ustnik materiał metaloznawstwo

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Awatar użytkownika
szymon.dziawer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2009, 15:04
Instrument/y: King 2006 / Calicchio 1S / fl. Getzen Eterna
Ustnik/i: Stomvi 0.9D / flugelhor Denis Wick London 4FL
Lokalizacja: Warszawa-Suwałki
Kontakt:

ustnik materiał metaloznawstwo

Post autor: szymon.dziawer » 21 lis 2013, 10:53

Czołem

Czy ma ktoś wiedzę z czego najczęściej robione są ustniki? Mosiądz? Jakiego użyć? Chcę zrobić własny ustnik, zaczynając od wiernej kopii i sprawdzeniu, jak będzie działać. Potem przyjdzie czas na ewentualne modyfikacje.

Satchmo127
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 13 sie 2010, 10:47
Instrument/y: Schagerl Mnozil Brass
Ustnik/i:
Lokalizacja: Oplskie

Post autor: Satchmo127 » 21 lis 2013, 15:30

Witam. Też kiedyś o tym myślałem nawet mam już prawie dokończony projekt. Najczęściej są robione właśnie z mosiądzu dwuskładnikowego o parametrach : Miedź 67% , Cynk 33% . Z ciekawości, jak chcesz wykonać ustnik? tokarka/CNC ? I jak skopiować rant i kociołek bo to największa trudność.

Awatar użytkownika
szymon.dziawer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2009, 15:04
Instrument/y: King 2006 / Calicchio 1S / fl. Getzen Eterna
Ustnik/i: Stomvi 0.9D / flugelhor Denis Wick London 4FL
Lokalizacja: Warszawa-Suwałki
Kontakt:

Post autor: szymon.dziawer » 21 lis 2013, 22:43

Na tę chwilę wchodzi w grę CNC.
Co do zebrania wymiarów na razie skaner 3D i zebranie tzw. chmury punktów. Potem nie powinno być problemów w przeniesieniu tego do obrabiarki/narysowanie tego w czymkolwiek.
Spraw wydaje się być jak najbardziej wykonalna, ale z opłacalnościa może być różnie, nawet, jeśli będzie mnie kosztować tylko materiał + srebrzenie/złocenie.

Satchmo127
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 13 sie 2010, 10:47
Instrument/y: Schagerl Mnozil Brass
Ustnik/i:
Lokalizacja: Oplskie

Post autor: Satchmo127 » 21 lis 2013, 23:53

Materiał nie jest taki drogi znowu, oczywiście zależy ile próbek chcesz wykonać.
Sam chyba pokuszę się o takie coś , świetny pomysł z tym skanerem. Jeśli twoje plany wypalą to daj znać jak wyszło. Co do materiału to rozmawiałem z kolegą który pracuje w instytucie metalurgicznym i można by jeszcze oryginalny przetopić i ustalić dokładny skład stopu, przypuszczam że ustniki różnych producentów będą się różniły zawartością metali. Minusem tej metody są oczywiście koszty poniesione przy zniszczeniu ustnika ale zawsze można poszukać jakiegoś bardzo zniszczonego itd. :trumpet:

Jon Hregvidsson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 21 sie 2008, 11:56
Instrument/y: SML
Ustnik/i:
Lokalizacja: teraz wwa

Post autor: Jon Hregvidsson » 30 lis 2013, 21:46

Hej,
Szymon co Ty masz za pomysły? :)

Sprawdź tego gościa - robi kopie ustników na podstawie odlewu z żywicy epoxy - są nawet filmiki.

http://www.meeuwsenmouthpieces.com/How_to.html

Pozdro,
Pan Cernik

P.S. A tu bliżej, nie wiem czy robią kopie ale warto sprawdzić:
http://www.frateprecision.it/home.html
http://josefklier.de/mouthpieces/trumpet/?lang=en

P.P.S. Z tego co czytałem to może być warto wziąć pod uwagę, że ustnik który będziesz skanował jest już posrebrzony. Możliwe, że trzeba wziąć na to poprawkę. Ponoć niewprawne srebrzenie także może mieć duży wpływ na to czy grający będzie odczuwał ustnik jako identyczny czy minimalnie inny.

ODPOWIEDZ