Dopiero zaczynam

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Jazz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 15 wrz 2009, 15:42
Instrument/y: Getzen 300 Series U.S.A.
Ustnik/i: Getzen 5C
Lokalizacja: Poland, Legnica

Post autor: Jazz » 15 wrz 2009, 15:58

Witam, jestem nowiutki!! Próbuję się nauczyć grać (paczka z trąbką w drodze do mnie, więc chcialbym się przygotować) na trąbce. Wiem, wiem samemu nie ma sensu się uczyc bo jak coś spiep... to wejdze mi to w krew i to nie będąc świadomy czy wogóle coś s... Ale chodzi mi o gamę, skalę, jakieś na początek nuty (chodzi mi o naukę, pojęć, nut, gamy - wszystkiego ci mi będzie potrzebne na początek) itp. (informuję, że zaczynam przygodę, więc niektorych pojęć nie znam)... Zależy mi zostać conajmniej średnim (poziomem) trębaczem jazz'owym (ooo tak kocham jazz, ale też inne utwory np. cisza, albo ave maria).
Nauczyciela (chyba) mam pod ręką...
Pozdrawiam Jazz i z góry dziękuję, ach jak coś źle napisałem albo coś to przepraszam.

Fibi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 22 cze 2009, 21:14
Instrument/y: Roy Benson tr-202
Ustnik/i: 7C / Eastman 7C
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Fibi » 15 wrz 2009, 19:57

najpierw jest nauka wydobywania odpowiednich dźwięków. później nuty itd.
nauczyciel Ci wszystko powie, co jak gdzie trzymać itp.

Semafor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 4 gru 2006, 18:27
Instrument/y: Getzen Eterna
Ustnik/i: VB 1 1/2C
Lokalizacja: Wwa

Post autor: Semafor » 15 wrz 2009, 20:17

Jazz pisze:...Zależy mi zostać conajmniej średnim (poziomem) trębaczem jazz'owym ...
Życie ma to do siebie, że rzadko pozwala na pełną realizację planów, dlatego doradzałbym zmianę początkowego założenia na następujące:
"Chciałbym zostać najlepszym trębaczem jazzowym na świecie".
;)

Awatar użytkownika
Miles_Fan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1292
Rejestracja: 18 sie 2007, 20:18
Instrument/y: Selmer Concept TT, stary Polmuz :)
Ustnik/i: Vincent Bach Corp. 1 1/4 C
Lokalizacja: spod stolycy
Kontakt:

Post autor: Miles_Fan » 15 wrz 2009, 22:02

a miałeś kiedykolwiek do czynienia z muzyką? wiesz co to ósemka, tryton, transpozycja, system dur-moll? umiesz improwizować?
kwestię nauczenia się grania na trąbce, jako naturalną w tym kontekście, pomijam. dobry trębacz jazzowy powinien mieć wykształcenie klasyczne, na takiej solidnej podstawie można budować dalszą - inną - działalność artystyczną.
ergo - zalecam klasyczną naukę, potem udanie się po wskazówki do jazzmanów. no, chyba że jesteś drugim Milesem (tudzież Satchmo).

wybacz formę, ale chcę, żebyś od początku wiedział, z czym masz do czynienia. życzę powodzenia i dużo wytrwałości w pracy. :)
"Lubię czysty, nienacechowany dźwięk, jak czysty dźwięk bez nadmiaru tremolo i nie nazbyt dużo basu. Tylko dokładnie pośrodku. Gdy nie mogę uzyskać tego dźwięku, nie mogę w ogóle grać."

Miles Davis

[Nauczyciel jest dla ucznie, nie odwrotnie!]

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 15 wrz 2009, 22:37

Na tym forum znajdziesz mnóstwo porad, "pomocy naukowych", opisów problemów, które Cię nurtują. Wystarczy wiedzieć czego się chce (lub szuka), wpisujesz w opcji "szukaj" i jest. Ogólnie polecam Ci dział EDUKACJA.
A jeżeli chodzi np. o gamy (durowe czyli wesołe :) ) to pisałem o tym w temacie "gamy", o tutaj: http://www.trumpeters.pl/gamy-vt2569.htm
Życzę wytrwałości, systematyczności no i powodzenia.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Semafor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 4 gru 2006, 18:27
Instrument/y: Getzen Eterna
Ustnik/i: VB 1 1/2C
Lokalizacja: Wwa

