Wah Wah, problem z "korkiem"

Oliwki, tłumiki, stojaki, pulpity, mikrofony, futerały itp.
Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Wah Wah, problem z "korkiem"

Post autor: Albert » 2 wrz 2010, 20:37

Witam. Parę dni temu kupiłem tłumik wah wah, z dźwięku jestem bardzo zadowolony, jednak w miejscu gdzie najczęściej jest korek, u mnie jest czarna pianka. Niestety nie jest ona zbyt trwała, gdyż rwie się i fragmentami odpada. Oto zdjęcie, niestety robione komórką, ale widać o co chodzi. http://a.imageshack.us/img59/9394/zdjcie034lj.jpg Moje pytanie brzmi, czy mogę jakoś zapobiec niszczeniu się pianki, jakąś taśmą czy czymś, i czy ewentualnie po oderwaniu jej, mógłbym przykleić korek, i jak go przykleić? Z góry dzięki za odp. ;)
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Kamilek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2 kwie 2010, 15:25
Instrument/y: Yamaha YTR4335G
Ustnik/i: Schagerl 1 1/2 C
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Kamilek » 2 wrz 2010, 20:45

a nie da się dokupić w jakimś sklepie korka o identycznej średnicy ? ; >

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 2 wrz 2010, 20:58

Taka opcja najbardziej by mi pasowała, pytanie tylko gdzie dostane taki korek?
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Kamilek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2 kwie 2010, 15:25
Instrument/y: Yamaha YTR4335G
Ustnik/i: Schagerl 1 1/2 C
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Kamilek » 2 wrz 2010, 20:59

a może domowa robota ? ; >

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 2 wrz 2010, 21:06

Właśnie nad tym myślałem :P Właśnie nie wiem gdzie dostane jakiś spory kawał tego korka, żeby sobie wyciąć. Bo z takiego od szampana to raczej nie :lol:
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Kamilek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2 kwie 2010, 15:25
Instrument/y: Yamaha YTR4335G
Ustnik/i: Schagerl 1 1/2 C
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Kamilek » 2 wrz 2010, 21:08

może kup tablicę korkową ? ; >

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 2 wrz 2010, 21:22

Kamilek pisze:może kup tablicę korkową ? ; >
Hehe, to jest myśl, zawinę trochę ze szkoły, tam wisi z 5 dużych tablic :lol:
A na serio to może w jakimś papierniczym dostanę trochę korka?

Mam jeszcze jedno małe pytanie. Czym przykleić taki korek do aluminiowego tłumika żeby długo tam został?
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 2 wrz 2010, 21:35

Albert pisze: Mam jeszcze jedno małe pytanie. Czym przykleić taki korek do aluminiowego tłumika żeby długo tam został?
Kropelką możesz śmiało przykleić, będzie o niebo lepiej siedział niż do tej pory.
Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 2 wrz 2010, 21:38

Jareks_NS pisze:
Albert pisze: Mam jeszcze jedno małe pytanie. Czym przykleić taki korek do aluminiowego tłumika żeby długo tam został?
Kropelką możesz śmiało przykleić, będzie o niebo lepiej siedział niż do tej pory.
Znaczy się teraz, to w ogóle nie ma korka, tylko taka czarna pianka.
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 2 wrz 2010, 21:41

Na razie tej pianki nie zdrapuj, poczekaj do końca, aż sama zejdzie. Potem korek przyklej (nie mam doświadczenia z tłumikami, ale ja bym tak zrobił).
Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 3 wrz 2010, 11:21

