Getzen Capri - Wasze zdania, opinie

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
qbels
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2016, 15:15
Instrument/y: Getzen Capri
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Dobra

Getzen Capri - Wasze zdania, opinie

Post autor: qbels » 24 lut 2016, 21:04

Szanowni Koledzy!

Jak napisałem w Powitalni, rozglądam się za pierwszą trąbką. Maksymalny wydatek 1500 - 1600zł.

Zdecydowałem się na Getzena, poczytałem trochę na temat tych trąbek i wiem, że będę zadowolony. Obecnie mało jest ofert na modele, którymi jestem najbardziej zainteresowany (Getzen 300 / 400) - Kolega Mischka ma na sprzedaż kilka sztuk 300. Zależy mi na modelu srebrnym, choć wiem, że w tym przedziale cenowym trudno o to będzie...

A jednak: trafiła się okazja niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Dzwoniłem do ogłoszeniodawcy i za niewiele ponad 1600 jest na sprzedaż srebrny model, z tym że... Capri. Wiem, że jest to model bardziej dla profesjonalistów, a kilka razy się spotkałem z opinią (takie też jest moje zdanie), że amatorzy (zaznaczam, że ja nie miałem nigdy do czynienia z trąbką) nie wyciągną pełni możliwości z modeli profesjonalnych, więc nie ma sensu kupować takiego na początek, tym bardziej, że nie wiadomo czy akurat w trąbce będzie moje "przeznaczenie" :p (taki plus, że zawsze można sprzedać, bo trąbka trzyma wartość :) ). Czy jednak takie podejście według Was oznacza, że początkujący NIE POWINNI kupować takich modeli? Proszę o opinię, gdyż z drugiej strony do samej nauki grania modele 'student' są na pewno bardziej odpowiednie.

Moim zdaniem okazja jest warta nawet wzięcia sprzętu 'w ciemno'. Gość przywiózł ją podobno z zagranicy, została poddana konserwacji i z opinii jego znajomych trębaczy wszystko jest niemal idealne, "Oryginał" :D (ile w tym prawdy - nie wiem). Podczas rozmowy sprawiał wrażenie osoby również nie mającej wiele do czynienia z trąbką w ogóle.

Umówiłbym się z kolesiem na obejrzenie, tylko właśnie chciałbym zasięgnąć porady od doświadczonych. Może po prostu manipulacja bądź oszustwo, a może gość nie ma naprawdę pojęcia, nie zależy mu na wysokiej cenie i jest to okazja roku? Problemem jest zaś, że na tym Forum nie znalazłem ocen / opinii na temat modelu Getzen Capri (tylko jakaś ogólna opinia, że ten model wśród innych modeli jest OK). Czy ktoś z Was posiada lub posiadał taki sprzęt? Na naszym rynku chyba jest bardzo mało popularny, gdyż na portalach aukcyjnych/ogłoszeniowych spotkałem chyba tylko 2 sztuki używane. Prosiłbym o jak najwięcej szczegółowych odpowiedzi na temat instrumentu ogólnie, jak i szczegółów dotyczących tego modelu :) Jakie cechy (może numer seryjny?) mogą świadczyć o roku produkcji? - Pytam, bo sprzedawca nie potrafił mi odpowiedzieć, z którego roku pochodzi instrument. A, i jeszcze jedno - na co zwracać szczególną uwagę przy oglądaniu trąbki?


Dzięki za przeczytanie moich wypocin; Liczę na Wasze wypowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za opinie :)

Kuba

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 25 lut 2016, 11:25

Jakoś tak jak mówisz nie jest przyjęty u nas model Capri, to pośredni model między uczniowskim a studentem , wyposażony w dodatkową dźwignię do szybkiej korekcji intonacji. Nie mniej cena jest okazyjna, Miałem dwa modele getzena ale capri niestety nie, mogę polecić tą markę w ciemno..

