Zapis nutowy dla trabki

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
arecki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2013, 19:21
Instrument/y: Bb
Ustnik/i:
Lokalizacja: Amsterdam

Zapis nutowy dla trabki

Post autor: arecki » 22 cze 2013, 19:42

witam,

Jestem tu nowy i dopiero zaczynam naukę.

Mam pytanie o zapis nutowy. Jeśli gram dźwięki bez używania tłoków to według materiałów znalezionych w sieci wychodzące dzięki powinny być C i G, natomiast według tunera gram Bb i F. Wydaję mi się to jakoś w miarę logiczne (bo w sumie trąbka z nazwy jest Bb), tylko nigdzie nie znalazłem wyjaśnienia czemu zapis jest właśnie w ten sposób przesunięty.

Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi to w prosty sposób wyjaśnić ?


Pozdrawiam
Arecki

Awatar użytkownika
Quki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 3 gru 2010, 20:46
Instrument/y: Holton T602
Ustnik/i: B&S 7C / GEWA 3C
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Post autor: Quki » 22 cze 2013, 21:19

Trąbka transponuje Sekundę Wielka do góry ;) !
"Żeby grać siebie - trzeba być sobą, ale żeby udawać siebie - trzeba być sobą i jeszcze kimś."

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 22 cze 2013, 21:41

W tym urządzeniu masz na pewno ustawienie zakresu, nie wiem dokładnie ile musisz ustawić żeby to skalibrować do trąbki B ale na pewno można to zrobić. Aha to tak wracając do tematu, tak jak już pisałeś trąbka jest w stroju b, a twój tuner jest ustawiony do strojenia pianina które jest w stroju C stąd wynika ta różnica(tak jak napisał Quki sekunda wielka). Sądzę wszystko wyjaśnione. Jeśli masz jeszcze jakieś problemy to chętnie pomogę. Pozdro.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

arecki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2013, 19:21
Instrument/y: Bb
Ustnik/i:
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: arecki » 22 cze 2013, 22:05

Dzięki za odpowiedzi.

Co do tunera to używam softwarowego do gitary, zdaje się że pokrywa chyba wszystkie oktawy, a przestroić go można przez zmianę częstotliwości do dźwięku A (domyślnie 440Hz). Niestety nie wiem o ile przesunąć w Hz. Chociaż w sumie nie wiem czy warto.

Wracając do tematu: Mam się uczyć grać z nut tak jak mam w zapisie dla trąbki (wiedząc że prawdziwy dźwięk jest inny), a jak biorę nuty z innego instrumentu to powinienem sobie przetransponować, tak?

Pozdrawiam.
arecki

Awatar użytkownika
Quki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 3 gru 2010, 20:46
Instrument/y: Holton T602
Ustnik/i: B&S 7C / GEWA 3C
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Post autor: Quki » 22 cze 2013, 22:41

tak myślę żebyś tuner ustawił na 442 Hz ! no jak grasz tak sam sobie to nie musisz chyba przetransponowywać ale jak grasz z kimś ( trąbka + fortepian np.) to musisz mieć nuty na trąbke Bb ( czyli z fortepianu o sekundę wielką do góry) ; )
"Żeby grać siebie - trzeba być sobą, ale żeby udawać siebie - trzeba być sobą i jeszcze kimś."

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 22 cze 2013, 22:53

Jeśli sam grasz to nie musisz transportować, to zależy od Ciebie tzn czy odpowiada Ci dana tonacja. To nie jest tak jak napisałeś że tak naprawdę grasz inny dźwięk. Różne instrumenty są w różnych strojach. Tak najprościej to żeby usłyszeć ten sam dźwięk na różnych instrumentach musisz zagrać inną nutę.
Jak grasz na trabce b nutkę C to na instrumencie w stroju c musisz zagrać nutkę B, a na instrumencie w stroju Es nutkę G. Mam nadzieję że Ci to trochę przyblizylem.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 23 cze 2013, 09:48

Krótko mówiąc - trąbka jest instrumentem który transponuje zapis nutowy o sekundę wielką (dwa półtony) w dół.
Czyli grasz C - a brzmi B
grasz D - brzmi C
grasz E - brzmi D
grasz F - brzmi dis (es) - bo pomiędzy e i f jest półton
grasz G - brzmi F
itd.

Czyli - jeśli chcesz grać dokładnie to co w nutach, musisz grać o dwa półtony wyżej.
Jeśli chcesz zagrać C - musisz grać D
D - E
E - Fis
F - G
itd.