Sprawa nie jest taka prosta. Wymieniałem już korek w swoim tłumiku, a że jestem człowiek leniwy to wolałem to oddać kumplowi który naprawia instrumenty i lubi się bawić takie rzeczy. Okazało się, że dobrze zrobiłem bo nie jest to taka prosta sprawa. Kumpel kupił zwykły korek u szewca, musiał go odpowiednio wyciąć (tłumik jest okrągły więc potrzebne były dwa, zaokrąglone płaty korka), podczas przyklejania dał jeszcze pod korek specjalną siatkę, która zapobiega szybkiemu odklejaniu się korka. Dałem mu na piwo i mam profesjonalnie zrobiony tłumik. Przy okazji nowy korek jest trochę grubszy bo tak chciałem i wygląda jak nowy.
Problem był tylko przy pierwszych mocowaniach ponieważ korek był nie ubity i suchy i początkowo musiałem go lekko zwilżyć. Ale po 4-5 graniach zaczął trzymać jak diabeł sołtysa i teraz naprawdę jest lepiej niż było.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 3 wrz 2010, 19:02

actrumpeter, A czy ten korek nie odrapuje lakieru?
Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 3 wrz 2010, 20:15

Absolutnie nie. Ten tłumik miał wcześniej korek. Ja go tylko wymieniłem na nowy bo stary się już trochę ukruszył, a poza tym był już za cienki. To normalny korek jak w innych tłumikach.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 3 wrz 2010, 20:56

actrumpeter, po tym co napisałeś wolał bym sam się w to nie bawić, chyba że nie będę miał wyjścia. A myślę że nie będę miał, bo szczerze nie mam pojęcia kto by mi to zrobił.
Poprosił bym jeszcze abyś opisał mi mniej więcej jak wykonać taki zabieg. Co to za siatka którą Twój kolega przyklejał pod korek, czym kleił i jak jak mniej więcej wyciąć odpowiedni kawałek korka.
Z góry dzięki ;)
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 3 wrz 2010, 22:00

Jeżeli chodzi o szczegóły (np. jaki klej) to ich do końca nie znam. Chodzi po prostu o to, że to nie jest takie proste jak się wydaje. Co nie znaczy, że przeciętny zjadacz chleba nie jest w stanie tego zrobić. Trzeba się tylko trochę namęczyć. Kumpel też mówił, że to tak łatwo nie poszło jak myślał.

Jeżeli chodzi o klej to myślę, że to powinien być jakiś mocniejszy (np. "patex' rozpuszczalnikowy, taki śmierdzący) i taki, który po zaschnięciu jest elastyczny, tzn. chodzi mi o to żeby to nie była np. "kropelka" bo ona po zaschnięciu twardnieje i lubi pękać. Jeżeli chodzi o wycinanie korka to najlepiej wcześniej obwiń tłumik kawałkiem kartki albo tektury i po docinaj tak żeby było prosto i nic nie odstawało. Potem to co wyszło z tektury odrysuj na korku i wytnij. Ważne żeby obie części korka nie przylegały do siebie tylko na siebie nachodziły. Żeby tak zrobić trzeba oba końce każdej z części obciąć pod kątem.
Jaką siatkę kumpel zastosował to nie mam pojęcia. Wiem, że była ona z materiału (nitki) nie plastikowa. Oni już mają swoje patenty.
Niestety to co napisałem pewnie nie wyjaśni ci wszystkiego do końca dlatego lepiej zapytać się u źródła. Robił mi to ten gość: http://www.saxoservice.pl/new/
Myślę, że jeżeli oddasz tłumik do jakiegokolwiek serwisu instrumentów to ci to bez problemów zrobią.