Awatar użytkownika
manek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 27 paź 2013, 00:14
Instrument/y: Gerdt
Ustnik/i: Curry 80TC, Laskey 75MC
Lokalizacja: Polska

Post autor: manek » 25 lut 2016, 12:13

Miałem chwilę Capri zmieniłem tylko dlatego że była okazja kupić Eternę.
Osobiście nie przepadam za tą dźwignią na 1-szym krągliku ale może to kwestia gustu.
Cena wydaję się okazyjna ale wiadomo że przede wszystkim instrument musi być szczelny, mieć dobrą kompresję, brak ognisk korozji, tłoki w dobrym stanie itd.
To bardzo szeroki temat. Sądzę że jeśli nie znasz się na tym to nawet jak pójdziesz tam z listą "rzeczy do sprawdzenia" nie będziesz w stanie zrobić tego miarodajnie. Najlepiej skorzystać z pomocy osoby grającej albo odpuść i skorzystaj z oferty któregoś ze sprawdzonych forumowiczów. Myślę że od nich możesz brać trąbę w ciemno.

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 25 lut 2016, 16:57

qbels, Getzen Capri to bardzo dobry instrument. Jeżeli jest w dobrym stanie to bierz.
Jak już koledzy pisali zwróć uwagę na korozję (szczególnie na rurce ustnikowej i strojniku), kompresję i pracę tłoczków.
Cena jest bardzo fajna pod warunkiem że wszystko się zgadza.
"w życiu piękne są tylko chwile..."

qbels
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2016, 15:15
Instrument/y: Getzen Capri
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Dobra

Getzen Capri

Post autor: qbels » 26 lut 2016, 23:44

Tłoczki i rdza - jasna sprawa. Natomiast (z tego co doczytałem i dobrze zrozumiałem), szczelność mogę sprawdzić dmuchając po kolei w każdy z osobna otwór tłoka (od spodu) przy wciśniętym tłoku; zaś kompresja wiąże się z zadęciem? Czy mogę prosić jeszcze o porady, w jaki sposób to w miarę dobrze i prawidłowo sprawdzić?

W każdym razie, dziękuję za rzeczowe odpowiedzi! Niemniej, proszę o dalsze porady, które być może nie zostały wspomniane; i może ktoś się znajdzie z doświadczeniem na konkretnie tym instrumencie, aby bliżej go opisać i przedstawić :]

Mischka, nie odpisywałem Ci już na PW, licząc właśnie na to, że wypatrzysz mój temat :mrgreen: - dzięki serdeczne!


Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Re: Getzen Capri - Wasze zdania, opinie

Post autor: Michał Koniarski » 27 lut 2016, 09:40

qbels pisze:Dzwoniłem do ogłoszeniodawcy i za niewiele ponad 1600 jest na sprzedaż srebrny model, z tym że... Capri. Wiem, że jest to model bardziej dla profesjonalistów, a kilka razy się spotkałem z opinią (takie też jest moje zdanie), że amatorzy (zaznaczam, że ja nie miałem nigdy do czynienia z trąbką) nie wyciągną pełni możliwości z modeli profesjonalnych, więc nie ma sensu kupować takiego na początek,
Kuba
Grałem zarówno na modelu lakierowanym jak i srebrnym. To bardzo przyzwoity instrument. Nie mniej jednak nie jest to trąbka profesjonalna więc nie musisz się obawiać, że instrument jest na wyrost. Ponadto uważam, że każdy (czy to początkujący czy profesjonalista) powinien mieć jak najlepszy instrument (oczywiści wedle możliwości) więc jak nadarza się okazja to proponuję z niej skorzystać. 1600 zł za Getzena Capri to bardzo dobra cena.

Jak sprawdzić szczelność? Wystarczy, że wyciągniesz krąglik z wentyla do którego przynależy i zatkasz jeden otwór palcem (górną rurkę albo dolną, różnie jest w różnych trąbkach). Wtedy wciskasz wentyl i dmuchasz w trąbkę od strony ustnika. Jeżeli powietrze będzie przechodzić to znaczy, że instrument jest nieszczelny.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

qbels
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2016, 15:15
Instrument/y: Getzen Capri
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Dobra

Post autor: qbels » 1 mar 2016, 01:00

Witam ponownie.
Zakupiłem opisywany wcześniej instrument :) w oryginalnym futerale.