Post autor: Semafor » 16 wrz 2009, 00:22

actrumpeter pisze:Na tym forum znajdziesz mnóstwo porad, "pomocy naukowych", opisów problemów, które Cię nurtują.
To prawda.
Niestety, znajdziesz tu również wierutne bzdury, jak np. na pierwszej stronie tego wątku:
h.agnieszka pisze:Jak wydobyć dźwięk??
Tłumaczę :)
Napinasz usta jak do uśmiechu, ale nie otwierając buzi, czyli szeroko się uśmiechasz z zamkniętymi ustami i robisz coś w stylu plunięcia
Owszem, tą metodą zaczniesz grać, lecz wielkich postępów nie uczynisz i wkrótce zostaniesz daleko za innymi.
Podobnych niuansów jest mnóstwo. Zweryfikowanie zamieszczonych na forum informacji, czyli "oddzielenie ziarna od plew", jest dla początkującego niemożliwe, dlatego sądzę, że nie warto zaczynać bez nauczyciela
Kłopot w tym, że bardzo trudno znaleźć takiego, który uczy skutecznie.

Awatar użytkownika
Arthur88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 10 wrz 2007, 22:08
Instrument/y: K&H Universal II & B&S 3137
Ustnik/i: Bach 1 1/4C & Schilke F2
Lokalizacja: Łęczna

Post autor: Arthur88 » 16 wrz 2009, 12:29

Moim skromnym zdaniem, jeśli ktoś wogóle nie miał do czynienia z trąbką, to powinien unikać porad forumowiczów, bo już padło kilka porad o uśmiechu, podkówkach, plunięciach etc. innych wynaturzeniach.

Wszyscy wiemy że "obraz powie więcej niż tysiąc słów", więc jeśli nawet ktoś bezbłędnie opiszę (w teorii) metodykę gry na instrumencie (co jest raczej niemożliwe bo była by to gruba książka a nie post), to przemnóżmy ten post przez ilość interpretacji osoby po drugiej stronie klawiatury, a musimy jeszcze dodać do tego możliwość przeczytania głupot, to wyjdzie nam że taka osoba ma szansę na poprawną grę na instrumencie rzędu 1: 100 000 a może nawet do miliona! ;)

Szukajcie pedagogów, zawodowców, studentów AM, od biedy absolwentów szkół II st. zamiast kierować się ludową mądrością...

Życzę wytrwałości w poszukiwaniach :]


PS. Jazz , Twój post mnie rozwalił :P
"Wcześniej, wcale nie znaczy lepiej...
Życie prowadzi do celu meandrami"

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 16 wrz 2009, 14:13

Jazz pisze:... Ale chodzi mi o gamę, skalę, jakieś na początek nuty (chodzi mi o naukę, pojęć, nut, gamy - wszystkiego ci mi będzie potrzebne na początek) itp. (informuję, że zaczynam przygodę, więc niektorych pojęć nie znam)...
Mój post dotyczył tej wypowiedzi czyli porad od strony teoretycznej, to o co Jazz prosił - gamy, nuty itp.
To, że grać powinien uczyć się od nauczyciela jest tak oczywiste jak to, że po nocy jest dzień, więc koledzy z forum bardzo proszę o uważne czytanie postów i pisanie na temat bo później wszyscy narzekają że na forum jest bałagan.

Pozdro i bez urazy :)
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Jazz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 15 wrz 2009, 15:42
Instrument/y: Getzen 300 Series U.S.A.
Ustnik/i: Getzen 5C
Lokalizacja: Poland, Legnica

Post autor: Jazz » 16 wrz 2009, 15:25

Dzięki, wielkie dzięki...
Owszem miałem do czynienia z muzyką (niestety.... na flecie prostym - czyli inna planeta w porównaniu z trąbką), ale w zwykłej szkole... :roll:
Improwizownie, hmmm jeszcze nie próbowałem, ale zawsze można się nauczyć... :D
Semafor: Hmmm, napisalem CONAJMNIEJ średnim trębaczem jazz'owym, więc to troszkę przesada żeby być super muzykiem, ale mimo to dzięki...
(póki trąbki nie ma) Nie wiem co robić, trenować wokal jazz'owy?

