W czym / jak czyścić trąbkę?

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
Awatar użytkownika
zgaju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 14 kwie 2008, 14:12
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520GS
Ustnik/i: Laskey 68MC
Lokalizacja: Tąpkowice
Kontakt:

Post autor: zgaju » 7 mar 2010, 19:51

jest wiele kretów xdd :joke:
Jeżeli pomogłem kliknij "POMÓGŁ"

6. POWOLI DOCHODŹ DO CELU
Jeśli chcesz być dobrym nie możesz się spieszyć. Stopniowo i dokładnie pracuj nad doskonaleniem swych umiejętności i pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie.

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 7 mar 2010, 22:16

Dobra, dobra, dobra.. Dajcie sobie spokój z kretami... Kretom też dajcie spokój, w końcu są pod ochroną. Proponowałbym zająć się sposobami czyszczenia trąbek...wszak to forum jest poświęcone temu instrumentowi.

A co do czyszczenie instrumentów dętych środkami do przetkania kibli to gratuluję komuś (kto na to wpadł) inwencji twórczej... Myślę że jakby ustanowiono odpowiednik nagrody Darwina w stosunku do sposobów wykańczania trąbek to ten patent z kretem byłby w ścisłej czołówce :P
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

fantastycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 31 gru 2009, 12:34
Instrument/y: Yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: z daleka

Post autor: fantastycznie » 7 mar 2010, 22:29

czyszczenie trąbek. hmmmm. ja używam jakiegoś preparatu Kiwi do srebra i złota, z racji, że mam srebrną trąbkę. od "wewnątrz": zostawiam na godzinę w ciepłej wodzie, przeczyszczam wyciorem i trąbka jak nowa :)

Awatar użytkownika
zgaju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 14 kwie 2008, 14:12
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520GS
Ustnik/i: Laskey 68MC
Lokalizacja: Tąpkowice
Kontakt:

Post autor: zgaju » 7 mar 2010, 22:43

ja używam najprostszej i powszechnie znanej ciepłej wody z ludwikiem miętowym + wycior.
na zewnątrz Silver Polish do trąbek srebrnych :)
Jeżeli pomogłem kliknij "POMÓGŁ"

6. POWOLI DOCHODŹ DO CELU
Jeśli chcesz być dobrym nie możesz się spieszyć. Stopniowo i dokładnie pracuj nad doskonaleniem swych umiejętności i pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie.

jackorlando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2008, 20:09
Instrument/y: EASTMAN C - Profi Line - Silver
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: jackorlando » 21 sie 2010, 17:20

Witam, szukałem na forum takiego tematu, ale nie znalazłem, mi na mojej trąbce zrobiło się coś takiego:
Obrazek
to wygląda tak jakby zeszło to srebro, czy to jakiś nalot/brud czy niestety na prawdę zeszło to srebrzenie?
da się to jakoś "naprawić"? Jest to trąbka Eastman.
Przepraszam, za jakoś zdjęcia, ale to komórka.

Protline
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 lip 2010, 11:16
Instrument/y: B&S, Getzen, K&H, Amati
Ustnik/i:
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Protline » 21 sie 2010, 19:45

A jest to napewno trąbka posrebrzana ? W sumie z Eastmanem nie miałem nigdy do czynienia, ale wielu chinskich producentów określa swoje instrumenty jako srebrzone a w rzeczywistości pokryte są srebrnym lakierem

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 21 sie 2010, 19:47

Przykro mi kolego ale to odprysk i musisz się do tego przyzwyczaić bo może się tak zdarzyć że będzie ich coraz więcej.
Trąbka którą posiadasz ma to do siebie ze jest raczej nietrwała...
"w życiu piękne są tylko chwile..."

jackorlando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2008, 20:09
Instrument/y: EASTMAN C - Profi Line - Silver
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: jackorlando » 21 sie 2010, 22:57

czyli nic z tym nie zrobię :/
a można to jakoś "zamalować"?
a może to być od pasty kiwi którą używałem?

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 22 sie 2010, 01:01

Raczej nie jest to wina pasty a nie najlepszego wykonania tej trąbki. Nie oszukujmy się... Tania Marka jest tania bo na czymś oszczędza... Jak widać na powłoce również.
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

jackorlando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2008, 20:09
Instrument/y: EASTMAN C - Profi Line - Silver
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: jackorlando » 22 sie 2010, 09:31

nie dołujcie mnie :D i tak wydałem na nią ostatnią kasę jaką miałem :)
no trudno, wygląd nie ważny, ważna sama gra :) ale czy takie odpryski i ogólnie "brud" wpływa na dźwięk trąbki?