Podczas spotkania ze sprzedawcą pierwsze co zrobiłem, sprawdziłem miejsca najczęstszego powstawania korozji - czyściutkie. Srebrzenie na tłoczkach troszkę starte na zewnątrz (zabezpieczone skórkową osłoną), ale bez korozji, poza tym jak gdzieś na forum przeczytałem "lakier (itp) nie gra" :D

Mam znów kila pytań do znawców tematu:

Szczelność - Michał Koniarski dziękuję za cenną poradę, również od razu sprawdziłem - co prawda nie wiem co oznacza, że "powietrze przechodzi" - tzn. wszystko rozumiem, ale nie wiem jaka może być dopuszczalna "przepuszczalność" powietrza na danym krągliku przy wciśniętym odpowiednim wentylu. Na wszystkich praktycznie powietrze przechodzi w tak małym stopniu, że uznałem to za normę (powietrze z samych ust - bez udziału płuc i przepony - wydęte "pod ciśnieniem" musiałoby schodzić przez zatkany 1. i 2. krąglik około pół minuty, a na 3. krągliku nawet minutę), a w końcu na forum również wyczytałem, że nie ma instrumentów 100% szczelnych, gdyż musiałyby być całkowicie zalutowane - co Wy na to?

Na stronie http://musictrader.com/getzen/ znalazłem opis roczników produkcji odpowiadających numerom seryjnym instrumentów Getzen (chciałem się dowiedzieć o roczniku). Niestety, co dziwne, mój instrument ma numer A46505, który należy do zakresu niewymienionego w tabeli - czy to może być coś podejrzanego? A może to nowsza wersja, a tabele są nieuaktualnione?

Kolejna sprawa: Koledzy manek i piotr80 pisali o dźwigni na pierwszym krągliku (którą na różnych zdjęciach Capri spotkanych w internecie również widziałem), jednak w mojej wersji jej nie ma - nie wiem, czy to znowuż ma związek z rocznikiem?

I jeszcze jedno - do czego służy śrubka za haczykiem na mały palec? - czyżby do mocowania lirki?

Wybaczcie proszę może przesadną dociekliwość :)

Zamieszczam zdjęcie ;]


Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
SŁAWOMIR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 1 lip 2010, 15:06
Instrument/y: RAW brass
Ustnik/i: jak wyżej
Lokalizacja: powiat świdnicki

Post autor: SŁAWOMIR » 1 mar 2016, 06:17

Gratuluję zakupu, ładny instrument.
Numerem się nie przejmuj, mojego też nie ma w "tabeli" ;-)
Śrubka za haczykiem na mały palec jest do zamocowanie lirki na nuty.

Awatar użytkownika
manek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 27 paź 2013, 00:14
Instrument/y: Gerdt
Ustnik/i: Curry 80TC, Laskey 75MC
Lokalizacja: Polska

Post autor: manek » 1 mar 2016, 07:24

Wiatj.
Nie wiem z czym może mieć związek brak trigera w tym modelu Capri ale ja bym się cieszył, nie cierpię tego :-)
Gratuluję zakupu. Teraz już nie myśl za dlużo-graj!

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 1 mar 2016, 10:56

Jaka jest przepuszczalność? Powiem tak (a raczej napiszę :) ). Jeżeli dmuchasz i czujesz mały lub średni opór to instrument jest nieszczelny. Jeżeli czujesz spory opór to kompresja jest. Jeżeli czujesz bardzo duży opór, tak, że prawie nic nie możesz wdmuchnąć to znaczy, że kompresja jest bardzo dobra.

