Usta

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Administrator
Posty: 1370
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:52
Instrument/y: B&S 3137
Ustnik/i: Marcinkiewicz E17, JK 3C
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Kamil » 21 sty 2007, 00:54

Wiesz, trzeciej oktawy przez dwie godziny nie gram. ;)

Ale nawet przy moim wkładzie pracy w granie, nie widzę problemu, żeby ćwiczyć np. 2h, z jakąś tam 10min przerwą.

Przecież wiadomo doskonale, że troszkę bardziej zaawansowani muzycy, na drugim stopniu, w akademiach ćwiczą kilka godzin dziennie.. :roll:
„Life is something like a trumpet. If you don't put anything in, you won't get anything out.”

Doula - Holistyczne Wsparcie Okołoporodowe

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 21 sty 2007, 07:48

nie no bez przerw to cała godzine raczej nie, raczej jak gram w domu to przerwy robie i cwicze ok 1h ew troche dłuzej. Jak mam lekcje i nie mogfe robic juz takich przerw to 40 min i juz góra nie wychodzi. wiem ze całe doby grac się nie da, no ale troche deneruwje mnie moja kondycja i dlatego pytam się czy da się cos z tym zrobic czy po prostu trzeba poczekac i to samo z czasem przyjdzie

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Post autor: klonpiotr » 21 sty 2007, 10:51

Don Camillo Bb pisze:Wiesz, trzeciej oktawy przez dwie godziny nie gram. ;)

Ale nawet przy moim wkładzie pracy w granie, nie widzę problemu, żeby ćwiczyć np. 2h, z jakąś tam 10min przerwą.

Przecież wiadomo doskonale, że troszkę bardziej zaawansowani muzycy, na drugim stopniu, w akademiach ćwiczą kilka godzin dziennie.. :roll:
No tak , ale chodzi o to ,że jak już grasz to to co potrafisz zagrać w pierwszych 15 minutach grania ,żebyś umiał zagrać i w 60 minucie grania, skoro ma się taką kondycję.
Ćwiczenia mają się inaczej do tego , bo wiesz czy możesz jeszcze grać czy nie i odpuszczasz bądź przykładasz, jeżeli chodzi już o np koncert to musisz tą 1h grać na wysokich obrotach i nie można już popuścić.
Można też grać kilka godzin dziennie , ale ten czas jest rozłożony na jakieś odcinki , to też co innego :razz:
trochę ciężko się dogadać :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Administrator
Posty: 1370
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:52
Instrument/y: B&S 3137
Ustnik/i: Marcinkiewicz E17, JK 3C
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Kamil » 21 sty 2007, 15:56

klonpiotr pisze:No tak , ale chodzi o to ,że jak już grasz to to co potrafisz zagrać w pierwszych 15 minutach grania ,żebyś umiał zagrać i w 60 minucie grania, skoro ma się taką kondycję.
Tak, wiem. :) Akurat po godzinie gram lepiej niż po pierwszych 15min, rozegranie robi swoje. ;)

Zależy jak liczyć czas grania, solista na koncercie gra załóżmy 2h, oczywiście też z przerwami. Zależy w jakiej skali.. I w ogóle duużo można dyskutować. :)

A do dziennego ćwiczenia godzinna kondycja to tak czy inaczej mało. :)
„Life is something like a trumpet. If you don't put anything in, you won't get anything out.”

Doula - Holistyczne Wsparcie Okołoporodowe

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Post autor: klonpiotr » 21 sty 2007, 18:37

Zapomniałem o rozegraniu :mrgreen:
Ja w tą godzinę prawdziwego grania , nie wliczałem rozegrania. Rozegranie to jakieś 15-30 min , no i dopiero można zacząć coś porządnego grać :wink:
pozdrawiam :smile:

Nautilius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 1 sty 2007, 22:36
Instrument/y: Vincent Bach Stradivarius model 43
Ustnik/i:
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nautilius » 22 sty 2007, 21:34

mimo wszystko niewiele :P chociaż to wszystko zalezy od tego ile możesz. Granie na siłe na zasadzie: "już nie moge, ale jeszcze musze wytrzymać 20 minut" to samobójstwo dla ust. kondycje według mnie najlepiej budować w ten sposób: najpierw normalnie ćwiczysz, a potem po tym wszystkim grasz proste ćwiczenia z Arbana, czy Stampa powiedzmy przez 10 minut. Usta odpoczną na takim graniu, a kondycja się zwiększy

piotrex90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2006, 19:37
Instrument/y: King 2070 Legend
Ustnik/i: Vincent Bach 7C
Lokalizacja: Południe Kraju:)