Semafor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 4 gru 2006, 18:27
Instrument/y: Getzen Eterna
Ustnik/i: VB 1 1/2C
Lokalizacja: Wwa

Post autor: Semafor » 16 wrz 2009, 15:55

Jazz pisze: Semafor: Hmmm, napisalem CONAJMNIEJ średnim trębaczem jazz'owym, więc to troszkę przesada żeby być super muzykiem, ale mimo to dzięki...
To była rada na wypadek, gdyby Twoje zamiary miały się powieść - jak to często bywa - połowicznie. ;)
Życzę powodzenia!

Jazz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 15 wrz 2009, 15:42
Instrument/y: Getzen 300 Series U.S.A.
Ustnik/i: Getzen 5C
Lokalizacja: Poland, Legnica

Post autor: Jazz » 22 wrz 2009, 20:47

Sorry, że tak późno :), postanowiłem, że podzielę się początkowymi uczuciami z tym instrumentem...
W piątek paczka dotarła, otwieram ją... futerał do remontu, otwieram go - tłumik wyciszający, ustnik, dwie oliwy, szmata, jakieś niemieckie nuty i trąbka...
Podnoszę ustnik - Jezu! Z czego on jest, waży z pół kilo? :mrgreen:, podnoszę trąbkę hmm waży jakieś 2/3 kilo, wkładam ustnik do trąbki, zastanawiam się - żartowaście z tym "pierdzeniem", czy nie? Dmucham - szuuuu, piedzę - bruututu, ooo a jednak nie zartowaliście :D... Jeszcze nie znam nazw dźwięków, więc powiem, że trochę wycia i buczenia było. Jak grałem długie dźwięki to szło mi ok, nawet przypominało hejnał marjacki, czasem brutochanie się zdarzało... Miałem problem z krótkimi dźwiękami (z długimi też) - trochę z rytmem, ale to nic, problem jest taki - pierdzę np. "f" idę na "d" a kiedy wracam do "f" to brzmi inaczej niż wcześniej... myślę, że tu chodzi o usta... Ale wolę tu rozwiać wątpliwości... Acha,jeden tłok mnie wkurza, bo jak przytrymam go trochę to wraca "w podskokach"...
Pozdrawiam Jazz i jescze raz dzięki...

Awatar użytkownika
Miles_Fan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1292
Rejestracja: 18 sie 2007, 20:18
Instrument/y: Selmer Concept TT, stary Polmuz :)
Ustnik/i: Vincent Bach Corp. 1 1/4 C
Lokalizacja: spod stolycy
Kontakt:

Post autor: Miles_Fan » 22 wrz 2009, 21:55

Jazz, to go nasmaruj bo nie działa tak jak powinien. odwracasz trąbkę "do góry nogami", odkręcasz dolną nakrętkę tego wentyla, wpuszczasz kropelkę oliwy (najpierw musisz ją uruchomić), zakręcasz, ruszasz wentylem (góra-dół parę razy powinno wystarczyć).
"Lubię czysty, nienacechowany dźwięk, jak czysty dźwięk bez nadmiaru tremolo i nie nazbyt dużo basu. Tylko dokładnie pośrodku. Gdy nie mogę uzyskać tego dźwięku, nie mogę w ogóle grać."

Miles Davis

[Nauczyciel jest dla ucznie, nie odwrotnie!]

Awatar użytkownika
schutze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 598
Rejestracja: 18 lut 2008, 14:53
Instrument/y: B&S 535 S
Ustnik/i: B&S 7C i Arnolds & Sons 3C
Lokalizacja: Ciechocinek

Post autor: schutze » 25 wrz 2009, 09:31

Ojj, jak ja sobie przypominam początki to strasznie było. Ale nie straszę, spokojnie ;)
Co do tego tłoka to jak powiedział Miles_Fan, wystarczy go naoliwić.
Zaraz świata wiadomo nikt nie podbije, ale kiedyś, może, może. Tu potrzebne są lata praktyki i przede wszystkim chęci i obyś ich nie stracił przy nauce gry na trąbce, bo naprawdę ja nie uważałem to za coś świetnego dopiero po czasie gdy efekty były takie chciałem żeby były :)

Jazz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 15 wrz 2009, 15:42
Instrument/y: Getzen 300 Series U.S.A.
Ustnik/i: Getzen 5C
Lokalizacja: Poland, Legnica

