Problem kolegi

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Korg100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, 16:41
Instrument/y: Yamaha,Stomvi Elite 330
Ustnik/i:
Lokalizacja: Opolskie

Problem kolegi

Post autor: Korg100 » 6 mar 2014, 09:37

Witam. Od razu piszę , że problem nie dotyczy mnie tylko mojego kolegi z orkiestry.
Sprawa wygląda następująco , a mianowicie chodzi o granie.
Kolega mój na trąbce grał w wieku 9 lat i chodził rok do szkoły muzycznej , a później przerwał naukę.
W wieku 16 lat chciał znowu grać na trąbce i z tą samą wiedzą , zadęciem zaczął grać. Wszystko szło dobrze , jak na samouka.
Po ok. 1 roku i 3 miesiącach czyli teraz zrobił się problem , taki gdy zaczyna grać , ale tylko górnej dźwięki to nie umie i słychać tylko pffff. Mówi , że czuje jakby mu się ustnik zatykał i nie może wydobyć dźwięku. Gra na ustniku Yamaha 11b4 czyli odpowiedni 7c. Przed tym problemem dochodził do A2 , ale prawie dźwięcznego
Drugi jego problem to tak jakby drżenie mięśni górnej wargi . Gdy gra to warga drży mu jak nie normalna.

Co zrobić w tej sprawie i jak może zmienić ten problem ???
Z góry dzięki za odpowiedzi :D

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 6 mar 2014, 10:52

Korg100, skoro sam czuje, że ustnik się zatyka to odpowiedział sobie na swój problem.Kilka lat temu ustnik rozmaru 7C był do nauki fajny. Na chwile obecną moim zdaniem jest o wiele za mały. Proponuję przesiadke na 3C czyli 14c4 Yamahy bądź od razu na 1 1/2C czyli 16c4 yamahy. Oczywiście trzeba bedzie na nim pograc i sie przyzwyczaić. Taka moja diagnoza. Daj znac jak sie sprawa rozwinie.
Nie wykluczam zmęczenia buzi ;)
Ostatnio zmieniony 6 mar 2014, 10:59 przez Damian Ruskowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
01adrian01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 3 lis 2012, 20:59
Instrument/y: trąbka
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: 01adrian01 » 6 mar 2014, 10:56

A może kolega się przetrenował?

Korg100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, 16:41
Instrument/y: Yamaha,Stomvi Elite 330
Ustnik/i:
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Korg100 » 6 mar 2014, 11:14

Dzięki za odpowiedź. Powiem koledze w czym tkwi problem i niech kupi sobie większy ustnik.
Odpiszę od razu , jak będzie poprawa :D

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 7 mar 2014, 20:18

Miałem tak często drżenie górnej wargi gdy w kilka dni chciałem nadrobić jakieś zaległości z dłuższego okresu. Niestety teraz też potrafi mnie to dopaść. ;( To ewidentnie efekt niewielkiego przetrenowania.
Odpoczynek kilku dniowy i nie przemęczanie ust podczas treningu, powinny przynieść efekty ustabilizowania mięśni górnej wargi. Codzienne ćwiczenie nie może kończyć się wyciśnięciem z ust ostatniej kropli krwi i odbitym kółkiem na wargach.
To jeśli kolega ćwiczy codziennie lub prawie codziennie. ;)

Jeśli zaś gracie raz - dwa w tygodniu to może warto pograć częściej ale tak po 45min w średnich tonacjach np. max do e2.
Polecam też ćwiczenia forte-piano i rozgrzewkę na ustniku.
Problem z ustnikiem wygląda dokładnie tak jak opisali to koledzy wyżej. Kumpel z orkiestry miał podobny problem z zatykaniem i po zmianie Yamahay 11B4 na Bach 3B głęboki problem na razie znikł.
Powodzenia i odezwij się za ok dwa tyg. co z tymi ustami.
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Korg100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, 16:41
Instrument/y: Yamaha,Stomvi Elite 330
Ustnik/i:
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Korg100 » 10 mar 2014, 15:57

Witam. Od czasu ostatniego postu minęło trochę czasu , kolega zakupił Gewę 3c i sprawa z zatykaniem znikła :D
Co do drżenia ust , to problem zniknął , ale tylko na ok. 1 godzinę , po tym czasie znowu drżenie wraca :(
Podejrzewam , iż trzeba troszkę dłuższej przerwy , a sprawa będzie opanowana :D
Z góry dzięki za rady i wskazówki , naprawdę na was można liczyć :D

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 10 mar 2014, 17:15

oprócz dłuższej przerwy polecam też spokojną rozgrzewkę, a w trakcie gry jak coś nie idzie to nie cisnąć na siłę tylko odpuścić.
Będzie dobrze tylko grajcie z głową.
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

ODPOWIEDZ