Młoda Polska Filharmonia

Koncerty, Konkursy, Warsztaty.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Administrator
Posty: 1370
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:52
Instrument/y: B&S 3137
Ustnik/i: Marcinkiewicz E17, JK 3C
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Młoda Polska Filharmonia

Post autor: Kamil » 21 kwie 2011, 00:35

Ideą projektu Młoda Polska Filharmonia jest stworzenie ogólnopolskiej orkiestry młodzieżowej składającej się z 37 najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych II stopnia w wieku 15-20 lat. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Ogólnopolski zespół orkiestrowy wyłoniony podczas majowych przesłuchań będzie kształcił się pod okiem solistów najlepszych światowych orkiestr - Dudu Carmel’a z Israel Philharmonic, Edicson’a Ruiz’a z Berliner Philharmoniker i Dimitry Vasiliev’a z Moscow Soloists po czym w październiku wyruszy w trasę koncertową. Dyrektorem artystycznym Młodej Polskiej Filharmonii jest Adam Klocek.

Szansa i nowe doświadczenie dla uzdolnionej muzycznie młodzieży

Młoda Polska Filharmonia to projekt Grupy Zwierciadło oraz Fundacji Pro Bono PL. Powstał na bazie 10-letniego doświadczenia współpracy Adama Klocka i zespołu Fundacji przy programie stypendialnym Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej. Dzięki zgromadzonej w ten sposób wiedzy dotyczącej sytuacji młodzieży kształcącej się w szkołach muzycznych oraz jej dalszego rozwoju zawodowego opracowano koncepcję, która byłaby odpowiedzią na potrzeby nastoletnich muzyków. Młoda Polska Filharmonia oferuje uczestnikom – uczniom szkół muzycznych - możliwość wspólnego muzykowania, kontakt z międzynarodowej sławy artystami czy pracę pod okiem doświadczonego dyrygenta. "Mamy szansę na zrealizowanie nowego, niezwykle ciekawego przedsięwzięcia. Najlepsi młodzi polscy muzycy będą mieli możliwość współpracy z wybitnymi osobowościami świata muzyki - solistami, którzy jednocześnie są członkami światowej renomy zespołów orkiestrowych. Chcemy pokazać młodym ludziom, że wspólna praca i występy w orkiestrze na wysokim poziomie są czymś bardzo ciekawym i mogą dać wiele przyjemności. Dodatkowo najlepsi uczestnicy będą mieli możliwość występu solowego z orkiestrą.” – mówi dyrektor artystyczny projektu, Adam Klocek dyrektor Filharmonii Kaliskiej, dyrygent i wiolonczelista.

Dzięki zaangażowaniu Grupy Zwierciadło pojawiła się możliwość utworzenia pierwszej w Polsce orkiestry prywatnej z prawdziwego zdarzenia. Tego typu przedsięwzięcia są niezwykle popularne w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych, gdzie każda uczelnia czy niewielkie miasteczko ma swoją orkiestrę, z których zdecydowana większość finansowana jest z funduszy prywatnych. W Polsce, mimo wspaniałych tradycji muzycznych, jest to zjawisko praktycznie nieznane.

Prestiż i radość grania w orkiestrze

Celem projektu jest popularyzacja muzyki klasycznej, gry orkiestrowej oraz najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia. Gra w zespole orkiestrowym wydaje się być wciąż niedoceniana i co ciekawe, głównie przez samych muzyków. „Niestety do dziś pokutuje mit: jeśli ktoś gra przeciętnie - idzie do orkiestry, jeśli jest dobry - zostaje solistą. Każdy więc podświadomie kształci siebie i jest kształcony przez system szkolnictwa na solistę. A dobre orkiestry to fantastyczna muzyczna przygoda, nawet dla najlepszych znanych muzyków. Przykładem może być Guy Braunstein, rewelacyjny skrzypek, który daje koncert jako renomowany solista pod batutą Daniela Barenboima, by potem wrócić i zagrać koncert w swojej orkiestrze. Nasi zaproszeni z zagranicy goście wraz z polskimi muzykami, będą uczyć młodych ludzi właśnie grania w orkiestrze. I radości, jaka z tego płynie!” – ocenia Adam Klocek - „Dobrze brzmiąca orkiestra, w której każdy muzyk czuje się potrzebnym i ważnym elementem, to nasz cel.”

Warsztaty z międzynarodowej sławy artystami i ogólnopolskie tournée

Najlepsi młodzi muzycy wybrani przez komisje składające się z członków polskich orkiestr symfonicznych oraz doświadczonych pedagogów wezmą udział w warsztatach, które prowadzić będą artyści z zagranicy, soliści i członkowie znanych orkiestr: Dudu Carmel z Israel Philharmonic Edicson Ruiz z Berliner Philharmoniker i Dimitry Vasiliev z Moscow Soloists. „Myślę, że praca pod kierunkiem tak doświadczonych muzyków będzie miała wielki wpływ na rozwój młodych uczestników projektu.” – twierdzi Adam Klocek dyrygujący zespołem. Z młodzieżą pracować będą również soliści rodzimych orkiestr symfonicznych oraz muzycy czołowych składów kameralnych.

Młoda Polska Filharmonia to także możliwość występów w prestiżowych salach koncertowych przed dużą i wymagającą publicznością, jako że punktem kulminacyjnym projektu jest ogólnopolskie tournée. W ramach trasy koncertowej, która odbędzie się w pierwszej połowie października orkiestra zagra w 6 miastach: w Filharmonii Krakowskiej, Wrocławskiej i Bydgoskiej, w auli poznańskiego UAM, a także Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Młoda Polska Filharmonia wystąpi również na międzynarodowym festiwalu „Wszystkie Strony Świata” w Puławach.

***

Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń do projektu mija 26 kwietnia. Przesłuchania odbędą się 28 i 29 maja w Warszawie. Kandydaci będą przesłuchiwani przez komisje złożone z muzyków najlepszych polskich orkiestr oraz profesorów uczelni muzycznych. Komisja będzie oceniać kandydatów na podstawie 10-minutowego repertuaru dowolnego oraz repertuaru orkiestrowego wskazanego przez egzaminatorów. Lista 37 zwycięzców zostanie opublikowana 10 czerwca.


Więcej na stronie www.probonopl.org

ODPOWIEDZ