Vincent Bach - rozmiary a barwa.

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
przestrzenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 27 sty 2007, 13:24
Instrument/y: yamaha
Ustnik/i:
Lokalizacja: mazowsze

Vincent Bach - rozmiary a barwa.

Post autor: przestrzenny » 18 cze 2012, 14:41

Mam ochotę poruszyć dyskusję na temat rozmiaru ustnika vs barwy.

Otóż posiadam 3 ustniki Bacha: 1 1/2C, 3C i 5B corp, według tego co czytałem na forum 1 1/2C powinien brzmieć najciemniej a 5B najjaśniej. Okazuje się że mój 3C jest najjaśniejszy, najbardziej ostry i posiada najmocniejszy dźwięk.
Ustnik 5B Corp brzmi najciemniej, posiada dźwięk najmniej ostry. Natomiast ustnik 1 1/2C brzmienie ma prawie takie same jak 5B tyle że mocniejsze i takie nieco jaśniejsze.

Jeżeli chodzi o rozmiary to tu numeracja nie kłamie, czyli im mniejsza cyfra tym większy.

Możecie napisać swoje doświadczenia z rozmiarami a barwą ustników Bacha? Chciałbym zobaczyć jakie będą wrażenia- opinie i czy można barwę określić jakąś regułą w zależności od typu ustnika. :)

Awatar użytkownika
robi97trumpet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 11 kwie 2010, 13:50
Instrument/y: Austria Schagerl 610L
Ustnik/i: Laskey 68C
Lokalizacja: Nisko

Post autor: robi97trumpet » 18 cze 2012, 17:36

Ja osobiście posiadam ustniczek Bacha 1-1/4c i jestem z niego zadowolony ma jasną barwę i solidny dźwięk.Pozdrawiam :trumpet:
"Talent to tylko puste naczynie,które trzeba napełnić długimi godzinami ćwiczeń"

Awatar użytkownika
Grzegorz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 2 gru 2009, 23:07
Instrument/y: Amati ATR 331 , KUHNL & HOYER- TOPLINE
Ustnik/i: Vincent Bach 5B
Lokalizacja: Siewierz

Post autor: Grzegorz » 18 cze 2012, 21:33

Nie wiem skąd masz taki informacje na temat barwy. C płytki , B średnio głęboki A głęboki. Czym głębszy tym pełniejszy dżwięk. Gram na 5B i rzeczywiście testując dawał pełniejsze brzmienie. C dają ostrzeszą barwę

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 18 cze 2012, 21:55

Zarówno głębokość jak i wielkość rantu ustnika ma wpływ na barwę. Im większy ustnik (rant) tym większy dźwięk, donośniejszy, ale nie koniecznie ostrzejszy. Duże ustniki dają więcej miejsca wargom na wibrację przez co dźwięk ma więcej alikwotów w barwie, jest bardziej nasycony.
Głębokość ustnika wpływa na kolor barwy. Płytkie ustniki dają ostre brzmienie, często z pewną ilością powietrza w barwie. Głębokie ustniki dają ciepły, ciemny dźwięk.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

drmarcin1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 263
Rejestracja: 26 sty 2008, 20:24
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520G
Ustnik/i: Guce 2A
Lokalizacja: Zawiercie

Vincent Bach - rozmiary a barwa.

Post autor: drmarcin1 » 19 cze 2012, 01:14

Dużo też zależy od dociskania ustnika do warg.Czym bardziej dociskamy tym dźwięk ostrzejszy.Im mniej dociskamy tym barwa pełniejsza,bardziej ciemna.Największy wpływ na barwę ustnika ma szerokość rurki w ustniku czyli tzw.gardło.Czym szersze gardło tym barwa ciemniejsza.Oczywiście tak się dzieje jeżeli nie ma zbyt wielkiego docisku do ust,lub nie ma go wcale.Wpływ na barwę ma również to czy gramy na zadęciu spiętym czy luźnym.

ODPOWIEDZ