Czyszczenie Trąbki

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
Awatar użytkownika
adam113
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1073
Rejestracja: 1 wrz 2007, 23:00
Instrument/y: Schagerl T-2000S, Yamaha 5335G
Ustnik/i: Bruno Tilz 1CE , Hammond & Designe 4ML
Lokalizacja: Osiek

Post autor: adam113 » 21 mar 2013, 22:11

Kiwi do srebra i złota- ta psata jest lepsza do instrumentów o srebrnym kolorze natomiast kiwi do mosiądzu i miedzi jest lepsza do instrumentów koloru złotego- to tak ogólnie opisałem- jest to sprawdzone przezemnie i polecam Ci spróbowac poczyścic to psatą kiwi.

Awatar użytkownika
plati1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 8 lut 2013, 20:35
Instrument/y: Polmuz Bb, Amati ATR 300 Sirius
Ustnik/i: Yamaha 17C4
Lokalizacja: Zawada Pilicka

Post autor: plati1 » 21 mar 2013, 22:31

spróbuje i dam znać :)

Awatar użytkownika
plati1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 8 lut 2013, 20:35
Instrument/y: Polmuz Bb, Amati ATR 300 Sirius
Ustnik/i: Yamaha 17C4
Lokalizacja: Zawada Pilicka

Post autor: plati1 » 27 mar 2013, 22:14

wypróbowałem płyn kiwi do czyszczenia mosiądzu i miedzi

efekt jest zniewalający, wszystkie przebarwienia zniknęły praktycznie za jednym pociągnięciem szmatki

gorąco polecam

Awatar użytkownika
szymon.dziawer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2009, 15:04
Instrument/y: King 2006 / Calicchio 1S / fl. Getzen Eterna
Ustnik/i: Stomvi 0.9D / flugelhor Denis Wick London 4FL
Lokalizacja: Warszawa-Suwałki
Kontakt:

Post autor: szymon.dziawer » 30 mar 2013, 17:00

Witam
Dziś postanowiłem sprawdzić metodę octową. O efektach dźwiękowych napiszę, jak jeszcze trochę pogram (i wyciągnę jakieś wnioski). W każdym razie po wymoczeniu w occie moje srebrne instrumenty mocno sczerniały. Do czyszczenia użyłem tego, co zwykle-ściereczki do czyszczenia srebra (do kupienia u większości jubilerów za kilka złotych). Polecam. Efekty pracy widać na zdjęciach. A. Jeszcze jedno. Moje doświadczenie mówi, że im brudniejsza jest ta szmatka (naturalne zabrudzenie od srebra), tym łatwiej i szybciej się czyści.
Oczywiście szmatka do srebra raczej słabo sprawdzi się w przypadku instrumentów lakierowanych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Chgrzesiek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2008, 18:21
Instrument/y: Yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: Sierpc

Post autor: Chgrzesiek » 6 lis 2014, 19:14

Witam mam do Was pytanie dowiedziałem się że mieszanka wody utlenionej z kwaskiem cytrynowym dobrze czyści miedz i mosiądz z osadu. Sprawdzał ktoś może ten sposób na trąbce a dokładnie tłoki.????

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Post autor: shimii182 » 3 gru 2015, 18:01

Witam od niedawna mam trąbkę i w związku z tym zawsze jakieś pytania a to odnośnie grania a to teraz czyszczenia. Z tego co wyczytałem na forum trąbkę dobrze jest przeczyścić raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące zanurzając całą rozebraną wraz z wentylami na 10 minut w letniej wodzie z szarym mydłem, można użyć wycioru później oczyścić szmatką do sucha. Ale mam oprócz tego dwa pytania:

1. Do czyszczenia z zewnątrz wystarczy sama szmatka czy używacie jakiejś pasty czy wosku?
2. Jeśli gra się 1 godzinę dziennie to jak często trzeba smarować wentyle i krągliki ?

Awatar użytkownika
mutucar89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 12 sty 2010, 20:26
Instrument/y: getzen 300
Ustnik/i: Yamaha 16C4-GP
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mutucar89 » 4 gru 2015, 01:50

1. Zależy od powłoki czy trąbka jest lakierowana, nielakierowana, srebrna itp. Do każdego rodzaju są inne specyfiki
2. Nie ma reguły na to. Zależy od trąbki, sposobu użytkowania, przechowywania i,, wykreconego przebiegu " profilaktyka profilaktyką. Najczęściej smaruje się na czuja. Z reguły częściej tłoki. Smar na krqglikach powinien utrzymać się dłużej.

Cały rynek nabity jest różnego rodzaju specyfikami, różnych producentów - lepszych, gorszych. Przy poważnym podejściu do tematu nie należy na nich oszczędzać.

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 4 gru 2015, 12:36

Moim zdaniem raz na rok wystarczy taka kąpiel, jeżeli dbasz o higienę, a mianowicie jeśli niegrasz podczas posilku ;). Nie myj całej trąbki wraz z tlokami gdyż filce które są pod nakrętka będą mokre,trzeba było by je suszyć co opóźni kozystanie z instrumentu.

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Post autor: shimii182 » 4 gru 2015, 20:44

Dzięki za wiadomość koledzy ;)

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 8 gru 2015, 13:20

Kochani adepci gry na trąbce,
Nie kombinujcie z octami, cytrynami, pomidorami, ogórkami, ziemniakami, wodą kolońską i czym tam jeszcze.
Za grosze kupicie w sklepie muzycznym lub na allegro specjalny płyn do czyszczenia instrumentów posrebrzanych lub lakierowanych i specjalną szmatkę do odpowiedniego pokrycia. Wystarczy Wam na co najmniej 2 lata i zapewni Waszemu ukochanemu instrumentowi właściwy wygląd.
A jak już trąbisko zacznie śmierdzieć w środku, raz na 5 lat można instrument przeczyścić na myjce ultradźwiękowej w każdym poważniejszym zakładzie naprawiającym instrumenty, przy okazji wymienić korki, filce i za wszystko zapłacić kilkadziesiąt złotych.
Inne środki bywają zbyt agresywne, za bardzo ziarniste, krótko mówiąc złe. Nie eksperymentujcie! Pokolenia trębaczy przed Wami już to wszystko wypróbowało. Chcecie mieć powłokę w dobrej kondycji przez długie lata? Zainwestujcie kilkanaście złociszy w odpowiednie środki.
Pozdrawiam - Grzegorz

ODPOWIEDZ