[ Dodano: 2010-09-03, 22:23 ]
Acha, jeszcze jedno. Z tego co widzę na zdjęciu to tłumik który masz nie należy do rewelacji. Chodzi o to, że ta guma, którą masz zamiast korka ma pewnie przynajmniej 5 mm. Jest to ważna informacja ponieważ korek który mam na tłumiku ma 2 mm, a to znaczy, że jest inna przestrzeń między tłumikiem, a czarą w twoim tłumiku i w moim. Skoro ty masz gumę, która z reguły jest grubsza od korka to pewnie też masz inaczej wyprofilowany tłumik, czyli ta część tłumika która wchodzi do czary u ciebie pewnie jest chudsza niż u mnie. Dlatego ma gumę, która jest grubsza od korka żeby tłumik nie dotykał czary gdy w niej jest zamontowany.
Nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi. Ja mam tłumik Wicka i widziałem już tłumiki podobne do twojego. Z tego co pamiętam miały one chudszą tą szyjkę dlatego miały gumę. Może być problem jak zmienisz gumę na korek bo korek jest chudszy i na węższym tłumiku może spowodować, że tłumik nie będzie się trzymał w czarze bo będzie za głęboko wchodził.
Kurcze trochę to pogmatwane, ale mam nadzieję, że coś z tego zrozumiesz.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 4 wrz 2010, 09:16

actrumpeter pisze: Acha, jeszcze jedno. Z tego co widzę na zdjęciu to tłumik który masz nie należy do rewelacji. Chodzi o to, że ta guma, którą masz zamiast korka ma pewnie przynajmniej 5 mm. Jest to ważna informacja ponieważ korek który mam na tłumiku ma 2 mm, a to znaczy, że jest inna przestrzeń między tłumikiem, a czarą w twoim tłumiku i w moim. Skoro ty masz gumę, która z reguły jest grubsza od korka to pewnie też masz inaczej wyprofilowany tłumik, czyli ta część tłumika która wchodzi do czary u ciebie pewnie jest chudsza niż u mnie. Dlatego ma gumę, która jest grubsza od korka żeby tłumik nie dotykał czary gdy w niej jest zamontowany.
Nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi. Ja mam tłumik Wicka i widziałem już tłumiki podobne do twojego. Z tego co pamiętam miały one chudszą tą szyjkę dlatego miały gumę. Może być problem jak zmienisz gumę na korek bo korek jest chudszy i na węższym tłumiku może spowodować, że tłumik nie będzie się trzymał w czarze bo będzie za głęboko wchodził.
Kurcze trochę to pogmatwane, ale mam nadzieję, że coś z tego zrozumiesz.
Tak, wszystko rozumiem. Moja guma ma dokładnie 4 mm grubości. Jeśli przykleję korek o takiej grubości to raczej nie będzie problemów?
actrumpeter pisze:Ważne żeby obie części korka nie przylegały do siebie tylko na siebie nachodziły. Żeby tak zrobić trzeba oba końce każdej z części obciąć pod kątem.
Nie rozumiem tylko o co chodzi z tymi 2 częściami korka. Na moim tłumiku jest jeden pasek z tej gumy.

Tak w ogóle to ten mój tłumik to chyba jakiś no name, żadnego oznakowania nie ma...
Just blow! :trumpet:

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 4 wrz 2010, 11:20

Tak myślałem, że może być to nie zrozumiałe. Chodzi o to, że nie obkleisz dobrze tłumika jedną częścią korka. Musisz mieć dwie części, które później razem sklejasz. Najlepiej chyba odda to rysunek, który specjalnie w tym celu zrobiłem. Trochę może mały, ale jak nie będziesz widział to patrz na powiększeniu.

Jeżeli chodzi o to czy możesz dać 4 mm korek zamiast gumy to być może będzie dobrze, ale nie wiem tego na pewno, bo nigdy nie zamieniałem gumy na korek. Korek po czasie się ubija i z tych 4 mm może się zrobić 3 mm i wtedy tłumik może wypadać. Nie powiem ci tego na pewno bo po prostu nie wiem.
To ten rysunek
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
Albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 5 wrz 2009, 16:07
Instrument/y: B&S 180s37
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Albert » 4 wrz 2010, 16:10

Teraz wszystko rozumiem, po prostu na moim tłumiku był jeden pasek tej pianki. W takim razie będę próbował to zrobić sam, ewentualnie z tatą, dzięki za pomoc actrumpeter
Just blow! :trumpet:

ODPOWIEDZ