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 22 sie 2010, 10:17

Taki "mały" jeden sam i w ogóle nie powinien w jakiś sposób zmieniać brzmienia trąbki... No ale cóż skoro jest jeden to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się następne, kiedyś tam za jakiś czas. Duże ubytki lakieru/srebrzenia czy co tam masz na tej trąbce mogą spowodować natomiast pewną zmianę w brzmieniu.
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 22 sie 2010, 11:17

Jest specjalna pasta do czyszczenia tego typu zabrudzeń. Jak nią wyczyścisz to miejsce i wypolerujesz szmatką to będzie się to mniej rzucać w oczy, a przede wszystkim zakonserwujesz to na pewien czas. Niestety będziesz musiał powtarzać ten zabieg dosyć regularnie (chociaż co 2 tygodnie) żeby choć na trochę powstrzymać pojawianie się tego typu "kwiatków".

Jeżeli jest to rzeczywiście instrument posrebrzany to to zabrudzenie po wyczyszczeniu tą pastą powinno zniknąć. Srebro ma to do siebie, lubi reagować z różnymi czynnikami - powietrze, pot, skóra, woda... Ta pasta czyści takie zabrudzenia i doprowadza instrument do przyzwoitego wyglądu. Problem tylko w tym, że na tym miejscu nie ma już lakieru więc za około tydzień do dwóch (w zależności od częstotliwości użytkowania instrumentu) "kwiatek" pojawi ci się na nowo.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 22 sie 2010, 12:53

Aby ograniczyć w pewnym stopniu pojawianie się takich "ozdobników" w przyszłości, zainwestuj w skórkę do tłoków. Niektóre są naprawde fajnie rozbudowane i oprócz powierzchni wokół tłoków ochraniają również część roztrąbu jak i czary gdzie mają kontakt z dłonią.

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 22 sie 2010, 13:01

havk, w moim przypadku, skórka wręcz przeciwnie, pogorszyła tylko stan mojej rury. W miejscach które pokrywała skórka pojawiły się czarne plamki. Choć może to efekt tego, że skórka ma już z kilkanaście lat :lol:
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 22 sie 2010, 13:09

Faktycznie skórka to nie jest dobry pomysł. Jeśli ktoś dużo ćwiczy i poci się przy grze to cały pot wchłonięty w skórkę negatywnie oddziaływuje na blachę. Ja sam mam skórkę i ubieram ją tylko na granie w zimie, np. na cmentarzu lub w kościele. Kiedyś grałem z skórką non stop to faktycznie na wentylach pojawiały się czarne kropeczki. Jednak można je było wyczyścić Unipolem.
Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

jackorlando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2008, 20:09
Instrument/y: EASTMAN C - Profi Line - Silver
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: jackorlando » 22 sie 2010, 13:11

skórka nic tu chyba nie da, bo to jest takie miejsce które nie ma kontaktu z ręką, ale jest to blisko miejsca które jest smarowane, więc to może od smaru :/

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 22 sie 2010, 13:29

Albert, ciekawy przypadek :P Wielu moich znajomych, jak i również ja, używa skórki i nigdy jeszcze nie spotkałem się z takimi problemami.
jackorlando, o ile widzę, to "ozdóbka" pojawiła się na tłokach. Skórka powinna to spokojnie zakryć. Wystarczy dopasować odpowiednią. Jest kilka "fasonów" na naszym rynku. Ew. gdybyś mógł zamiescić zdjęcie pokazujące jakąś większą część trąbki, aby dokładnie określić miejsce pojawienia się ozdoby. Poza tym, jak już napisałem w moim wcześniejszym poście, jeśli ochraniacz nie zakryje miejsca, w którym pojawiła się już ta "ozdoba", to pomoże w zapobieganiu kolejnym takim, jak to nazwał actrumpeter, "kwiatkom". Pozdrawiam

jackorlando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2008, 20:09
Instrument/y: EASTMAN C - Profi Line - Silver
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: jackorlando » 23 sie 2010, 09:11

proszę, to w tym miejscu, także bardzo tego nie widać, ale z czasem może być widoczne w innych miejscach, dlatego się zmartwiłem, na dodatek z drugiej strony na tym "łączeniu" też się zrobiło, ale tylko taki mały niewidoczny pasek.
Obrazek

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 23 sie 2010, 10:43

My mistake. Myślałem, że to jest na tłokach ;)

Może zamiast pasty Kiwi zacznij używać typowego specyfiku do czyszczenia trąbek? Jakiś Silver Polish La tromby? Bardzo dobry specyfik i nie jest aż tak bardzo drogi.

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 23 sie 2010, 10:47

jackorlando, To nie jest jakieś przetarcie, czy po protu płat warstwy "odpadł" ?
Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

ODPOWIEDZ