Ustnik

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 25 mar 2008, 15:16

havk, czy zatem sugerujesz żeby nie kupować lepszego sprzętu bo
havk pisze:W szczególnosci musimy patrzec na swoje umiejetnosci a nie na sprzet, na którym gramy
???

moim zdaniem po 2,5 roku czas przejść na jakiś normalny ustnik(a 11b4 to moim zdaniem nie jest normalny ustnik :P ) właśnie po to żeby sie rozwijać. komfort i wygoda grania to jedno. ale na większym ustniku bardziej trzeba pracować nad powietrzem. jak nie dmuchniesz to nic nie zagrasz. Wg mnie naturalna droga rozwoju trębacza to przechodzenie z mniejszego ustnika na większy. a potem można je zmieniać pod względem barwy, wygody. może nawet wrócić do mneijszego jak mu sie spodoba.
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 25 mar 2008, 15:18

chyba zle mnie zrozumiałes ;) chodzi o to, aby nie zwalac wszystkiego na sprzęt. Po prostu zanim zdecydujemy się na te zmiany warto zacząc od samego siebie a nie od razu mowic, ze to wina sprzętu, bo w ostatnim czasie moje osiągi są znikome. No prosze cie, czy sprzęt moze tak z dnia na dzien byc przyczyną zastopowania rozwoju? To raczej pojawia się po pewnym czasie. Sprzęt raczej zaczyna przeszkadzac i ogranicza nas, kiedy zaczynamy odczuwac dyskomfort i co za tym idzie, nasz rozwoj się hamuje. Nie nazwałem tutaj nikogo nierobem czy leniem. ;) nie miałęm takiego celu ;)

[ Dodano: 2008-03-25, 15:20 ]
słuchaj, kiedy zmieniałem ustnik po bodajze 4 latach gry, profesor zaproponował mi włąsnie jamahe 11b4 :P to, ze jest dodawany do trąbek, nie znaczy ze jest gorszy ;) Wytłumacz mi, dlaczego jest nienormalny? :P bo ja tego nie rozumiem ;) ustnik jak ustnik ;)

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 25 mar 2008, 15:21

Nie przesadzajmy z wyznaczaniem naturalnej drogi rozwoju... Znam ludzi, którzy grali wiele lat na ustnikach w rozmiarze 7c lub pokrewnym i sie rozwijali jakoś. Jedni wolniej drudzy szybciej. Owszem spora część z nich przeszła na ustniki rozmiar 5c, 3c ale jakaś część nadal obstaje przy 7c. ponadto równie naturalne może być przejście na mniejszy ustnik jeśli tylko komuś będzie wygodniej. Zależy co komu sie podoba i pasuje...
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 25 mar 2008, 15:23

Moze cię to zdziwi devil, ale Prof. Piątek gra własnie na yamaszce 11B4 :D Rzecz gustu i tego, co nam przypasuje ;)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2008, 15:26 przez havk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 25 mar 2008, 15:26

havk pisze:Wytłumacz mi, dlaczego jest nienormalny? bo ja tego nie rozumiem ustnik jak ustnik
moim zdaniem wszystko co jest mniejsze od 3c jest nienormalne :P po prostu mi małe ustniki nie leża i podziwiam ludzi którzy są w stanie na nich wydobyć dzwięk :P
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 25 mar 2008, 15:26

tobie nie pasują. Własnie ;) napisałes w innym temacie "dobrze dobrany sprzęt moze działac cuda", więc dla innych wybór np. Ustnika 7E moze byc strzałęm w dziesątkę ;) Dla kogos idiotyzmem moze byc kupno "wiaderka" np. bacha 1 1/4C albo czegoś z głębszym kociołkiem ;) Rzecz gustu ;)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2008, 16:25 przez havk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:04
Instrument/y: YTR 4335 GS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/4 C
Lokalizacja: W-wa / Krk
Kontakt:

Post autor: damalu » 25 mar 2008, 16:30

havk pisze:Dla kogos idiotyzmem moze byc kupno "wiaderka" np. bacha 1 1/4C albo czegoś z głębszym kociołkiem
Ja uważam, że 1 1/4 c jest bardzo dobrym ustnikiem. I wcale nie jest głęboki, a po prostu szerszy- daje dużo lepszą barwę niż ustniki mniejszcze. Ja zaczynałam od odpowiednika 3c bacha ,a teraz przeszłam na 1 1/4 c . Zrobiłam to dlatego bo czułam , że 3c mnie niejako blokowało.A teraz mam dużo więcej "luzu" (hmmm...też złe określenie.... coś bardziej chodzi o swobodę) i jakgdyby czuję, ze mam więcej możliwości, po prostu ustnik nie może być za mały. Szczerze 7c miałam w ręku przez 5 minut (no w trąbce) i więcej do niego bym nie wróciła... Czułam, ze na nim żadnej swobody w artykulacji nie miałam ...kompletnie 0.....
"Muzyka jest twoim doświadczeniem,myślami i mądrością. Bez nich nie zagrasz dobrze." - Ch.Parker

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 25 mar 2008, 18:54

Mój kolega do schagerla akademika superior oprócz ustnika 3c schagerla wkłada jeszcze jakiś stary ustnik mniejszy od klasycznego 7c (nie ma na tym ustniku rozmiaru...) i gra aż miło. W niczym go to nie ogranicza w niczym nie blokuje... Kwestia gustu i przyzwyczajenia...
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Awatar użytkownika
eliasztp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 8 sty 2008, 16:31
Instrument/y: Yamaha Xeno
Ustnik/i: Warburton 6M
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: eliasztp » 25 mar 2008, 18:57

Wiem, że ameryki nie odkryłem, ale z ustnikiem to musi byc jak z ubraniem. ma byc dobrze dopasowane aby było wygodne...

