Zakup Trąbki Jazzowej

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Zakup Trąbki Jazzowej

Post autor: lene » 10 lut 2017, 13:17

witajcie
chcę kupić trąbkę i mam spory dylemat. Chciałbym przeznaczyć na nią od 1000 do 2000 zł.

Dużo dobrego słyszałem o trąbkach getzen i znalazłem takie:

getzen 300:
https://www.olx.pl/oferta/trabka-getzen ... 9d085af682

getzen eterna:
https://www.olx.pl/oferta/trabka-b-getz ... 74d0e26a68


albo taki Bach:
http://allegro.pl/vincent-bach-tr-655-m ... 39191.html

co o sądzicie o tych wyborach?

to będzie moja pierwsza trąbka, więc fajnie jakby nie była bardzo trudna do gry.
Chciałbym aby posłużyła mi przez naprawdę długie lata i żeby moje brzmienie mogło spokojnie na niej ewoluować.
Dzięki

:trumpet:

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 10 lut 2017, 16:49

Bacha nie bierz, reszta ok
"w życiu piękne są tylko chwile..."

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 10 lut 2017, 16:58

Ad 2.getzen eterna ma "otwór średnio duży 0,460", więc dla początkującego może być za trudna.

Ad 3.Bach, wprawdzie nowy, ale to podstawowy (chiński?) model więc jestem pewien, że doświadczeni koledzy będą Cię raczej przekonywać do instrumentów używanych, ale z 'wyższej półki'.

Ad 1. możliwe, że drogą powyższych eliminacji został ten getzen 300. To oferta jednego z forumowiczów. Ja kupiłem swoja (używaną) właśnie od niego parę miesięcy temu. Zadzwoń do niego i porozmawiaj z nim - bardzo konkretny gość i dobrze Ci doradzi (ew. odradzi).

PS
Oferty używanych trąbek mają to do siebie, że co jakiś czas pojawiają się nowe. Warto być cierpliwym i kupić coś dobrego (pierwsza trąbka zawsze pozostanie w pamięci).

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 10 lut 2017, 23:00

Ja bym wziął eterne, za taką cenę nie kupisz. a posłuży długo.. naprawdę warto.. a pro po .. getzeny mają raczej jasne brzmienie .

Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Post autor: lene » 11 lut 2017, 11:22

a w czym objawia się większa trudność gry przy otworze 0,460?

Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Post autor: lene » 11 lut 2017, 12:03

Czy z tych używanych trąbek poniżej 3000 jest coś wartego uwagi ? Nic nie słyszałem o tych markach.

http://www.slavikmusic.com/trabki,00200 ... es%5B%5D=2

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 11 lut 2017, 21:27

lene pisze:a w czym objawia się większa trudność gry przy otworze 0,460?
wymaga więcej powietrza / mocniejszego zadęcia. mi taką odradzano na początek.

Schagerl (model Tr 600 L) wart uwagi, ale nie znam ani tego sprzedawcy ani tego konkretnego egzemplarza, ale na tym forum znajdziesz kilka pozytywnych rezencji tego modelu - wyszukaj sobie:
https://www.olx.pl/oferta/trabka-schage ... jsCVs.html

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 11 lut 2017, 21:46

Chyba wprowadziłem Ciebie niechcący w błąd - "otwór średnio duży 0,460" czyli ML (11.68 mm) to 'standardowa menzura,więc zignoruj mój post.

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 12 lut 2017, 09:48

Ta Eterna jest także sprzedawana na tym forum (w jeszcze lepszej cenie):
http://www.trumpeters.pl/sprzedam-getze ... vt9414.htm

Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Post autor: lene » 12 lut 2017, 12:12

o tak, to nawet ten sam sprzedawca :-)
jedyne co mnie zastanawia to ten ''trigger'' do przylutowania w tej trąbce, nie wiem o co konkretnie chodzi.
Kurcze, jednak chyba ta Eterna będzie dobrym wyborem, poczytałem o Schagerl'u i o Stomvi Zenith'cie, również pozytywnie
lecz nie tak bardzo jak o Getzenach, no i Getzeny wydają się być, np modele Eterna, bardziej ''pełnymi'' instrumentami, nie typowo szkolnymi. Choć ''szkolny'' to tylko termin i może różnicy wielkiej nie ma. Cenowo wypadają podobnie.
Są jeszcze Stomvi Forte, czyli jakby półka wyżej niż Stomvi Zenith... Ale stosunkowo niewiele jest o nich tu na forum.
To już jest trąbka droższa (prawie 3000) a ja trochę nie widzę sensu zbierać jeszcze dłużej skoro taki getzen ma genialne opinie i jest o 1/3 tańszy.
Ogólnie nie jestem tylko przekonany czy getzen eterna będzie dla mnie lepszy niż 300, ale na to pewnie nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć bo to, domyślam się, zależy w dużej mierze od konkretnych trąbek a nie modeli :trumpet:

Mam takie pytanie, zamierzam w niedalekiej przyszłości wybrać się i przetestować tego getzena eterne. Nie mam jednak ustnika.
Więc muszę najpierw dobrać ustnik :happy: Gdy już będę u sprzedawcy, na co zwracać uwagę przy kupnie (oprócz takich ogólnych aspektów jak chodzenie tłoków i ogólny stan) - zaznaczam że nie umiem jeszcze grać na trąbce. Ćwiczyłem ostatnio ponad rok temu, mieszkając za granicą i wypożyczając trąbkę bardzo słabej jakości. Więc nie mam rozeznania wcale.

Czy byłoby rozsądne kupienie najpierw samego ustnika, wstępne przyzwyczajenie się do niego tak, żeby później lepiej ocenić trąbkę używając swojego ustnika? :) Czy to raczej wielkiej różnicy nie zrobi, biorąc pod uwagę że krótki kontakt z ustnikiem nie zamieni mnie w znawcę i trębacza :)

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 12 lut 2017, 16:08

''trigger'' do przylutowania w tej trąbce, nie wiem o co konkretnie chodzi.
Myślę, że chodzi o takie małe kawałki metalu (wypustki) na krągliku 1 i 2 - przyjrzyj się na zdjęciu - na 1-szym jest, na 2-im brakuje (jest ślad po nim). Mój nauczyciel powiedział mi, że to służy jako "podstawka" gdy trąbka leży na boku.

Jedna szkoła mówi "kup sobie najlepszy instrument na jaki Cię stać", inna, aby zmieniać instrumenty na "lepsze" w miarę rozwoju (czytaj: nie przepłacać), więc trzeba znaleźć swój "złoty środek". Ja osobiście jestem zwolennikiem kupowania markowych produktów.

Moim skromnym zdaniem, jeśli nie umiesz grać to nie ocenisz w pełni sam tego instrumentu - intonacja i brzmienie zależy od doświadczenia i umiejętności grającego. Widziałem tu na forum jakieś 'testy' na szczelność tłoków. Mechanika jest ważna, ale nie tylko.
Ja kupując swój umówiłem się ze sprzedającym na kilka dni rękojmi i możliwość zwrotu, pokazałem go nauczycielowi i ten dokonał oceny. Więc jeśli nie możesz pojechać z kimś doświadczonym to umów się jak ja.

Ustnik trzeba mieć koniecznie - proponuję Ci z nowych Gewa (koszt ok 74zł, więc jak idealnie nie trafisz to nie przepłacisz).

Awatar użytkownika
SŁAWOMIR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 1 lip 2010, 15:06
Instrument/y: RAW brass
Ustnik/i: jak wyżej
Lokalizacja: powiat świdnicki

Post autor: SŁAWOMIR » 12 lut 2017, 16:38

Od siebie mogę polecić GETZENa, nie zawiedziesz się. Miłem kiedyś model 400, świetny instrument mimo, że "szkolny", sprzedałem, miałem mistrzowski Schagerl również sprzedałem, wróciłem do GETZENa tylko o kilka klas wyższy model, jestem zadowolony.

Proponuję Ci byś napisał wiadomość do naszych forumowiczów : gamon, mischka, calvert09. Sprzedają różne i w różnych cenach instrumenty i ustniki, na pewno Ci coś doradzą lub zaproponują.

Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Post autor: lene » 12 lut 2017, 16:39

dzięki za cenne rady.
sorry za offtopic ale 1c to bedzie naglebszy ustnik, o najmiekkszym brzmieniu tak? Czy jest sens brania najglebszego ustnika jako pierwszego ?

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 12 lut 2017, 18:41

Getzen to firma (marka). W ciemno można polecać modele nowe, na gwarancji, bo wiadomo jakich parametrów się spodziewać. W przypadku używanych trzeba brać poprawkę na konkretny egzemplarz. Jak zmasakrujesz Getzena, to nadal będzie to Getzen, ale...

Zależy o jakim ustniku piszesz - musisz podać markę i model. Jeśli piszesz np. o Bachu / Gewa to "C" oznacza średni, "E" najpłytszy, "A" najgłębszy, ALE w Yamaszce jest odwrotnie. Tu masz porównanie: http://www.mouthpieceexpress.com/specsh ... n_idx.html

Jest sporo tematów nt doboru ustnika, więc nie chce ich tu dublować - poszukaj.

