Kuhnl&Hoyer UNIVERSAL II Malte Burba

Pisane dla trębaczy przez trębaczy. ;)
Awatar użytkownika
Michał Olejnik
Ekspert
Ekspert
Posty: 325
Rejestracja: 5 lip 2006, 16:14
Instrument/y: 2xGetzen, Conn, Kanstul, Stomvi...
Ustnik/i: 4MD&9
Lokalizacja: Błażejewo/Poznań
Kontakt:

Kuhnl&Hoyer UNIVERSAL II Malte Burba

Post autor: Michał Olejnik » 22 mar 2011, 14:16

Kuhnl&Hoyer UNIVERSAL II Malte Burba to model klasy profesjonalnej. Specyfikacja techniczna, zdjęcia, notka o prof. Burba oraz wyposażenie jakie otrzymujemy razem z instrumentem znajdują się w artykule Damiana :) Nie będę tego powtarzał. Zatem jak to gra??

Pierwsze dźwięki jakie wydobyłem z trąbki natychmiast przypomniały mi model Topline. Podobnie jak w Topline również Universal odezwał sie lekko. Dodam tylko że pierwsze dźwięki wydobyłem w zestawieniu ze srebrną rurką ustnikową, standardowymi kapslami i bardziej prostokątną rurką strojeniową. Jako że trąbka przyszła późno nie chcąc przeszkadzać sąsiadom pograłem na niej cichutko dosłownie kilka minut. Wszystko było OK. Następnego dnia zabrałem instrument do pracy gdzie solidnie już mogłem przetestować instrument. I mam parę uwag w związku z tym. Pierwszą niepokojącą rzeczą jaką zauważyłem było wpadanie instrumentu w nieprzyjemny rezonans na dźwięku f1. Wiązało się to ze zmianą barwy na tym właśnie dźwięku. Drgania te można było też wyczuć przy okazji dźwięków z oktawy razkreślnej d i e. Jak dla mnie była to bardzo denerwująca przypadłość i ani nie minęła ona do końca testów, ani ja się do niej nie przyzwyczaiłem. Sprawdzałem trąbkę w różnych konfiguracjach z różnymi rurkami i capsami a te drgania nie ustępowały. Jeżeli to jednostkowy przypadek to jestem w stanie to zrozumieć, jeżeli tak się dzieje w każdym egzemplarzu modelu Universal II to producent powinien to poprawić. Natomiast wracając do samej gry model ten przypomina w grze model Topline. Dźwięki w całej skali odzywają się dosyć łatwo, brzmienie (z rurką srebrną) jest nieco jaśniejsze (jak dla mnie jeszcze ciut za ciemne) nie ma problemu z legatem i przedęciami. Niekiedy miałem problemu z kontrolą intonacji, ale zrzucam to raczej na barki mojego przemęczenia niż na sam instrument... Sprawdziłem też Akcesoryjne wyposażenie jakie dostajemy z instrumentem. Capsy heavy jakie dostajemy z trąbką moim zdaniem powinny nosić nazwę "medium heavy". Dzięki nim dźwięk jest nieco potężniejszy i ciemniejszy, ale różnica ta jest naprawdę minimalna. Podobnie z kolankiem strojeniowym. Różnicy między owalnym a prostokątnym nie zauważyłem zarówno jeżeli chodzi o brzmienie jak i łatwość wydobycia dźwięku. Oczywiście największa różnica nastąpiła po zmianie rurki ustnikowej ze srebrnej na złotą. Srebrna była jasna, przejrzysta, brzmiała dosyć mocno z przeznaczeniem do raczej głośnego grania :) Złota ciemniejsza, stłumiona z przeznaczeniem moim zdaniem do grania bardziej kameralnego w niewielkich składach.

Podsumowując model UNIVERSAL II Malte Burba to model moim zdaniem udany. Prócz tej drażniącej wibracji nie zauważyłem żadnych niepokojących lub utrudniających grę cech instrumentu. Dzięki bardzo dużej możliwości konfiguracji instrumentu (rurka ustnikowa, kolanko strojeniowe, capsy) trąbka ma szerokie zastosowanie, szczególnie przy tak atrakcyjnej cenie. Zwolennicy głośnego ostrego grania jak i spokojnego, płynącego muzykowania powinni znaleźć w modelu UNIVERSAL II Malte Burba przyjaciela na wiele lat :)

Michał
>>>STOMVI & CONN & GETZEN TRUMPET PLAYER<<<
>>Ratownik Drogowy PZM<<
>>Sędzia Sportu Samochodowego AW<<

Zablokowany