I myślę, że jeśli chodzi o temat ustników, to nie ma jednoznacznej tezy na jakich gra się dobrze a na jakich zle.

Awatar użytkownika
marynarz125
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 3 paź 2007, 13:34
Instrument/y: YAMAHA YTR43356
Ustnik/i:
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie

Post autor: marynarz125 » 10 lip 2009, 22:03

gram na standardowej yamaszce i skala czystych dźwięków jest moim zdaniem mało zadowalająca ( oczywiście w orkiestrze w zupełności wystarcza) ale w gamie 3 to już są nie czyste dźwięki i brak mi zadęcia ( ale to chyba problem przepony )
słyszałem ( niewiem ile w tym jest prawdy ) że jest tak jakby podział na ustniki przeznaczone do jazzu do klasyki....itd( toznaczy z tymi ustnikami łatwiej jest o taka muzykę ) jeżeli to prawda, to prosił bym o wyjaśnienie tego
i jeszcze pytanie do 2 posta z tego tematu o oznaczeniach
np yamacha 11B4
była mowa, że literki są do głębokości kielicha, a cyferki do rozmiaru jego rantu
a jeżeli w nazwie jest 11 i 4, to która dotyczy rantu?? i w takim razie dróga dotyczy czego??

miloszzs
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2011, 16:39
Instrument/y: Trąbka
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rybno

Post autor: miloszzs » 17 sty 2011, 16:44

długo tu nie pisaliście i nie wiem czy nie odpiszecie, ale jeśli tak to dzięki :]
chodzi mi o dwa pytania: Jak myjecie swoje ustniki... jeśli istnieje tu już taki temat to przepraszam, ale jestem tutaj pierwszy raz i nie znalazłem... ja raz chcę porządnie umyć ustnik.... płukanie wodą po graniu daje małe efekty.... jeszcze jak myć trąbkę pozłacaną?

Awatar użytkownika
maxzz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 17 lis 2010, 20:41
Instrument/y: Schagerl 620L
Ustnik/i: Schilke 17, JK Exclusive 3F
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Post autor: maxzz » 17 sty 2011, 16:50

Najlepszym sposobem na dokładne wyczyszczenie ustnika, to wycior. Nie kosztuje dużo, a ładnie czyści. Ja np. raz na jakiś czas, wkładam ustnik do wrzątku (na 2-3min.), a później od środka czyszczę patyczkiem kosmetycznym. Też dobrze czyści.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
adam113
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1073
Rejestracja: 1 wrz 2007, 23:00
Instrument/y: Schagerl T-2000S, Yamaha 5335G
Ustnik/i: Bruno Tilz 1CE , Hammond & Designe 4ML
Lokalizacja: Osiek

Post autor: adam113 » 17 sty 2011, 17:07

Ja też polecam wycior- czasem biore wate nasączam spirytusem i przecieram kielichy w ustnikach dla odkażenia a czasem też je wsadze do wody i zagotuje żeby zabic bakterie.

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 17 sty 2011, 20:30

miloszzs, co do ustnika to koledzy prawidłowo opisali - wycior lub patyczek do uszu i po problemie.
Co do trąbki - najpierw małe sprostowanie - na pewno masz trąbkę lakierowaną, a nie pozłacaną, a to dość spora różnica. (Chyba, że się mylę ale jestem pewien, że nie).
Co do czyszczenia trąbki polecam filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=681ENFKO ... re=related
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

miloszzs
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2011, 16:39
Instrument/y: Trąbka
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rybno

Post autor: miloszzs » 18 sty 2011, 15:33

polakierowaną :D
dzięki wam :DDDD

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Jak dbać o ustnik

Post autor: shimii182 » 9 lut 2017, 16:53

Witam, jak dbać o ustnik srebrny aby się nie utlenił tzn nie ściemniał? Chodzi mi o domowe sposoby. Proszę o radę.
Pozdrawiam.

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 9 lut 2017, 20:44

Pasta do zębów i szczoteczka, 100% satysfakcji ..Sprawdzone..

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 9 lut 2017, 21:45

Pasta do zębów i szczoteczka, 100% satysfakcji ..Sprawdzone..
Wszystko się zgadza, pamiętaj tylko miękka szczoteczka, niewiele pasty i nie za często.
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Post autor: shimii182 » 10 lut 2017, 12:20

Dzięki za radę, wykorzystam ją :D

Awatar użytkownika
shimii182
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2015, 19:36
Instrument/y: Yamaha YTR-2330
Ustnik/i: Yamaha 11B4
Lokalizacja: Kielce

Post autor: shimii182 » 10 lut 2017, 18:29

Odnośnie ustników mam jeszcze pytanie. Jak wygląda nowy zapakowany ustnik yamahy? Czy jest on zapakowany w folię zgrzewaną ?czy zwykłą folią zaklejoną taśmą? Zamówiłem przez internet u wydaje mi się podejrzany...

ODPOWIEDZ