Post autor: piotrex90 » 23 sty 2007, 19:30

witam wrzystkich!pamietacie problrm HiniXa.mieal problem z ulozeniem warg na ustniku.Mam podobny tez pewnego czasu zsunalem ustnik i nie moge sie tego odzwyczaic a takie granie jest dobre na 10 minut. no i pozniej psuje sie zadecie.teraz szukam dobrego miejsca na ustach.jak powinno sie trzymac ustnik?w ktorym miejscu?Z gory dziekuje i pozdrawiam

Awatar użytkownika
klonpiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 5 sie 2006, 11:59
Instrument/y: yamaha ytr1335..
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płośnica
Kontakt:

Post autor: klonpiotr » 23 sty 2007, 20:30

Mogłeś założyć nowy temat , bo jeden temat a się ciągnie i ciągnie , a później nikomu się nie chce czytać wszystkich postów :mrgreen:
Z tymi ustami to różnie, mnie uczono , że powinno być 1/3 ustnika na górnej wardze i 2/3 na dolnej i tak chyba powinno być prawidłowo. Jednak ja gram mniej więcej na połowie i gra mi się dobrze, także musisz trafić w ten dobry punkt.
Jeżeli Ci nie idzie to weź poprzedni ustnik , bo może ten akurat nie pasuje do Twoich warg. Wróć do starego ustnika i zobacz czy problem będzie się powtarzał :wink:

Awatar użytkownika
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:04
Instrument/y: YTR 4335 GS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/4 C
Lokalizacja: W-wa / Krk
Kontakt:

Post autor: damalu » 24 sty 2007, 12:24

ja słyszałam, że można też grać w odwrotnym ustawieniu...ale to tylko niektórzy trębacze tak mają- chodzi mianowicie o układ 1/3 dolnej wargi i 2/3 górnej... ja tak gram min. ;D
"Muzyka jest twoim doświadczeniem,myślami i mądrością. Bez nich nie zagrasz dobrze." - Ch.Parker

piotrex90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2006, 19:37
Instrument/y: King 2070 Legend
Ustnik/i: Vincent Bach 7C
Lokalizacja: Południe Kraju:)

Post autor: piotrex90 » 24 sty 2007, 19:54

Wielkie dzieki za rade!Juz do tego tematu nie powroce.pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Oliver Smash
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2007, 23:01
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Oliver Smash » 26 sty 2007, 13:47

poczułem w końcu na własnej skórze (ust) o czym mówicie. Od wtorku należę do orkiestry, wczoraj dostałem instrument. Muszę powiedzieć że czuję się jak narkoman który dostał kilo koksu. Wczoraj przegrałem ładnych pare godzin aż usta kompletnie wysiadły. Trąbka to piękny instrument :)

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 27 sty 2007, 08:12

dopiero zaczynasz nauke?

Awatar użytkownika
Oliver Smash
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2007, 23:01
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Oliver Smash » 28 sty 2007, 16:15

tak, we wtorek pierwszy raz miałem w ręku trąbkę. Coraz bardziej mi się to podoba :) A domownikom coraz mniej...

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 28 sty 2007, 20:32

i grałes "ładnych kilka godzin"? nie przesadzaj w pierwszych dniach po kilku minutach usta wysiadają,

Awatar użytkownika
Oliver Smash
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2007, 23:01
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Oliver Smash » 28 sty 2007, 23:16

Rastamanek, po 1 tego co ja tworzę póki co nie można nazwać graniem (przejęzyczyłem się :)). Po drugie kiedy tylko jestem w domu, a czasem się zdarza ze jest tak przez cały dzień, praktycznie zawsze dmucham (w takim sensie że kiedy czuję że mi idzie ciężko zajmuję się czymś innym, przewaznie jednak po krotkim okresie czasu wracam do tego). to nielogiczne, kto by wytrzymał kilka godzin ciągłego grania na początku nauki (?!)

