Gamy - klucz basowy

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
pheon
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 9 maja 2010, 23:14
Instrument/y: Selmer
Ustnik/i:
Lokalizacja: Gdynia

Gamy - klucz basowy

Post autor: pheon » 30 mar 2012, 12:16

Witam!
Poszukuje gamy na puzon, ( klucz basowy)
Jako ze gram od 7 lat na puzonie wentylowym/ tenorze to znam tylko klucz wiolinowy.
Teraz od roku posiadam puzon suwakowy lecz nauczyłem sie na nim grac ze sluchu, nagrałem sobie kilka gam na puzonie wentylowym a na puzonie szukalem dzwiekow i tak gram od roku. A teraz bym chcial sie nauczyc grac z klucza basowego jako ze nie moge znalesc zbyt tego.
Dziękuje z góry i pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 30 mar 2012, 12:46

pheon, klucz basowy należy do rodziny kluczy F czyli jeśli masz takie dwie kropeczki obok niego to leżą one pomiędzy 4 linią i wskazują, że na 4 linii jest dźwięk F. Taka jest zasada.
Na marginesie dodam, że klucz wiolinowy należy do rodziny kluczy G czyli kulka środka klucza leży na drugiej linii i wskazuje dźwięk G. Mam nadzieję, że to logiczne.

I nie ma innych gam na klucz basowy - są dokładnie takie same na wszystkie klucze.

Jakoś nie wierzę abyś nic nie znalazł na temat klucza basowego. Po wpisaniu w Google klucz basowy pojawia się link do wikipedii, gdzie masz nawet rozpisane nutki z nazwami. Więc nie będę tutaj wklejał żadnych tabelek tylko odsyłam do KLUCZ BASOWY
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 30 mar 2012, 15:06

http://chomikuj.pl/andrzej-199017/Nuty+ ... as*2c+flet
Tu znajdziesz tabele pozycji na puzon hasło nutki. Pozdrawiam!
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

Baryton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 12 wrz 2010, 00:41
Instrument/y: Baryton
Ustnik/i:
Lokalizacja: warmia i mazury

Post autor: Baryton » 5 kwie 2012, 22:31

Witam nie chcę zakładac nowego tematu, więc napiszę tutaj

Planuję zakup puzonu tenorowego w stroju b ( puzon suwakowy)
np taki Allegro: puzon
Czy na takim puzonie gra się z klucza basowego czy z wilinowego, a może można z obu grac.
dzięki za info z góry.
I przepraszam autora tematu, że się wtrącam w temat, ale nie chcę zaśmiecac forum

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 6 kwie 2012, 09:34

Troszkę źle rozumiesz to zagadnienie. Rodzaj użytego klucza zmienia zapis nutowy. W kluczu wiolinowym "c1" masz na pierwszej linii dodanej na dole, w kluczu basowym to samo "c1" masz w miejscu, gdzie w wiolinowym jest "a1". Natomiast "f1" leży na czwartej linii, czyli tam, gdzie kropka klucza basowego (dlatego klucz basowy jest kluczem "f" - położenie kropki). Ale nutki są te same. Po prostu zamiast dodawać niezliczoną liczbę linii dodanych pod pięciolinią, wszystko się zapisuje się trochę wyżej na pięciolinii. Ale jeśli skala instrumentu na to pozwala - zapis nie ma znaczenia.
Zwróć uwagę że ten sam kształt klucza stosuje się też jako "klucz barytonowy", wtedy kropka (i dźwięk f1) są na środkowej linii. A klucz kontrabasowy - ten sam kształt, lecz kropka (i f1) - na najwyższej 5-tej linii.

Krótko mówiąc - poszczególne klucze dopasowują zapis na pięciolinii do skali instrumentu, co nie oznacza że zapis w jakimkolwiek kluczu uniemożliwia grę w nim na dowolnym instrumencie (o ile instrument potrafi ten dźwięk zagrać).

Wydaje się że dla puzonu barytonowego, który ma skalę od E do d2 klucz basowy będzie najlepszy, bo dźwięk E w tym kluczu będzie na pierwszej linii dodanej (tam gdzie c1 we wiolinowym) a d2 - nad pierwszą górną dodaną (tam gdzie h2 w wiolinowym).
Gdybyś tę samą skalę zapisał w kluczu wiolinowym to E wypadnie pod trzecią linią dolną dodaną a d2 - na 4-tej linii. Cały dół masz wtedy na liniach dolnych dodanych a góra - nie wykorzystujesz pięciolinii. Nie jest to wygodne, prawda? Dlatego stosując klucz basowy, barytonowy lub kontrabasowy "przesuwamy" cały zapis po pięciolinii. A ponieważ najbardziej chyba rozpowszechnionym kluczem typu F jest basowy, będziesz czytał nutki właśnie w tym kluczu.

Miłego grania!
Pozdrawiam - Grzegorz

drmarcin1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 263
Rejestracja: 26 sty 2008, 20:24
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520G
Ustnik/i: Guce 2A
Lokalizacja: Zawiercie

Gamy - klucz basowy

Post autor: drmarcin1 » 6 kwie 2012, 22:08

"Natomiast "f1" leży na czwartej linii, czyli tam, gdzie kropka klucza basowego (dlatego klucz basowy jest kluczem "f" - położenie"


Na 4 linii w/g mnie jest f małe w kluczu basowym.Wszystko co znajduje się poniżej c1 to oktawa mała.

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 7 kwie 2012, 10:48

Uups Marcin masz oczywiście rację chodzi o f a nie o f1. Mój błąd - przepraszam.
Pozdrawiam - Grzegorz

pheon
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 9 maja 2010, 23:14
Instrument/y: Selmer
Ustnik/i:
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pheon » 7 kwie 2012, 17:55

Nie polecam kupowanie takich puzonow jak dałeś link na allegro, niby kazdy mowi ze do nauki jest dobry ale hmm kupiłem na początek puzon suwakowy ever play po 4 dniach go oddałem i kupiłem uzywany sprzęt firmy conn lakier co prawda nie był pierwszej nowosci ale puzon o wiele lepszy niz ever play.

Baryton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 12 wrz 2010, 00:41
Instrument/y: Baryton
Ustnik/i:
Lokalizacja: warmia i mazury

Post autor: Baryton » 8 kwie 2012, 09:39

to był przykład jeżeli już to getzena bym brał bo grałem na trąbce tej firmy i jestem zadowolony z niej i nie mam nic zamiaru zmieniac, bo jeżeli suwak będzie chodził tak jak tłoki w mojej trąbce to samo mówi za siebie,
chociaż nie porównywałbym jupitera do everplay bo to nie ta sama liga

pheon
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 9 maja 2010, 23:14
Instrument/y: Selmer
Ustnik/i:
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pheon » 20 cze 2012, 22:42

Wiem ze to nie ten dział ale w dział " nuty " nie jest dla mnie dostepny !
PILNIE SZUKAM NUT UTWORU
All You Need is Love !!!
Potrzebne mi są głosy:
Saks Tenor, Saks Alt, Kornet 1, Kornet 2, Tenor 1, Tuba B, Puzon B!!
PINIE POTRZEBUJE !!!!!!!!!

ODPOWIEDZ