Getzen 300/400, czyli trąbka...

Pisane dla trębaczy przez trębaczy. ;)
Awatar użytkownika
zgaju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 14 kwie 2008, 14:12
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520GS
Ustnik/i: Laskey 68MC
Lokalizacja: Tąpkowice
Kontakt:

Getzen 300/400, czyli trąbka...

Post autor: zgaju » 13 gru 2009, 13:08

KRÓTKA HISTORIA GETZENA:
T.J. Getzen w 1939r. założył Przedsiębiorstwo GETZEN, w Elkhorn, Wisconsin. Firma ta na początku skupiła się na naprawie instrumentów dętych blaszanych. W 1946 firma ta wyprodukowała pierwszy instrument, był to puzon. Rok później w 1947 Getzen zaczął produkować trąbki, kornety jak i puzony.
W 1960 producent tych trąbek przeniósł się do Milwaukee, a współwłaścicielem firmy został Harold M. Knowlton. W 1962 razem utworzyli nową linię ‘’instrumentów studenckich’’, co było ogromnym sukcesem tej firmy. Rok później fabryka została zniszczona w wyniku pożaru, ale już w roku 1964 fabryka zaczyna się na nowo rozwijać i kwitnąć. Jakość instrumentów Getzen jest do dzisiaj znakomita.

Modele 300/400 są oznaczane jako modele studenckie, ale tak naprawdę to jest coś więcej. Jakość tych trąbek jest większa niż serie studenckie innych marek. Seria 300/400 słynie przede wszystkim z solidnego wykonania, bajecznej pracy tłoków i trwałego lakieru. Tej serii nie można niczego zarzucić, wręcz przeciwnie można ją bardzo pochwalić za tak udane modele. Brzmi doniośle i co najważniejsze świetnie i równo w całym rejestrze. Trąbki te stroją bez problemów i słyną z lekkości gry. Muszę to jeszcze raz podkreślić, że Getzeny mają tłoki najwyższej klasy.
Firma Getzen jest mało znana i popularna w Polsce. U nas jeszcze do niedawna wyznacznikiem standardu była YAMAHA (wiele ludzi jeszcze tak myśli), ale teraz jakość tych instrumentów pogorszyła się, a konkurencja zrobiła ogromny krok do przodu i coraz mniej trębaczy nabywa ten instrument, ale nie mówię ze te rurki są złe!

Trąbka dla kogo?...
Na to pytanie nie ma odpowiedzi , trąbkę może brać początkujący jak i średnio zaawansowany trębacz. Getzen jak podają statystyki najlepiej sprawdza się w muzyce rozrywkowej: Big Band, jazz itp., do orkiestry dętej także się świetnie nadaje. Seria 300/400 mniej sprawdzi się w muzyce klasycznej.
Te trąbki bardzo dobrze nadają się do szkoły muzycznej I i II stopnia. Moim zdaniem na akademii muzycznej też dadzą radę.

Na koniec zamieszczam film, który został nakręcony w fabryce Getzena. Jest to filmik z produkcją trąbek Getzen serii 300/400 :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kh7RrlazaRc[/youtube]

Wrażenia z gry:
Od 3 tygodni sam jestem szczęśliwym posiadaczem tego modelu ( 390S ), trąbka nie ma żadnych wad wrodzonych, świetne brzmienie w całym rejestrze. Potwierdza się twierdzenie o bajecznej pracy tłoków Getzen'a.
Ciekawe żywe brzmienie, jak pisałem wyżej świetnie nadaję się do rozrywki. Koledzy z orkiestry od razu poznali że zmieniłem trąbę, kiedy dałem donośny piękny ton :) Poprzednio miałem Yamahę 4335GS Made in China, różnica jest ogromna. moja poprzednia trąbka potrzebowała dużo powietrza żeby ładnie zabrzmieć, przy amerykańskiej trąbie Getzen 390S brzmi doskonale, jednym słowem nie potrzebuje bardzo dużo powietrza, aby ślicznie zabrzmieć. Gra się bardzo lekko i przyjemnie. Jak na razie nie dostrzegam żadnej wady.
Futerał dołączany do trąbki jest przede wszystkim poręczny, mały i lekki, jedyna jego wada - Nie można włożyć nut formatu A4.

Mam nadzieje, że ta trąbka uzyska większe powodzenie w Polsce, bo Amerykanie odwalili kawał dobrej roboty :)

Jędrzej Zgajewski :) (zgaju)
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, 01:00 przez zgaju, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeżeli pomogłem kliknij "POMÓGŁ"

6. POWOLI DOCHODŹ DO CELU
Jeśli chcesz być dobrym nie możesz się spieszyć. Stopniowo i dokładnie pracuj nad doskonaleniem swych umiejętności i pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie.

Zablokowany