Wyciaganie rurek :)

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Awatar użytkownika
piciu555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 25 lis 2006, 10:29
Instrument/y: Kanstul ZKT-1537 S
Ustnik/i: Stomvi 2c Megatone z tytanowym rantem
Lokalizacja: Poznań

Wyciaganie rurek :)

Post autor: piciu555 » 29 lip 2007, 11:42

Nigdy tego niestety nie uzywalem, ale zawsze sie zastanawialem na jakim dziwku ktora rurke powinno sie wysunac? Ktores wiem jak wyciagnac, ale jak ktos dobrze wie to prosze o cala rozpiske wszystkich dzwiekow

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 29 lip 2007, 12:09

krąglik 3ciego wentyla wyciągasz wtedy, gdy grasz d1, poniewaz najczęsciej jest ono za niskie. Jesto to ten krąglik, który ma kółko na małego palca. Krąglik pierwszego wentyla wysuwasz gdy niestroją ci dzwięki typu b1, f1, d2, eis2(f2) itp. czyli wszystkie dzwięki, które niestroją ci, a grasz je pierwszym tłokiem. Nie ma okreslonej granicy, ile trzeba wysunąc, ale tak 1 cm jest najodpowiedniej. pozdro ;)

Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 29 lip 2007, 13:02

a krąglików nie wysuwa się dlatego że jest za wysoko, żeby właśnie obniżyć dzwięk?? ;) 3cim dostraja się oprócz d1 jeszcze cis1. tak jak Havk napisał, nie ma określonej granicy, najlepiej słuchac i wysunąć tyle ile potrzeba żeby stroiło, w różnych instrumentach jest różnie, czasami mniej sie wysuwa czasami więcej ale Havk znowu ma racje, zazwyczaj jest to koło 1 cm ;)
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

Awatar użytkownika
KARI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 26 sie 2006, 20:49
Instrument/y: KANSTUL 700
Ustnik/i:
Lokalizacja: GNIEZNO

Post autor: KARI » 29 lip 2007, 19:31

Jest możliwość aby wcale ich nie używać.
Można "dostroić" dźwięki ustami. Do tego najlepiej kupić sobie tuner lub jeśli masz dobry słuch, grać i ćwiczyć dobrą intonację bez krąglików. :razz:
Przyjaciel nigdy nie powinien zbyt wysoko oceniać naszych zalet a wróg powinien przeceniać nasze wady.

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 29 lip 2007, 19:44

heh, widac nie wiesz o co chodzi. Te dzwięki niestroją juz tak od zawsze. Bardzo cięzko jest to dostroic ustami. Ten centymetr daje bardzo duzą rozbiezność dzwięku. Gdyby było łatwo dostroic to ustami, najprwdopodobniej wogole by tego nie było. Nie mowię, ze sie nie da, ale jest to baaaardzo cięzkie i lepiej radzic sobie strojnikami. Po to w koncu one są ;)

Awatar użytkownika
KARI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 26 sie 2006, 20:49
Instrument/y: KANSTUL 700
Ustnik/i:
Lokalizacja: GNIEZNO

Post autor: KARI » 29 lip 2007, 20:18

No tak. Ale popróbuj ustami. Mój nauczyciel wcale ich nie wyciąga. Sam zadałem mu to pytanie, i uzyskałem odpowiedź taką samą jak ja udzieliłem. Nie pisałbym czegoś jeśli nie bym był tego pewien.
Oczywiście one nie stroją ale ustami jesteś wstanie zrobić bardzo dużo.
Przyjaciel nigdy nie powinien zbyt wysoko oceniać naszych zalet a wróg powinien przeceniać nasze wady.

Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 29 lip 2007, 22:48

Stojenie ustami akurat tych dwóch dźwieków na niektórych trąbkach może być za trudne i zmieniać barwę (na gorszą oczywiście ;) ). Wtedy konieczne jest użycie krąglika. Są tez trąbki,na których d1 i cis1 sa tylko odrobinkę za wysokie i wtedy dostrajanie ustami zdaje egzamin. Ale moim zdaniem dostrajanie krąglikami jest wygoniejsze i łatwiejsze, a ustami dostrajam raczej w górę niż w dół.
Pozdrawiam :)
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

kuba80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 1 sie 2007, 16:57
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: śląskie

Post autor: kuba80 » 3 sie 2007, 20:21

U nas w orkiestrze jak gramy jeden utwór, i kumpel ma solo na trąbce, które kończy się fortissimo na fis 3, to ja, siedzący obok niego, około dwóch taktów do końca wstaję, i kiedy on wchodzi na owo fis, ja ręką wyciągam mu troszeczkę 2 krąglik, bo on zawsze "bierze" owo fis ciut za wysoko, a w jego trąbce, zresztą jak w każdej innej nie ma na tym krągliku miejsca na włożenie palca, nie wiem, wszyscy producenci zapominają, czy co. Więc tutaj właśnie apel do producentów czy by się nie dało jakoś z tym 2 krąglikiem żeby on również miał miejsce na palec. To tak tylko na przyszłość, bo kapelmistrz mówił, że za niedługo będziemy robić musztrę na tym kawałku więc ja sprawdziłem już układ choreograficzny i okazuje się, że ja wtedy będę zupełnie po drugiej stronie szyku ;)

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 3 sie 2007, 20:38

jak to nie ma? jest, tylko w tych nizszych modelach firm takich jak yamaha, conn, king, getzen nie ma ich najczęsciej.

kuba80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 1 sie 2007, 16:57
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: śląskie

Post autor: kuba80 » 3 sie 2007, 20:41

Racja faktycznie teraz sobie przypominam, że większość Flugelhornów jakie widziałem ma kółeczko na 2 krągliku. No to sprawa rozwiązana, możemy musztrę ćwiczyć ;)

Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 3 sie 2007, 22:06

ja myśle że trzeba popracowac nad oddechem i zadęciem to fis nie bedzie za wysoko ;P ;) ale oczywiście metody są rózne, moja jest trudniejsza. pozdrawiam :)
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

ODPOWIEDZ