Ustnik TAD ŁANDA - ktoś zna?

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Ustnik TAD ŁANDA - ktoś zna?

Post autor: djfender » 6 sty 2017, 20:22

Witam,

Poszukuję informacji na temat posiadanego ustnika (wypożyczyła mi go osoba, która sama o nim nic nie wie).
Ustnik jest z mosiądzu, ma logo "TAD ŁANDA KROSNO" i cyfrę 6.
Google wskazuje na firmę TAD ŁANDA, ale nie moge uzyskać od ich strony żadnej odpowiedzi.
Czy ktoś miał kiedyś do czynienia z tą firmą i mógłby - jeśli chodzi o wielkość - odnieść go do numeracji Bacha/Yamahy?
Posiadam jeszcze ustnik Yamahy 16C4 i jak na moje usta to Yamaha jest większa i głębsza. Dziękuje.

Grając zamiennie na obu ustnikach mam wrażenie, że Yamaha szybo robi się ciepła, podczas gdy TŁ jest chłodna, ale ma z kolei smak metalu, który mi trochę przeszkadza - czy to typowe cechy ustników z mosiądzu?

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 9 sty 2017, 23:37

Podzielę się zdobytą wiedzą z innymi, ale mogę też usunąć ten wątek, jeśli takie są tu zwyczaje.

Udało mi się skontaktować telefonicznie z synem (choć po głosie niemłodym) osoby, która go wykonywała.
To były ręcznie robione ustniki wiele lat temu. Firma ponoć nie stosowała żadnej numeracji więc "6" widoczna na ustniku została ponoć zrobiona przez posiadacza - jeśli to prawda to raczej nikłe szanse ustalenia szczegółowych danych.

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 16 wrz 2017, 18:11

Zauważyłem, że ten ustnik nie siedzi stabilnie w rurze ustnikowej (kiwa się delikatnie). Nie jest to problem trąbki bo inne ustniki są ok i gołym okiem widać, że ustnik jest ciut krzywy.

Pytanie ogólne - czy taka wada ustnika jest dyskwalifikująca? Na moje ucho nie słychać nic niepokojącego (aczkolwiek mam małe doświadczenie w grze)?

PS
Używam tego ustnika do ćwiczeń poza domem (gdy nie mam trąbki) i dostałem go za darmo od nauczyciela, wiec nie narzekam.

Kiepski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2017, 14:50
Instrument/y: Getzen 490S
Ustnik/i: Amati 3C, JK 3C
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

Post autor: Kiepski » 16 wrz 2017, 20:23

Jeśli z kielichem i rantem ustnika wszystko ok, to nie widzę powodu by rezygnować z ćwiczenia sobie na nim.

Awatar użytkownika
djfender
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 gru 2016, 21:04
Instrument/y: SCHAGERL Academica Superior S1S
Ustnik/i: Yamaha 18C4-GP
Lokalizacja: ZG

Post autor: djfender » 16 wrz 2017, 20:42

Z ćwiczeń na nim (bez trąbki) nie mam zamiaru rezygnować. Moja obawa dotyczy tego czy używanie takiego skrzywionego ustnika może jakoś zepsuć trąbkę (wejście rurki ustnikowej). Lubię barwę jaką na nim mogę uzyskać.

Kiepski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2017, 14:50
Instrument/y: Getzen 490S
Ustnik/i: Amati 3C, JK 3C
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

Post autor: Kiepski » 17 wrz 2017, 20:30

Jeśli nie musisz wpychać go na siłę to raczej nic nie powinno się stać z instrumentem.

ODPOWIEDZ