'Zaćmienie' srebra

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
ktototaki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 11 lip 2012, 20:51
Instrument/y: Yamaha 634
Ustnik/i: Yamaha 13D4, Yamaha 13B4
Lokalizacja: Polska

'Zaćmienie' srebra

Post autor: ktototaki » 21 mar 2016, 05:43

Witajcie!
Mam od prawie 2 lat ustnik (ściślej:yamaha, seria standard). Zakupiłem niedawno dodatkowo drugi i porównując je, zauważyłem, że starszy zrobił się nieco ciemnejszy, szczególnie w środku. Nigdy wcześniej na to nie zwróciłem uwagi, bo ustnik był normalnie użytkowany bez przygód, cały i zdrowy, więc pewnie gdybym nie miał porównania z fabrycznie nowym, to bym nie zauważył.

Nie jest zczerniały, po prostu patrząc pod światłem do kociołków od nowszego światło się odbija wręcz z błyskiem, a w starszym jest ciemniej. To samo z przelotem, w nowszym odbija się światło na jasno, wyraźnie widać ścianki, w starszym nie ma takiego 'efektu'.

Ktoś wie o co w tym chodzi? Pytam z czystej ciekawości, nie traktuję tego jako usterkę bo ustnik gra normalnie i myślę, że długo mi posłuży
(ale może zna ktoś patent żeby z powodów czysto estetycznych prywrócić mu dawny blask? :) )

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 21 mar 2016, 07:06

Cytując słowa piosenki R. Gawlińskiego "... myślę, że nie stało się nic..." ;)
Po prostu srebro się utlenia i stąd ten nalot. Potraktuj go miękką szczoteczką i pastą do zębów. Najlepiej jakbyś miał specjalną szczoteczkę do ustników aby wprowadzić ją do stopki i tam dokładnie wyczyścił. Następnie nabądź w sklepie jubilerskim ściereczkę do srebra (7 - 8pln) i wytrzyj porządnie.
Efekt olśnienia - murowany. Pozdrawiam
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 21 mar 2016, 09:54

Musisz wiedzieć, że srebro, które jest zawarte w cienkiej warstwie pokrywającej ustniki (lub niektóre instrumenty) jest dość niestabilnym metalem i dość łatwo się utlenia ('rdzewieje"). Ta "rdza" to tlenek srebra o kolorze ciemnobrązowym. Tak więc jest to normalne, że każda powłoka posrebrzana pokrywa się ciemnym nalotem. Jak masz w domu srebrne sztućce to też pewnie musisz je polerować dość często :-)
Polecam za Waldkiem Krukowskim specjalne ściereczki do posrebrzeń, zwłaszcza tą firmy "Selmer", która jest dodatkowo nasączona substancją konserwującą srebro (pokrywającą powierzchnię posrebrzaną cieniutkim filmem substancji ochronnej), w rezultacie czego zostaje odcięty dostęp srebra do tlenu atmosferycznego i w rezultacie do dalszego utleniania nie dochodzi. Jest to jednak powłoka nietrwała i z czasem się ściera w efekcie czego warstwa srebra znowu ciemnieje.
Pozdrawiam - Grzegorz

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 21 mar 2016, 11:10

O to, to... właśnie. Grzegorz ma rację.
Też tak chciałem opisać to zjawisko ale rano było, a ja się do pracy śpieszyłem :D
Najważniejsze to odciąć tlen :D
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

ktototaki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 11 lip 2012, 20:51
Instrument/y: Yamaha 634
Ustnik/i: Yamaha 13D4, Yamaha 13B4
Lokalizacja: Polska

Post autor: ktototaki » 21 mar 2016, 21:18

To chyba wyczerpuje temat, dzięki Panowie za rozwiązanie mojej zagadki :)

ODPOWIEDZ