Generalnie jest tak, że niektóre firmy robią bardzo małą odległość między wentylem a komorą wentyla dla uzyskania jak najlepszej szczelności. Tak np. robi Yamaha. Minusem takiego rozwiązania jest to, że trzeba używać bardzo rzadkiej oliwki, a przy najmniejszych zanieczyszczeniach, wentyle zaczynają się zacinać. Także spora kompresja wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Za to instrument bardziej reaguje na to co się robi, brzmienie jest czystsze.

Są też firmy, które celową robią większą odległość między tłokiem a komorą. Poprzez taki zabieg uzyskuje się ciekawsze brzmienie, bardziej rozrywkowe (jazzowe). Kompresja w wentylach nadal jest zachowana, jednak powietrze może lekko przechodzić przez wentyl. Tak jest np. w Courtois EvoIV. Oczywiście do takich trąbek stosuje się gęstsze oliwki, np. Hetman 3.

Trzeba też pamiętać, że zanim zacznie się sprawdzać szczelność instrumentu trzeba nasmarować krągliki i naoliwić wentyle.

Pozdrawiam
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

qbels
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2016, 15:15
Instrument/y: Getzen Capri
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Dobra

Post autor: qbels » 1 mar 2016, 22:20

Dziękuję wszystkim za szczegółowe odpowiedzi i pomoc :)

Wobec Twojej wypowiedzi Michał, nawet nie smarując suwaków ani nie oliwiąc tłoków (będę teraz dopiero na etapie zakupu tego typu akcesoriów i "konserwantów") mogę spokojnie uznać mojego Getzena za instrument o bardzo dobrej kompresji, a biorąc pod uwagę to, że oliwka będzie swego rodzaju uzupełnieniem, "dopełnieniem" uszczelnienia, będzie całkiem elegancko :)

Zastanawiam się jeszcze nad ustnikiem, ponieważ mam 7C (chyba nie getzenowski bo nie pisze na nim :) ) i nie wiem czy 5 nie będzie lepszy (miałem okazję dmuchnąć przy zakupie i wybrać który chcę do instrumentu, 5C Getzena wydawał mi się bardziej odpowiedni dla mnie, jednak był trochę przyniszczony i przyrdzewiały). Muszę uzupełnić wiedzę w ogóle na temat ustników, na pewno znajdę na tym forum, i w razie takiej potrzeby zamówię odpowiedniejszy ;]

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 2 mar 2016, 10:19

Ja proponuję na początek 3C. Ustniki typu 7C lub 5C to małe rozmiary, używane najczęściej przez młodych trębaczy (7C najlepszy jest dla dzieci). Takie ustniki są na małe usta. Oczywiście są osoby dorosłe, które grają na takich rozmiarach, ale to raczej kwestia szczególnych upodobań i być może niewielkich ust.

Skoro zaczynasz przygodę z trąbką i nie jesteś jeszcze przyzwyczajony do żadnego ustnika to proponował bym zacząć przynajmniej od rozmiaru 3C (rozmiarówka Bacha). U Yamahy ten rozmiar to 14C4. Jest to nieco większy ustnik, który daje możliwość większej wibracji warg, a co za tym idzie lepszego, większego dźwięku. Można powiedzieć, że 3C to taki średni rozmiar. Jest jeszcze wiele większych ustników, ale w przyszłości możesz sobie zmienić na większy jeżeli będziesz czuł, że ustnik jest za ciasny. Na mniejszy też możesz zmienić. Taka zmiana (z większego na mniejszy) jest zawsze łatwiejsza dla ust, gorzej w drugą stronę. Dlatego warto zacząć od środka, żeby zostawić sobie ruch w każdą stronę.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

qbels
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2016, 15:15
Instrument/y: Getzen Capri
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Dobra

Post autor: qbels » 2 mar 2016, 23:59

Dorwałem właśnie używanego Vincenta Bacha w b. dobrym stanie, rozmiar 3C (na aukcji). Mam nadzieję że dobry wybór, przynajmniej jak na początek, choć liczę że jak mi podpasuje, to długo posłuży. Czekam na przesyłkę i wszystko się okaże.

Dzięki jeszcze raz,

Pozdro!

ODPOWIEDZ