z rozpiską, którą znalazłem w którymś z postów, "Allfinger"), wciśnięty tylko pierwszy tłok. Próbuję wydobyć niższy dźwięk "C", który wg rozpiski powinien nie mieć wciśniętego żadnego tłoka, ale to mi nie pasuje. Pasuje mi za to ze wciśniętymi 1 i 3. Czy mam trąbkę w innym stroju i czy potrzebuję do niej innego 'fingeringu'? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

W załączniku dodaje moje D (zaczyna się od Cis, przechodzi przez D i wchodzi trochę na Dis, ale inaczej na razie nie potrafię;)

[ Dodano: 2007-03-03, 19:10 ]
chll pisze: W załączniku dodaje moje D (zaczyna się od Cis, przechodzi przez D i wchodzi trochę na Dis, ale inaczej na razie nie potrafię;)
proszę też o rozpoznanie tego D:)

Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Administrator
Posty: 1370
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:52
Instrument/y: B&S 3137
Ustnik/i: Marcinkiewicz E17, JK 3C
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Kamil » 3 mar 2007, 20:22

D2 (pierwszym tłokiem) zapewne nie zagrasz, bo to za wysoko na takie początki.. ;)

To C które Tobie pasuje to brzmiące C, czyli na trąbce Bb grane D. :) (tłok 1 i 3 - tak jak wg rozpiski :))
Nie wiem dlaczego piszesz o D granym pierwszym tłokiem, zapewne grasz F (F w stroju Bb, brzmiące Es), poza tym nie załączyłeś go w końcu, wiec to pominę. :)

Generalnie musisz patrzeć na pierwszą oktawę palcowania i pamiętać, że tuner na kompie pokazuje brzmiące dźwięki, czyli strój C, a trąbka ma strój Bb. ;)
„Life is something like a trumpet. If you don't put anything in, you won't get anything out.”

Doula - Holistyczne Wsparcie Okołoporodowe

Awatar użytkownika
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:04
Instrument/y: YTR 4335 GS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/4 C
Lokalizacja: W-wa / Krk
Kontakt:

Post autor: damalu » 3 mar 2007, 21:15

na początku ćwicz sobie na pusto (bez tłoczków) g1 i c1 . Graj długie dźwięki. Potem możesz manipulować tłokami, które obniżają dźwięk o odpowiednią (proporcjonalną do długosci tłoku) liczbę półtonów.
Tłok 1 obniża o DWA półtony (cały ton)
Tłok 2 obniża o JEDEN półton
Tłok 3 obniża o TRZY półtony
można robić również kombinacje w stylu 1 i 3 , co obniża dźwięk naturalny (grany na pusto) o 5 półtonów. - Tak grasz naprzykład d1, obniżając z g1
"Muzyka jest twoim doświadczeniem,myślami i mądrością. Bez nich nie zagrasz dobrze." - Ch.Parker

przestrzenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 27 sty 2007, 13:24
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: przestrzenny » 4 mar 2007, 01:53

Słuchaj ,poprostu nie wiesz tego ze trabke zapisuje się o 2 półtony niżej ....Jak złapiesz trabkowe D czyli palcowanie 13 ,to ten dzwiek oryginalnie z fortepianem czy gitarą brzmi jako C . Tak juz jest .....i powiem ci ciekawostke ze gitare tez sie inaczej zapisuje niz ona brzmi . Zapisuje sie o oktawe niżej ....
Tak wiec jesli grasz trabkowy dzwięk C to na fortepianie masz dzwięk A# czyli B .
Mysle ze dalej kapniesz to sam ....nie kombinuj z tym palcowaniem .....poprostu skojaz dzwieki z tym urzadzeniem ,jak ci te urządzenie pokaze dzwięk powiedzmy e ,to zagraj na tr abce dzwięk fis i bedzie brzamiło tak samo .

chll
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 3 mar 2007, 17:42
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chll » 4 mar 2007, 10:50

Dzięki wielkie. Przynajmniej mam już jakieś pojęcie. A możecie polecić do zagrania jakiś prosty utwór grany w pierwszej oktawie do nauki? Wiem że jest masa takich ale chciałbym jakiś typowo trąbkowy, na którym możnaby poćwiczyć usta i palcowanie. Pozdrawiam
o nic

Qba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 19 sty 2007, 20:20
Instrument/y: Yamaha YTR4335
Ustnik/i: Schilke 17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Qba » 4 mar 2007, 12:25

Moze "Oda do radosci" albo "Piosenka francuska"?

Awatar użytkownika
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:04
Instrument/y: YTR 4335 GS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/4 C
Lokalizacja: W-wa / Krk
Kontakt:

Post autor: damalu » 4 mar 2007, 12:42

sto lat zaczynając od g1 ;)

edek1420
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 9 mar 2007, 14:59
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: edek1420 » 9 mar 2007, 15:08

Moim zdaniem zaczynając grać na trąbce powinieneś skonsultować sie z kimś kto już to potrafi. Jedna albo dwie lekcje w których ktoś opisałby Ci podstawy grania na trąbce powinna pomóc. A potem tylko ciężka praca, i godziny ćwiczeń :mrgreen: Ale na początku radzę nie przesadzać. Na wszystko przyjdzie czas :smile: Pozdrowienia

Awatar użytkownika
tomko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 315
Rejestracja: 4 lut 2007, 14:24
Instrument/y: Yamaha YTR2335
Ustnik/i:
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Post autor: tomko » 9 mar 2007, 15:13

Tak....... na tym forum to już miliony razy się o tym wspominało.... :mrgreen: Ale zawsze można ten milion pierwszy, nie zaszkodzi :wink:
Trąbić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej... ;)

chll
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 3 mar 2007, 17:42
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chll » 14 mar 2007, 21:28

mam jeszcze takie pytanie a propos tego co napisał 'Przestrzenny': czy mam rozumieć że gdybym miał trąbkę w stroju innym niż 'B' np. 'A', to wtedy dźwięk trąbkowy C tego konkretnego stroju A brzmiałby tak samo jak np. fortepianowe C?

A odnośnie mojego postu rozpoczynającego ten temat to dźwięk, który miałem załączyć był trochę podobny do D1 :oops: Teraz już łatwo gram D2 :mrgreen:

Qba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 19 sty 2007, 20:20
Instrument/y: Yamaha YTR4335
Ustnik/i: Schilke 17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Qba » 14 mar 2007, 21:43

Jak juz grasz łatwo D2 to miło ale lepiej popracuj w gamie od c1 do c2 ;]

przestrzenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 27 sty 2007, 13:24
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: przestrzenny » 15 mar 2007, 15:30

Aby grac tak samo brzmiące jak na fiortepianie bez zmieniania tonacji ,musiałbys grac na trabce w stroju C

ODPOWIEDZ