Szkoła muzyczna IIst. Bydgoszcz

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Zainteresowany
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2 lut 2015, 17:21
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Szkoła muzyczna IIst. Bydgoszcz

Post autor: Zainteresowany » 2 lut 2015, 17:27

Tak jak w temacie. Chciałbym dodać tylko, że nie posiadam przygotowania teoretycznego. Nie kończyłem Ist. Chciałbym się dowiedzieć jak się zabrać dostać na pierwszy rok? Jakie kryteria trzeba spełnić? Czy są jakieś egzaminy? Jeśli tak to czy trudne? Gram już parę lat i zacząłem myśleć właśnie o takiej szkole ale nie mam pojęcia co i jak. Ostatnie pytanie to czy dużo to czasu tygodniowo/dziennie zajmuje taka szkoła? Proszę o odpowiedź ;)

Maciek W
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 12 maja 2014, 17:38
Instrument/y: Yamaha 8335RG
Ustnik/i: Warburton
Lokalizacja: Gdańsk/Piaseczno

Post autor: Maciek W » 3 lut 2015, 00:26

Obojętnie jaka to będzie Szkoła Muzyczna, nieuniknionymi egzaminami są:
>egzamin z instrumentu (to chyba logiczne XD )
>egzamin z kształcenia słuchu
>egzamin z literatury muzycznej (czasami jest połączony z egzaminem z kształcenia słuchu)
Ogólnie polecam wybrać się w wolnym czasie do szkoły żeby dowiedzieć się jaki zakres materiału jest wymagany na egzaminie wstępnym i ew. umówić się z uczącymi tam nauczycielami na jakieś (w zależności od nauczyciela) odpłatne (lub też nie) lekcje żeby trochę się podszkolić (i przy dobrych wiatrach nałapać sobie u nich jakiś plusów żeby wiedzieli, że się starasz ;) )

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 3 lut 2015, 08:07

Proponuję użyć opcji szukaj :) był już poruszany temat szkoły II stopnia

Zainteresowany
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2 lut 2015, 17:21
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Zainteresowany » 3 lut 2015, 15:07

Sorry, że rozpocząłem nowy temat ale na starym kiedyś pisałem pod starym nickiem i nikt nie odpowiedział. :P Powiedzcie mi jak wygląda (około chociaż) liczba godzin w tygodniu w takiej szkole? I Czy trudny program trzeba zagrać na egzaminie? Słyszałem, że etiudy pana Juliana Butkiewicza ale który numer mógłby być? Czy na pamięć? Szykuję się do 6-letniego cyklu bez przygotowania, więc co może być na teorii?

Maciek W
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 12 maja 2014, 17:38
Instrument/y: Yamaha 8335RG
Ustnik/i: Warburton
Lokalizacja: Gdańsk/Piaseczno

Post autor: Maciek W » 5 lut 2015, 22:12

Jeżeli chodzi Ci o Szkołę Muzyczną im. A. Rubinsteina, to (chyba) jest to szkoła muzyczna połączona z zajęciami ogólnokształcącymi, także będziesz miał "normalne" lekcje i do tego doliczasz sobie 2x kształcenie słuchu, 2x historia muzyki/literatura muzyczna, (2x harmonia), (2x zasady muzyki), 2x lekcja trąbki, jakaś orkiestra (ale to raczej nauczyciel zdecyduje czy idziesz, ale raczej na pierwszym roku nie będziesz miał orkiestry), pewnie doszedłby chór (no chyba, że oczekujesz na mutację, to załatwiasz sb kwit od lekarza i masz dodatkowe godziny na ćwiczenie żeby w miarę możliwości iść do orkiestry :D ).
Co do programu - kiedyś twierdziłem, że trudny program to wyznacznik pewnego zaawansowania, ale zgadza się to w 25%. A dlaczego? A to z bardzo prostej przyczyny - jeśli masz "wszystko na miejscu" (zadęcie, oddech, dźwięk, luz, ciekawą interpretację i pewnie jeszcze parę innych czynników), to warto brać się za rzeczy trudniejsze. Jeżeli jednak dopiero zdajesz do innej szkoły, to lepiej nauczyć się czegoś prostego (tylko nie robić tego pod szybkość), zrobić to dokładnie, zagrać ładnym dźwiękiem, budować ciekawe frazy, pilnując artykulacji . Co do pamięci - warto zrobić coś na pamięć, a nóż widelec komisja poprosi o "coś" z pamięci (różnie to bywa, czasem chcą, a czasem nie).
Co do etiud p. Butkiewicza nic Ci nie podpowiem, bo kończyłem IIst. w Gdańsku :P ale przygotuj się z gam (do 3-4 znaków; o gamy się zazwyczaj pytają).
A co do teorii - może być wszystko z wiedzy podstawowej o najbardziej znanych kompozytorach.
Najlepszą opcją będzie kontakt ze szkołą, najlepiej osobisty, tam dowiesz się wszystkiego.
Tak jak pisałem wcześniej, polecam wybrać się na lekcje z nauczycielem trąbki i na jakieś korepetycje z kształcenia słuchu (jakieś kontakty czy inne rzeczy powiedzą Ci w szkole, dadzą jakieś wytyczne z czego trzeba się nauczyć, podadzą jakieś terminy składania podań o egzaminy wstępne, wystarczy się spytać :D )
Jest trochę do czytania, ale myślę, że warto.
To co wiedziałem, to powiedziałem, no i mam nadzieję, że pomogłem :mrgreen:
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 6 lut 2015, 18:26

Zainteresowany, pewnie nie wiesz ale na forum jest świetny pedagog, który uczy w szkole o którą pytasz. To ekspert Tomasz Gluska Napisz do niego na PW powinien być najlepiej zorientowany w tym temacie. A najlepiej udać się do szkoły i wtedy spotkać się z nauczycielem od trąbki i popytać w sekretariacie warunku naboru.

Ponadto nie nastawiaj Sie na cykl 6letni. Są zasady rekrutacji, które regulują m.in. wiek kandydata do danego cyklu. Jeśli będziesz za stary, a zdasz egzamin to możesz się znaleźć w dziale 4letnim. To szkoła z ogólnokształcącym pionem wiec nie wiem czy cykle wchodzą w grę. Dzwon do szkoły. To najpewniejsze źródło informacji.
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Zainteresowany
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2 lut 2015, 17:21
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Zainteresowany » 10 mar 2015, 20:04

Maciek W i Damian Ruskowiak dzięki wielkie za pomoc!!! :]

Zainteresowany
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2 lut 2015, 17:21
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Zainteresowany » 10 mar 2015, 21:41

Przedmioty ogólnokształcące chyba mi odejdą, bo jak już wybieram się do PSM IIst. Cykl 6-letni ale jak moi znajomi po szkole mówili, że idzie to zrobić np. w 5 lat. Z resztą jak się komuś ze znajomych z tej szkoły pytam o muzyka to najczęściej słyszę, żebym sobie odpuścił co mnie osobiście jeszcze bardziej skłania do działania. Mam zamiar w najbliższym czasie wybrać się do szkoły i zobaczę co i jak, bo chyba pisanie na PW do tamtejszego nauczyciela i przeszkadzanie mu nie jest za dobrym pomysłem xD

Dzięki jeszcze raz!!! :)

ODPOWIEDZ