Jupiter Nuova - co to jest?

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Jupiter Nuova - co to jest?

Post autor: Ajgor » 14 lip 2016, 19:10

Witam.

Chciał bym spytać, czy ktoś z Was wie, co to jest za trąbka Jupiter Nuova NTR-3 i czy warto za nią dać 600zł, zakładając, że jest powystawowa i dostaję 3 miesiące gwarancji rozruchowej? Ale przed kupnem nie mam jak wziąć jej do ręki..
Pytam, bo znam firmę Jupiter, wiem, jakiej klasy robi instrumenty, i taka cena wydaje mi się podejrzana. A nigdzie w sieci nie mogę nic o niej znaleźć

Pozdrawiam.
Ajgor.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 14 lip 2016, 19:31

Hmm...w sumie to może być całkiem ciekawa oferta jak na nowy instrument. Sądzę że to niekoniecznie coś takiego jak wyroby trąbkopodobne Ever Play i Stagg.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 14 lip 2016, 19:40

Co ciekawe. Nie znalazłem ani jednej opinii o tej trąbce na polskich stronach, ale całkiem sporo na anglojęzycznych. Na przykład tu:

https://www.youtube.com/watch?v=YM-lHv9TFoA

Zastanawiałem się, czy to nie jest ściema. Czy to nie jest jakaś chińska Nuova, którą ktoś podszywa pod Jupitera. Ale powyższy filmik jest na kanale Jupitera, więc chyba nie jest ściema.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 14 lip 2016, 21:25

Ja bym zaryzykował. Wkoncu zawsze można zwrócić towar.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 14 lip 2016, 22:16

Pokopałem trochę i już wiem, co to jest. Ale na co dzień jestem gitarzystą basowym (gram rocka), i na gitarach się znam, więc posłużę się analogią.
Są takie firmy produkujące gitary, jak Fender i Gibson. Są standardem i klasyką w świecie muzyki. Jak Selmer w saksofonach i trąbkach. Ale obie firmy oprócz drogich gitar z najwyższej półki robią też budżetowe sprzęty "dla początkujących", które są tańsze, robione z TROCHĘ gorszych materiałów, montowane w tańszych montowniach na dalekim wschodzie (ale nie w Chinach) i wydają je pod innymi nazwami. Fender produkuje gitary Squier, a Gibson - gitary Epiphone. Gitary są o wiele tańsze niż pierwowzory (przykładowo bas Squier Jazz Bass 1300zł, podczas gdy Fender Jazz Bass od 2 fo nawet 8-10 tysięcy, a modele specjalne ponad 20 tysięcy), ale jakościowo te budżetowe i tak są o wiele lepsze niż produkty wielu innych firm. Podobnie jest z Jupiterem. Robi instrumenty pod nazwą Jupiter i sprzedaje drożej, a Nuova to ich tańsza linia.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 14 lip 2016, 22:48

Tak jest też z innymi markami trąbek. Firma Talis produkuje tak jakby B&S. Yamaha przecież od pewnego czasu serię Academica produkuje na Tajwanie. Takie czasy niestety. Pozdrawiam i czekam na info o tej trabce.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 15 lip 2016, 12:12

A jednak się waham. Ta Nuova też jest robiona w Chinach, a gwarancja jest tylko na trzy miesiące.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 15 lip 2016, 15:34

jupiter od modelu 600 jest ok, reszta to loteria
"w życiu piękne są tylko chwile..."

