gliss

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Awatar użytkownika
wojtex77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 26 mar 2007, 20:39
Instrument/y: YTR-6335 YTR-8445 G
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rychwałdek / W-wa

Post autor: wojtex77 » 17 sty 2008, 22:13

żeby glis był ładny trzeba przede wszystkim mieć mocne mięśnie wokół ust. Glissando nie musi być koniecznie w dół często spotyka sie również w góre. Zasady:
praktycznie 0 docisku
dużo powietrza
trzymanie mięśni
A żeby to wyszło to proponuje grać game C- dur nie używając tłoków. Możecie uznac to za niewykonalne ale uwierzcie że da się i powinno sie takie rzeczy grać

Awatar użytkownika
eliasztp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 8 sty 2008, 16:31
Instrument/y: Yamaha Xeno
Ustnik/i: Warburton 6M
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: eliasztp » 17 sty 2008, 22:35

przestrzenny pisze:A jeszcze mam pytanko ,czy jak z góry na dół robi się Gliss ,to na takiej samej zasadzie ?
Powiedzmy jak z g2 robie do g1 to dmucham g2 i trzy tłoki naciskam powoli do połowy i potem wchodzę na g1 ?


Tak, zasada jest taka sama. Nie koniecznie muszą to byc wszystkie trzy tłoki. W tym krótkim filmiku który został zamieszczony trębacz robi gliss akurat na pierwszym tłoku. Ja najczęsciej robie na wszystkich trzech. Często jest mi to potrzebne podczas gry w big bandach na wysokich długich nutach ( gram np c3 i gliss w dół ). Tylko pamiętaj, musisz precyzyjnie co do milimetra wciskac tłoki, to bardzo ważne bo jak wciśniesz albo za mocno albo za lekko to wtedy gliss nie wyjdzie tak jak na ustniku tylko bedzie słychac jego załamanie, czyli poszczególne dzwięki tak jakbys na jednej pozycji tłoków grał legato w gorę. A to nie o to chodzi. Troche namieszałem ale myśle że wszystko jasne :)

Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 18 sty 2008, 00:18

wojtex77 pisze:A żeby to wyszło to proponuje grać game C- dur nie używając tłoków. Możecie uznac to za niewykonalne ale uwierzcie że da się i powinno sie takie rzeczy grać
a moim zdaniem to troche szpanerstwo :P
wystarczy ćwiczyć lip bends i bedzie dobrze :P
eliasztp pisze:musisz precyzyjnie co do milimetra wciskac tłoki,
a najlepiej to sobie narysuj kreske na tłokach jak je wciskasz, tylko użyj koniecznie cienkopisu bo jak narysujesz czymś innym to Ci sie przesunie o milimetr i nic nie zagrasz :P żartuje oczywiście. eliasztp, wydaje mi sie że z tymi milimetrami to przesadzasz :P
przestrzenny, popróbujesz troche, pograsz, poekperymentujesz i znajdziesz ile tłoków ma być wciśniętych i jak mocno ;)
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

Awatar użytkownika
eliasztp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 8 sty 2008, 16:31
Instrument/y: Yamaha Xeno
Ustnik/i: Warburton 6M
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: eliasztp » 18 sty 2008, 10:02

Masz racje, może trochę przesadziłem z tymi milimetrami, ale chciałem bardzo dokładnie opisac i co mi chodzi :razz: :smile:

gryzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 21 paź 2007, 09:48
Instrument/y: Getzen 300series
Ustnik/i: Bach 7C,3C, Kelly 3C
Lokalizacja: Krobia

Post autor: gryzek » 19 sty 2008, 14:47

zagraj np. dwie półnuty G1
i jedz w góre do C2 to wtedy musisz dmuchnąc w ten dziwek zeby to wsyszło jak wlasnie robisz ten glis to w trakcie tego musisz dmuchnac mocniej, głosniej ale zeby to było ładnie .

Trumpette
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 19 sty 2008, 12:58
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Trumpette » 19 sty 2008, 20:14

Aby dobrze zagrać glis nalezy otworzyć gardło rozluźnić się i mocniej poprowadzić powietrze.

ODPOWIEDZ