Problem z ustami

Różne zagadnienia związane z trąbką nie pasujące do reszty działów.
Noddy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 5 wrz 2014, 22:27
Instrument/y: Yamaha YTR 4335 GSII
Ustnik/i: Yamaha 11b4
Lokalizacja: Grox City

Problem z ustami

Post autor: Noddy » 2 kwie 2015, 22:27

Witam :D
Mam mały problem z ustami, gdy gram to po pewnym czasie usta mi się robią tak jak by bezwładne i trudno mi jest sięgać dzwięki i nie wiem co jest przyczyną. Może się źle rozgrywam? Na trąbce gram 1,5 roku i staram się zdać do szkoły muzycznej 2 stopnia.

Siewca Niezgody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 5 lip 2014, 23:16
Instrument/y: Trąbka
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Siewca Niezgody » 2 kwie 2015, 23:37

Jestem tylko amatorem i nie sugeruj się moją poradą, poczekaj na jakiegoś eksperta ale ja na przykład zaczynam się rozgrzewać na ustniku grając w jak najniższym rejestrze. Gram na samym ustniku przedęcia ale też nie za wysoko. Czasami nie mogę wydobyć dźwięku na samym ustniku z rana, więc najpierw sobie (przepraszam za nieprofesionalne określenie) pierdzę na samych ustach, też jak najniżej. Po takiej rozgrzewce na ustniku (około 10-15min) zaczynam grać na trąbce ale też nie zaraz góry tylko w niskim i średnim rejestrze. Tak samo jak na ustniku: przedęcia ale również staccato. Potem jakieś gamy i chromatycznie od C do C2. Ja po takiej rozgrzewce mam się dobrze. Wiadomo drogą dłuższego grania się męczę ale te kilka godzin na próbie (u mnie są 4) daję radę. :]

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 3 kwie 2015, 00:46

Może to po prostu przetrenowanie. Spróbuj zrobić sobie przerwę od grania, ze dwa dni. Muszę dodać że nie napisałeś jak się rozgrywasz.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

misiek123789
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2012, 20:23
Instrument/y: Yamaha YTR 4335GII, Holton Al Hirt Special
Ustnik/i: Yamaha 11b4
Lokalizacja: Z daleka

Post autor: misiek123789 » 3 kwie 2015, 14:42

Pamiętaj żeby po ćwiczeniu grać coś na rozluźnienie typu dźwięki pedałowe.Nie można też zbyt dużo grać. W jakim stanie zostawisz wargi po ćwiczeniach w takim stanie będą na drugi dzień. :trumpet:

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 3 kwie 2015, 14:53

Witaj, Twój problem to w zasadzie problem każdego z nas. Każdy chciałby grać dłużej, wyżej, mieć ładniejszy ton, pewną i czystą artykulację itd.;)
W Twoim przypadku nie wiemy ile czasu grasz dziennie, jak często i co grasz, czy masz nauczyciela, czy uczysz się sam.
1,5 roku to niewiele jak na II stopień. Nie napisałeś też po jakim czasie gra Ci się trudniej.
Jeżeli chcesz uzyskać konkretnej porady musisz napisać więcej szczegółów dot. swojej gry na trąbce. W ciemno można zasugerować Tobie kilku dniowy odpoczynek oraz większą kontrolę nad dociskaniem trąbki do ust. To z tej przyczyny w większości przypadków ograniczamy swoją kondycję i możliwości. Problemów może być kilka i wyeliminowanie jednego nie załatwi sprawy. Problem może też tkwić np. w ustniku - za mały, za płytki lub za duży.

Możesz też poszperać na forum w dziale Edukacja i znaleźć temat który może dotyczy także Twoich problemów.
Powodzenia :]
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Noddy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 5 wrz 2014, 22:27
Instrument/y: Yamaha YTR 4335 GSII
Ustnik/i: Yamaha 11b4
Lokalizacja: Grox City

Post autor: Noddy » 3 kwie 2015, 23:45

Rozgrywam się gamami, pasażem, trójkami, czwórkami, tercjami, legato i stacatto. Dziennie gram ok. 4 godzin- 2 godziny ćwiczeń i 2 godziny próby z orkiestrą. Problem zaczą się, kiedy zmieniłem ustnik z 7C na Yamaha 11B4 który jest troche mniejszy.

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 4 kwie 2015, 06:43

I tutaj wydaje mi się tkwi błąd,za mały ustnik,a dlaczego zmieniłeś na mniejszy,ja bym zrobił odwrotnie zmienił bym na 3c.

rohr2003
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2015, 19:20
Instrument/y: trąbka kornet
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rohr2003 » 7 kwie 2015, 19:28

zawsze nie graj zbyt długo [jakieś 15-30 minut dziennie] przed jakimiś występami na dzień przed wogule nie graj po sobie poranisz usta i później to już wogule nie będziesz mógł grać ja zawsze stosuje jakieś balsamy do ust itp. myślę że pomogłem ja mam 12 lat ale gram już od 7 myślę że uda ci się zdać do tej szkołu

ODPOWIEDZ