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 19 lip 2016, 14:06

andrzej-199017 pisze:Pozdrawiam i czekam na info o tej trabce.
Trąbkę mam już w domu. Pierwsze wrażenie po otwarciu futerału: "Matko Boska. Jaka ona delikatna. Strach wziąć do ręki bo się połamie". Mam starą trąbkę Polmuz DeLuxe, która rozpadła się ze starości i tamta przy tej jest jak pancerna :) Ale na szczęście po wzięciu do ręki nic się nie stało :) Kolejna niespodzianka. Wcisnąłem tłoczki, i jeden nie odskoczył. Już myślałem, że kupiłem jakiś szmelc. Ale po wykręceniu tłoczka okazało się, że jest całkowicie suchy. Nie miałem w domu olejku do trąbek, więc posmarowałem olejkiem do konserwacji maszynki do strzyżenia. To jest rzadki olej maszynowy, więc powinien się nadać. Przesmarowałem od razu wszystkie tłoczki. Po tym wszystko już było OK. Tłoczki chodzą bardzo lekko. Sporo lżej niż w Polmuzie. Do trąbki jest dołączony jakiś ustnik NONAME o rozmiarze 5C. Nie znam się na rozmiarach, ale przy polmuzie miałem ustnik A11. Ten A11 ma wyraźnie węższy kielich w środku, ale szerszy na zewnątrz. Krawędzie są wyraźnie grubsze. Spróbowałem pograć na obu. Może to moje subiektywne odczucie, ale chyba lżej się gra na tym starym polmuzowskim A11. Brzmienie jest praktycznie takie samo (chociaż nie grałem od 35 lat, więc może jak poćwiczę, to pojawią się różnice).
Trąbka jest lekka, fajnie leży w dłoniach, chociaż pałąk, na którym spoczywa mały palec prawej reki mógł by być szerszy (w polmuzie jest). Po godzinie grania pojawiło się uczucie, jak by się wpijał w palec. Może brak wprawy, cycuś...
Jeśli chodzi o brzmienie, porównywałem z Polmuzem (powiązałem go drutami i taśmami i jakoś poszło : ) ). Nie zauważyłem różnic. Brzmią praktycznie tak samo, chociaż w Polmuza dmucha się trochę lżej. Jest to jednak tak niewielka różnica, że prawie niewyczuwalna. Tłoczki w tej nowej chodzą natomiast wyraźnie lżej niż w Polmuzie, i bardziej miękko. Na Polmuzie grałem kilka lat, to i na Nuovej dam radę :)
Co ciekawe - Nuova jest inaczej skonstruowana niż Polmuz. Tłoczki ma bliżej ustnika o kilka centymetrów. Nie wiem, czy tak jest w trąbkach, że mają w różnych miejscach tłoczki, ale mnie wydało się to dziwne. Ale może nawet dzięki temu wygodniej się ją trzyma i jest jak by lepiej wyważona.
Co natomiast mi się kompletnie nie spodobało w nowej trąbce. Jest jedna taka rzecz. W Polmuzie na każdym tłoczku jest wypustka, która ma trafić w odpowiednie wycięcie w swojej komorze. Nie da się tłoczka wsadzić obróconego w złą stronę. W tej nowej jest inaczej. Nie ma wypustki na tłoczku, a jest plastikowa poprzeczka na końcu sprężyny, która porusza się razem ze sprężyną. Efekt jest taki, że tłoczek można włożyć na miejsce, ale źle obrócony i on da się tak włożyć. I nawet chodzi. Nie da się wtedy grać oczywiście. Żeby było dobrze, trzeba pokombinować, pokręcić aż się trafi. Oczywiście da się to zrobić, ale jest to trudniejsze niż w Polmuzie.
No, ale na razie sobie dmucham i jest OK. Po przyzwyczajeniu do trąbki już nie wydaje się taka delikatna, brzmi fajnie, gra się wygodnie. Zobaczymy, co dalej. Na razie spuchła mi górna warga :D
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 19 lip 2016, 15:55

Daj znać za kilka miesięcy jak tam lakier się trzyma.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 19 lip 2016, 16:53

Dam na pewno. Samego mnie to ciekawi.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 20 lip 2016, 13:48

Cześć, mam kilka spostrzeżeń do twojego postu. Piszesz:
"Jeśli chodzi o brzmienie, porównywałem z Polmuzem (powiązałem go drutami i taśmami i jakoś poszło : ) ). Nie zauważyłem różnic. Brzmią praktycznie tak samo, chociaż w Polmuza dmucha się trochę lżej. Jest to jednak tak niewielka różnica, że prawie niewyczuwalna."
Za kilka tygodni będzie zupełnie odwrotnie, to kwestia dopasowania zadęcia, przyzwyczajenia. Podobnie jak z ustnikami ale tu rozmiar ma znaczącą różnicę. Jeśli masz ustnik 5C - to przyjmując numerację powszechnie przyjętą Bachowską jest to ustnik średni, raczej dla młodszych trębaczy. Jestem pewien ze grając na oryginalnym Bachu np. 3C poczułbyś różnicę nie tylko w ustach ale i w brzmieniu instr.
Co do oliwienia i smarowania instr. jeśli chcesz aby Ci dobrze i jak najdłużej służyła to na litość Boską, kup akcesoria do trąbki i tym ją smaruj niczym innym!!!!!!! ;)
Polecam oliwkę La Tromba T2 lub T1 i olej do krąglików Hetman Slide-gel Lubricant 6, do rurki strojeniowej Hetman Tuning Slide 8. Razem jakieś 60 - 70 pln
Uszczelnią, dodadzą kompresji i dopiero zobaczysz co to płynna praca tłoczków.
Po za tym gratuluje zakupu i do ćwiczeń - pamiętaj o rozsądku. Nie da się kilkunastoletnich zaległości nadrobić w dwa tygodnie :trumpet:
Valdec
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 20 lip 2016, 13:59