Post autor: Jazz » 15 paź 2009, 20:22

No... Coraz lepiej mi idzie, nawet utworek se napisałem, tylko, że ostatnio stoję w miejscu (nie wiem co robić), a nauczyciela jeszcze nie znalazłem... Ostatnio daremnie próbuję co raz wyżej, ale nie bardzo wiem na czym to polega - "całuję" ustnik i wychodzi terkoczący pisk, a ja chciałem zagrać milszy dźwięk np. taki jak Armstrong grał...

baran90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 109
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:37
Instrument/y: Yamaha YTR 6340 ST
Ustnik/i: WARBURTON 4M, WARBURTON 7S, a&s 1 1/2c
Lokalizacja: Rostarzewo

Post autor: baran90 » 15 paź 2009, 21:54

No zeby zagrać takim dźwiękiem jak Armstrąg to potrzeba kolego nawet więcej niz kilka lat codziennego cwiczenia.......;p ale życze powodzenia i gratuluje ambicji;)

Jazz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 15 wrz 2009, 15:42
Instrument/y: Getzen 300 Series U.S.A.
Ustnik/i: Getzen 5C
Lokalizacja: Poland, Legnica

Post autor: Jazz » 17 paź 2009, 22:25

Hmm, przydała by się skala wysokości na dany czas np. przez 1 rok intensywnego grania będę mógł spokojnie zagrać X :roll: ...
Oj, przecież Armstrong grał zawodowo przez ile lat?
Bo z pewnością dużo, a to nic, bo właśnie taką przyszłość planuję, długą, zawodową i może nawet bycie dla niego silnym konkurentem :> ...
Ech chodzi mi o wysoki dźwięk (na mój poziom) i wystarczarąco miły dla ucha, taki jazz'owy...
Próbuję też grać jazz'owe strattcato
(ustnik i pierwszy tłok po lewej - 1,2 (jedno całe piernięcie, skakanie z jednego na drugi), b. krótka przerwa i 3),
ale wysokość dźwięku nie taka - za niski, taki jak pierdzimy - nie na ustniku, tylko na dole, z tyłu :twisted: ...
Hmm, granie coraz wyżej polega na zmienianiu ustawienia ust, czy czegoś więcej?

Awatar użytkownika
adam113
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1073
Rejestracja: 1 wrz 2007, 23:00
Instrument/y: Schagerl T-2000S, Yamaha 5335G
Ustnik/i: Bruno Tilz 1CE , Hammond & Designe 4ML
Lokalizacja: Osiek

Post autor: adam113 » 17 paź 2009, 22:33

Co to jest jazz'owe strattcato??

Jazz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 15 wrz 2009, 15:42
Instrument/y: Getzen 300 Series U.S.A.
Ustnik/i: Getzen 5C
Lokalizacja: Poland, Legnica

Post autor: Jazz » 21 paź 2009, 19:19

Jazz'owe strattcato - oj dałem tą nazwę, żeby było jaśniej (ale chyba wcześniej słyszałem tą nazwę) - takie: (przerywane) truru, ruu
Spróbowałem takiego: trrurururu (ciągłe) ( http://www.youtube.com/wa...feature=related ), niestety noc, więc z nieprzepuszczającym powietrze tłumikiem grałem - brzmiało podobnie, tylko tłumik i usta nie zawsze były dla mnie miłe (raz dmucham, raz pierdzę)...
Szczerze tego typu hardcore wolę słuchać na żywo, bo na mp3 jest jeden wielki chaos...
Na mp3 wolę takie wolniejsze utworki np. Armstronga, albo tą poezję (na początku: http://www.youtube.com/watch?v=-H4Wby6ge3w )...
PS. Szukam jakiegoś lepszego ustnika (najlepiej żeby jazz można było spokojnie na nim grać - wysokie, nawet piskliwe dźwięki, ale też takie miłe dla ucha np. takie: http://odsiebie.com/pokaz/6324641---9522.html albo tu http://odsiebie.com/pokaz/6324857---c9a0.html , wiem ustnik nie poszerzy mi skali, ale ułatwi samo granie, no i barwa...), bo mam 7c, ale jakiś mały, kiedy próbuję grać wysoko to ustnik muszę na siłę pchać w stronę zębów... aż zęby się odbiły na ustach (wewnątrz), no i barwa taka sobie - szukam czegoś niedrogiego, bo większość wydałem na trąbkę...
Wypatrzyłem jakieś:
http://www.allegro.pl/ite...oty_trabka.html - Ten mi się najbardziej podoba
http://www.allegro.pl/ite...kiewicz_15.html
http://www.allegro.pl/ite...tois_1_1_2.html
http://www.allegro.pl/ite...uhnl_hoyer.html
http://www.allegro.pl/ite...nt_bach_3c.html
http://www.allegro.pl/ite...hilke_12b4.html
PS. Co to jasna i ciemna barwa?