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 28 sty 2007, 23:24

i tak z tego co piszesz grasz za duzo. na poczatku się ciwczy po 5-10 minut z przerwami 2-3 godziny i tak 2-3 razy dziennie, tak jest optymalnie, nawet w lutaku tak pisze, ja teraz mam za duzo czasu, za duzo gram i mam kłopoty z ustami i po co ci to i w dodatku na samym początku?

piotrex90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2006, 19:37
Instrument/y: King 2070 Legend
Ustnik/i: Vincent Bach 7C
Lokalizacja: Południe Kraju:)

Post autor: piotrex90 » 8 lut 2007, 16:45

dobrze pamietam sytuacje domowniku Olivera Smash.U mnie było to samo.na poczatku nikomu sie nie podoba,a pozniej jak wychodza melodyjki(najpierw to strzepy melodyjek:) to wtedy coraz mniej to innym przeszkadza.Zycze powodzenia.
Ps.Czy i jak mozna zepsuc sobie zadecie,po czym to widac i czy da sie to naprawic? POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
yogi901
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: 13 sty 2007, 15:46
Instrument/y: Van Laar BR1,Selmer ConceptTT, Fl Yamaha6310Z
Ustnik/i: Monette B2S3, GR Pic 65 P-M
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: yogi901 » 8 lut 2007, 21:59

No wlasnie ja tez za duzo ciwcze i teraz mam problemy jak Rastamanek... I moze jakas porada jak sie z tym uporac zeby byl dobry dzwiek a zarazem forma, bo jak narazie to jest pol na pol... :oops:

Awatar użytkownika
bene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 17 maja 2006, 11:30
Instrument/y: B&S II 3143S, B&S 3137S, Access Virus
Ustnik/i: Stork Custom Vacchiano 2C+25C PUMPED, Laskey
Lokalizacja: toruń

Post autor: bene » 8 lut 2007, 22:37

dostosować ilość grania do możliwości. jeśli już masz problemy to proponuj pare dni przerwy, później powoli i z wyczuciem

Awatar użytkownika
Rastamanek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 22 kwie 2006, 09:15
Instrument/y: kawalek blachy
Ustnik/i:
Lokalizacja: s kątowni

Post autor: Rastamanek » 13 lut 2007, 06:53

u mnie teraz cos się dzieje nic grac nie moge i skala mi z dnia na dzien spada. dwa tygodnie temu przed samymi feriami przetrenowałem usta, mówi sie trudno zrobiłem dwa dni przerwy i zaczałoem powoli grac. Moja skala to było tak ok g2 umiałem na luzie zagrac to g2 ale po chwili usta się meczyły i juz musiałem dociskac żeby dzwiek utrzymac. Pomyślałem że koniec tego i po prostu nie będe grał powyzej e2. Duzo kontrolowałem wtedy dociskanie ale na poczatku jak usta były niezmęcxzone to nawet dłuższe nuty e2 wychodziły przy mały docisku. Pograłem tak jakos dwa dni i poxniej zachoworowałem i nie grałem tydzien prawie tzn grałem pół tygodnia ale bardzo mało bo starsznie xle szło, a póxniej dwa dni zupełnej przerwy. Teraz juz mineło 1,5 od kiedy znowu cwicze systematycznie codziennie. Na początku nie było porblemów kondycja spadła no ale to oczywiste. Nie grałem powyzej e2. od kilku dni zauwazyłem że usta mecvza mi się z dnia na dzien coraz szybciej a skala mi z dnia na dzien spada. teraz o e2 moge pomrzyc. przez osoatnie dwa dni grałem tylko do c2 które tez juz zaczynam dociskac przy dłuższym dzwieku. Wczoraj grałem długie dzwieki. zaczałem od c1 i póxniej kwintami g1, d1, a1 i wyłasnie jak doszedłem do a2 chwile dzwiek potrwał i usta nie wytrzymała i poleciałem w dół. Pewnie gdyby docisnął trabke do dzwięk by nie zleciał w dół ale przez nie o to chodzi żeby cisnąc na a1 :neutral: wczoraj nie grałem prawie w ogóle tylko sie rozegrałem i pograłem chwile tych długi dzwieków własnie do tego a1, wiecie jaka moze byc tego przyczyna?

ODPOWIEDZ