Awatar użytkownika
eliasztp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 8 sty 2008, 16:31
Instrument/y: Yamaha Xeno
Ustnik/i: Warburton 6M
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: eliasztp » 13 lut 2017, 11:54

Jeśli jesteś początkującym trębaczem to radziłbym Ci unikać dużych trąbek typu L bore, dlatego sugerowałbym Getzen 300.

Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Post autor: lene » 13 lut 2017, 13:07

dzięki djfender,

znalazłem jeszcze takie coś
https://www.olx.pl/oferta/trabka-conn-2 ... 9QgHH.html

Conn ma dobre opinie ale to jest chyba jakiś nowy model uczniowski i już chyba nie wypada tak pozytywnie jak Getzen,
może mieć jednak cieplejsze brzmienie...

eliasztp, poczytałem trochę o tym co mówisz ale ludzie piszą że zaczynali na różnych, również na L bore. Podobno rzeczywiście trzeba się troszkę bardziej ''nadmuchać'' ale też różnica jest stosunkowo mała...

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 13 lut 2017, 22:16

Wiem, że moja odpowiedź będzie mało konkretna, ale musisz sobie kupić taką trąbkę, która będzie dawała Ci zachętę do nauki, mimo początkowych trudności i niepowodzeń.

PS
Kiedyś jak szukałem lustrzanki czytałem fora nt sprzętu foto, testy, opinie i rezultacie miałem wielki mętlik w głowie (bo nie istnieje 1 najlepszy model). Aż trafiłem przypadkiem na świetną radę, aby zamiast być fanatykiem sprzętu (foto) być fanatykiem fotografowania. Kupiłem natychmiast aparat i po prostu zacząłem robić zdjęcia.

Więc, kup sobie "dobrą" trąbkę i po prostu zacznij grać. Zawsze będziesz mógł ją później sprzedać i kupić inną. Ale mając doświadczenie będziesz bardziej świadomy czego szukać...

Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Post autor: lene » 14 lut 2017, 07:38

djfender pisze:Wiem, że moja odpowiedź będzie mało konkretna, ale musisz sobie kupić taką trąbkę, która będzie dawała Ci zachętę do nauki, mimo początkowych trudności i niepowodzeń.

PS
Kiedyś jak szukałem lustrzanki czytałem fora nt sprzętu foto, testy, opinie i rezultacie miałem wielki mętlik w głowie (bo nie istnieje 1 najlepszy model). Aż trafiłem przypadkiem na świetną radę, aby zamiast być fanatykiem sprzętu (foto) być fanatykiem fotografowania. Kupiłem natychmiast aparat i po prostu zacząłem robić zdjęcia.

Więc, kup sobie "dobrą" trąbkę i po prostu zacznij grać. Zawsze będziesz mógł ją później sprzedać i kupić inną. Ale mając doświadczenie będziesz bardziej świadomy czego szukać...
dzięki, to dobra rada :)
zdecyduje się raczej na pewno na getzena, ale muszę jeszcze trochę dozbierać. Nosi mnie bardzo bo chciałbym odrazu zacząć grać. Być może wypożyczę jakąś trąbkę na miesiąc z lokalnej szkoły muzycznej, bo jak się dowiedziałem - jest taka możliwość.

:trumpet:

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 14 lut 2017, 22:11

No to zanim kupisz trąbkę kup sobie sam ustnik i ćwicz na razie tylko na nim - i koniecznie pod okiem dobrego nauczyciela!
Złe początkowe nawyki trudno później wyplenić.
Do ustnika warto dokupić spirometr lub Breath Viewer, aby nauczyć się prawidłowego oddychania i zadęcia.
Jak nie zbudujesz podstaw to moim zdaniem tak szybko się zniechęcisz jak masz teraz zapał.

Awatar użytkownika
lene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2017, 13:01
Instrument/y: jeszcze żaden
Ustnik/i:
Lokalizacja: z kobiety

Post autor: lene » 17 lut 2017, 01:21

djfender pisze:No to zanim kupisz trąbkę kup sobie sam ustnik i ćwicz na razie tylko na nim - i koniecznie pod okiem dobrego nauczyciela!
Złe początkowe nawyki trudno później wyplenić.
Do ustnika warto dokupić spirometr lub Breath Viewer, aby nauczyć się prawidłowego oddychania i zadęcia.
Jak nie zbudujesz podstaw to moim zdaniem tak szybko się zniechęcisz jak masz teraz zapał.
tak zrobiłem. Kupiłem sobie Gewe 3c i narazie ćwiczę tak :) Dzięki !

ODPOWIEDZ