Waldip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 27 sie 2009, 19:54
Instrument/y: Holton T602
Ustnik/i: Blessing 3C
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Waldip » 21 paź 2009, 22:36

No super, widzę że trąbka pali Ci się w rękach...Bardzo nas to wszystkich cieszy, jednak zanim zaczniesz grać "jazz'owe strattcato" i zanim wybierzesz sobie pasujący Ci ustnik mam dla Ciebie propozycję: po prostu spokojnie sobie poćwicz - rok, może dwa, może trochę dłużej...Trąbka jest instrumentem dla wytrwałych - jeżeli będziesz chciał coś osiągnąć zbyt szybko, nie osiągniesz nic...Albo bardzo niewiele.
Poczytaj sobie forum (szczególnie dział "Edukacja") - bo tutaj nie zgadzam się z Arthurem88:
Arthur88 pisze:Moim skromnym zdaniem, jeśli ktoś wogóle nie miał do czynienia z trąbką, to powinien unikać porad forumowiczów, bo już padło kilka porad o uśmiechu, podkówkach, plunięciach etc. innych wynaturzeniach.
Czytając wnikliwie wszystkie wątki od A-Z wyrobiłem sobie pewne wyobrażenie o podstawowych zasadach podczas gry na trąbce:
- niedociskanie ustnika (ustnik przykładamy do ust jak najlżej - żeby tylko nie uciekało powietrze)
- wargi skupione i luźne - zaciskamy tylko w miarę potrzeby kąciki ust, znajdujące się poza kielichem - zatrzymując chcące wydostać się tamtędy powietrze); żadnych "uśmiechów" lub innego rozciągania warg
- maksymalne rozluźnienie gardła, krtani i w ogóle pełny relax - powietrze wychodzące z płuc ma mieć jak najmniej przeszkód na drodze zanim dotrze do naszych warg
- oddech spokojny i zrelaksowany, powietrze nabieramy najpierw w dolne partie płuc (od strony przepony) i stamtąd najpierw je wydychamy
- codziennie rozgrzewamy się przed graniem
- ćwiczymy dużo długich dźwięków, dźwięków pedałowych, gam , pasaży, przedęć - ćwiczymy je w skali będącej w naszym swobodnym zasięgu, nie gramy góry "na siłę" bo to tylko może zepsuć nam dźwięk i skalę
- ćwiczymy oddech, ćwiczymy na ustniku
- nie forsujemy ust - robimy przerwę czując zmęczenie; gramy częściej a krócej
- no i przede wszystkim moje motto, napisane w stopce...

I.t.d., i. t. p. - czy Twoim zdaniem coś z tego może mieć zły wpływ na moją trąbkową edukację?
"Najpierw musisz usłyszeć, potem zagrać..."
Zespół weselny małopolskie

Jazz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 15 wrz 2009, 15:42
Instrument/y: Getzen 300 Series U.S.A.
Ustnik/i: Getzen 5C
Lokalizacja: Poland, Legnica

Post autor: Jazz » 23 paź 2009, 16:38

Hmm dziękuję za rady, teraz mam kolejny problem - mam grać sygnały w "piechocie" 11 listopada, ale nie za bardzo łapię - ma ktoś palcowanie do tego (albo nuty, ale to w najgorszym razie)?
Proszę podawać palcowanie: np. ustnik i 1 (pierwszy tłok) są po lewej stronie, 2 na środku, 3 najbliżej czary, przerwa to przecinek, spacja to takie przedłużenie...
Proszę podawać chronologicznie wg. tego utworu...
http://odsiebie.com/pokaz/6372131---48d3.html - link do tych sygnałów
PS. Mam czas na nauczenie się tego do 11 listopada- jakieś 3 tyg., ale ćwiczyć najlepiej będzie od zaraz, bo mogą wystąpić komplikacje, w najgorszym momencie, wysokość mam jakoś na oko połowę tego (może więcej - jak przycisnę) co tam gra, ale innego tr. nie ma - więc...
PS2. Wszelkie rady na ten temat (post) mile widziane...

ODPOWIEDZ