Dzięki za porady :) Oczywiście kupię oliwki do trąbki. Po prostu nie miałem pod ręką, a trochę mnie zaskoczył ten tłoczek, który od razu na dzień dobry nie odskoczył. Przyznam, że trochę mi się ciepło zrobiło w tym momencie, dlatego chciałem jak najszybciej go posmarować i sprawdzić.
Wiem też, że z czasem grać się będzie inaczej. Właściwie już wczoraj wyciągnąłem ze strychu Szkołę na trąbkę Lutaka i zacząłem ogrywać ćwiczenia po kolei i już po jednym dniu czuję różnicę, chociaż oczywiście do dawnej gry jeszcze BARDZO daleko (a na marginesie przy okazji się mocno dziwiłem, jak zobaczyłem że miałem ołówkiem zaznaczane ćwiczenia z drugiej części Lutaka, bo druga część to już chyba dla wirtuozów jest, a wygląda na to, że ja te ćwiczenia tez przerabiałem kiedyś. A tego nie pamiętam).
P.S. Miałem przerwy 35 lat :) Dodam ,że w międzyczasie sobie pogrywam na saksofonie, ale to tak dla własnej przyjemności, i nie mogę się pochwalić, że jestem dobrym grajkiem. Saks jest tylko dla siebie. Na trąbce chciał bym grać w orkiestrze. No i na basie gram w zespole rockowym :) Ale to już tak na marginesie.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 12 sie 2016, 13:05

A przepraszam, że tak głupio spytam... Jaka jest różnica między La Tromba T1 i T2? Bo cena praktycznie ta sama, a nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 12 sie 2016, 17:22

Różnica jest w gęstości, T1 dla nowych zadsza a t2 troszkę gestsza już dla trąbki z przebiegiem

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 13 sie 2016, 09:32

Rozumiem. Dzięki
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 14 sie 2016, 22:03

No więc kupiłem LaTromba T1. Wytarłem do sucha tłoczki i ich komory z poprzedniego olejku, posmarowałem LaTombą, i... od razu zauważyłem różnice na plus. Tłoczki chodzą mniej "miękko", ale za to szybciej i lżej. I nie wiem, czy to nie jest subiektywne odczucie, ale mam wrażenie, że łatwiej jest wydobyć czysty, nie fałszujący dźwięk. Ale tu może mi się tylko tak wydawać.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 29 mar 2017, 18:50

andrzej-199017 pisze:Daj znać za kilka miesięcy jak tam lakier się trzyma.
Minęło 8 miesięcy, więc zgodnie z obietnicą piszę co i jak. Właściwie nie ma wiele do pisania. Lakier trzyma idealnie. Żadnych spuchlizn, nic nie odpada, żadnych rys. Tłoczki chodzą jak nowe. Nic się nie tnie. W zasadzie trąbka niczym nie różni się od dnia, kiedy ją kupiłem.
Zobaczymy dalej.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 31 mar 2017, 16:09

Fajnie słyszeć ze ktoś jest zadowolony z zakupu i z praktyki opisuje jak jest.

Kilka postów wyżej piotr80 niechcący minął się z prawdą odnośnie oliwek.
To La Tromba T2 jest rzadsza, czyli można wnioskować że przeznaczona do zupełnie nowych instr. Z autopsji wiem, że jest najszybsza.
La Tromba T1 zawiera siliocon, który ma za zadanie uszczelnić ew. różnice między tłokiem a komorą. Takowe mogą się pojawić w instrumentach z jakimś już "przebiegiem".
Różnice w gęstości i jak to określamy w szybkości tłoka są minimalne. Ale od kilku ładnych lat używam wyłącznie tych oliwek i mam porównanie.

Poza tym gratuluję zakupu!
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Ajgor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 6 cze 2011, 15:50
Instrument/y: Polmuz DeLuxe, Nuova NTR-3, Saksofon, Bas
Ustnik/i:
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Ajgor » 9 maja 2017, 21:49

Jeszcze pozwolę sobie wrócić do tematu. Minęły kolejne miesiące. Gram w orkiestrze na trąbce i saksie (w zależności od potrzeb) i gra mi się coraz lepiej. Ale zauważyłem coś dziwnego i chciał bym spytać. Trąbka nadal w stanie jak nowa, ale z dołączonym ustnikiem dzieje się coś dziwnego. Z czasem jednak lepiej mi się zaczęło grać na ustniku który był dołączony do trąbki, a gorzej na starym z Polmuza. Zwłaszcza góry. Na nowym dochodzę do górnego "G" a na starym mam z tym problem. Na starym szybciej mi się usta męczą.
Ale nie o tym chciałem. Otóż nowy ustnik, który był dołączony do trąbki (jakiś noname 5C) zaczął chyba... korodować. Był srebrny a cały ściemniał. Zrobił się jak by bardziej grafitowy (no może nie taki ciemny, ale powiedzmy srebrny z odcieniem grafitu). Prawdę mówiąc wygląda bardziej... szlachetnie :) Być może nawet nie zwrócił bym na to uwagi, gdybym nie miał drugiego ustnika do porównania. Ale jak się popatrzy pod światło, to na kielichu pojawiły się ledwo widoczne plamy jak by się inaczej światło załamywało. Jak plamy oleju na wodzie, ale takie ledwo widoczne. Czy jest na to jakaś rada? Czym to czyścić, a przede wszystkim czy jest sens to czyścić? Na grę, póki co, to nie ma żadnego wpływu.
--
Pozdrawiam.
Ajgor

ODPOWIEDZ