Temu służy TRANSPOZYCJA czyli przepisanie nut w odpowiedniej tonacji o sekundę wielką wyżej.
Czyli coś co jest napisane w C-dur, trzeba transponować do D-dur
z D-dur - do E-dur
z E-dur - do Fis dur
analogicznie oczywiście z tonacjami molowymi.
Z reguły nuty są już przygotowane do tonacji instrumentów (nie tylko trąbki) i jeśli przed pierwszą pięciolinią albo nad nią jest napisane "Trąbka B" albo "Bb Trumpet" to oznacza że nutki JUŻ SĄ PRZETRANSPONOWANE do odpowiedniej tonacji.
Pozdrawiam - Grzegorz

arecki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2013, 19:21
Instrument/y: Bb
Ustnik/i:
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: arecki » 29 cze 2013, 09:27

OK, teraz już wszystko jasne. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Re: Zapis nutowy dla trabki

Post autor: shimii182 » 28 lis 2015, 09:27

arecki pisze:Jeśli gram dźwięki bez używania tłoków to według materiałów znalezionych w sieci wychodzące dzięki powinny być C i G, natomiast według tunera gram Bb i F.
Przepraszam, jeszcze raz bo nie ogarniam :D Grając dźwięk bez tłoków na trąbce o stroju Bb wychodzi dźwięk Bb czy C?
Proszę się nie denerwować o to pytanie :D

Awatar użytkownika
manek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 27 paź 2013, 00:14
Instrument/y: Gerdt
Ustnik/i: Curry 80TC, Laskey 75MC
Lokalizacja: Polska

Post autor: manek » 28 lis 2015, 15:46

Witaj
Przypuśćmy że na pięciolinii masz zapisany dźwięk C. To jest Twoja partytura np. w zespole, w którym grasz.
Grasz więc ten dźwięk C zgodnie z palcowaniem nie przyciskając tłoków. Twój tuner nie pokaże Ci jednak dźwięku
C tylko Bb ponieważ Twój instrument jest w tzw. stroju Bb. Jeśli pianista będzie miał zagrać dźwięk o tej samej wysokości
będzie miał zapisany na swojej pięciolinii Bb.
Mam nadzieję że pomogłem,
Pozdrawiam
M.

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Post autor: shimii182 » 28 lis 2015, 16:30

Tak to chyba rozumiem :) Jeśli ja gram gamę C-dur to pianista w tej samej tonacji musi zagrać gamę B-dur - dwa półtony niżej tak?
Czyli analogicznie jak ja chciałbym się dopasować do pianisty grającego gamę np. E-dur to ja musiałbym grać F-dur tak?

Ale jeśli ja gram gamę C-dur (c d e f g a h c )to faktycznie gram te dźwięki czy gram o dwa półtony niżej ? Tzn, jak gram pusty dźwięk bez tłoków B-dur (tonacja trąbki) to on jest faktycznie tym dźwiękiem (mój tuner taki pokazuje) a po prostu pianista musi zagrać A-dur ? O matko :D
Wiem że to jest proste ale mam jakieś klapki na mózgu :D więc proszę o wyrozumiałość ;)

Awatar użytkownika
manek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 27 paź 2013, 00:14
Instrument/y: Gerdt
Ustnik/i: Curry 80TC, Laskey 75MC
Lokalizacja: Polska

Post autor: manek » 28 lis 2015, 16:56

Oj troszkę namieszałeś :)
Otwórz sobie jakąś klawiaturę fortepianu i popatrz na klawisze.
Tak to chyba rozumiem :) Jeśli ja gram gamę C-dur to pianista w tej samej tonacji musi zagrać gamę B-dur
Nie B tylko Bb bo dwa półtony niżej
Czyli analogicznie jak ja chciałbym się dopasować do pianisty grającego gamę np. E-dur to ja musiałbym grać F-dur tak?
Nie F tylko Fis bo dwa półtony wyżej.
Ale jeśli ja gram gamę C-dur (c d e f g a h c )to faktycznie gram te dźwięki czy gram o dwa półtony niżej ?
Najlepiej będzie ja posłużysz się tunerem. Grając trąbkowe C tuner pokaże Bb. Prościej nie można tego wytłumaczyć.

Myślę że jak naprawdę chcesz ogarnąć temat musisz poczytać trochę o podstawach muzyki. Pojedynczy dźwięk nie może być ani dur ani mol to dźwięk nie akord.

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Post autor: shimii182 » 28 lis 2015, 17:48

Tak teraz większość rozumiem...może zrozumie wszystko kiedy będę wiedział jak się wydobuje poszczególne dźwięki na trąbce ;) które wynikają przecież nie tylko z przyciskania tłoków ale od zadęcia ....

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Post autor: shimii182 » 28 lis 2015, 20:36

manek pisze:Witaj
Przypuśćmy że na pięciolinii masz zapisany dźwięk C. To jest Twoja partytura np. w zespole, w którym grasz.
Grasz więc ten dźwięk C zgodnie z palcowaniem nie przyciskając tłoków. Twój tuner nie pokaże Ci jednak dźwięku
C tylko Bb ponieważ Twój instrument jest w tzw. stroju Bb. Jeśli pianista będzie miał zagrać dźwięk o tej samej wysokości
będzie miał zapisany na swojej pięciolinii Bb.
Mam nadzieję że pomogłem.
M.
Już rozumiem, aż wstyd jakie to proste ;) Dzięki za pomoc :)

ODPOWIEDZ