ułożenie ustnika

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Awatar użytkownika
mroziczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 11 sty 2006, 13:18
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: nowa ruda

ułożenie ustnika

Post autor: mroziczek » 15 lip 2006, 14:14

Od początku trzymałam ustnik lekko z boku ust, i po pół roku niestety się do tego przyzwyczaiłam :???: Bardzo ciężko jest mi się przestawić na prawidłowe ułożenie ustnika na wargach i dziwnie mi się tak gra. Czy takie trzymanie może zaszkodzić ustom czy grze? Troche głupio to wygląda jak po długiej grze mam odciśnięte kułeczko z boku ust, ale chyba już za późno na takie zmiany. Pozdro Anka

Awatar użytkownika
bene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 17 maja 2006, 11:30
Instrument/y: B&S II 3143S, B&S 3137S, Access Virus
Ustnik/i: Stork Custom Vacchiano 2C+25C PUMPED, Laskey
Lokalizacja: toruń

Post autor: bene » 15 lip 2006, 18:47

1. Jeśli grasz 0,5 roku to krótko i im szybciej zmiany lepiej...
2. Czy chcesz i potrzebujesz tej zmiany?/
Spora część klasycznie wykształconych trebaczy by od razu wyplemiła Ci te nawyki. Ale jest też sporo ludzi którzy na to nie zwracają uwagi. Nie wiem czy widziałaś Chrisa Bottiego/nie wiem czy tak sie pisze/, ja przez przypadek ostatnio w telewizji widziałem i też ma ustnik troche na boku. Słyszałem też o gościu który przykładał ustnik raz z lewa raz z prawa, generalnie bez różnicy i ktoś go zapytał jak to jest z nim, on odpowiedział, że c3 ma i z tej strony i z tej. Symetryczne ułożenie ustnika jest chyba kwestią czysto estetyczną, są tacy co grają niesymetrycznie w pionie i poziomie.

ps Dla ciebie jest to kwestia plusów i minusów, oraz konsultacji ze specjalistą czy Ci to nie przeszkadza aby w grze...

rapczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 19 mar 2006, 20:27
Instrument/y: CTR 501
Ustnik/i: br.Hablawetz1
Lokalizacja: ---

Post autor: rapczyk » 15 lip 2006, 22:07

Wiem coś o tym, terz trzymam ustnik lekko z boku, ale to nie problem chyba że przeszkadza w grze. Gra na przemian z jednej lub drugiej strony ust to też ekonomia- oczywiście jeśli są wyćwiczone.

Awatar użytkownika
mroziczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 11 sty 2006, 13:18
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: nowa ruda

Post autor: mroziczek » 16 lip 2006, 13:28

Nie przeszkadza mi to. Nauczyciel twierdzi że mogę mieć problemy z górnymi dźwiękami. Kapelmistrz i dziadek mówią że nie powinno mi to przeszkadzać. Gram pół roku i raczej nie mam problemu z g, rewelki ze skalą nie ma, ale chyba nie jest najgorzej. Dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
bene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 17 maja 2006, 11:30
Instrument/y: B&S II 3143S, B&S 3137S, Access Virus
Ustnik/i: Stork Custom Vacchiano 2C+25C PUMPED, Laskey
Lokalizacja: toruń

Post autor: bene » 16 lip 2006, 21:10

Powiem Ci tak. Miałem podobny problem też nieco miałem ustnik z boku przez niedopatrzenie. Po jakims roku grania zaczeło mi to przeszkadzać i musiałem sie przestawić. Generalnie nie jest to regóła, ponieważ bardzo dużo zależy od samego grające, ale ponieważ nie znam nikogo kto grając symetrycznie przestawiał sie na bok, sądzę że może warto spróbować skoro tak krótko grasz??

Awatar użytkownika
blue_trumpet
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2006, 23:24
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Głogów Młp.

Re: ułożenie ustnika

Post autor: blue_trumpet » 4 sie 2006, 14:39

mroziczek pisze:Bardzo ciężko jest mi się przestawić na prawidłowe ułożenie ustnika na wargach i dziwnie mi się tak gra.
Na początku jest bardzo ciężko, wiem bo sama sie przestawiam(pojawiły sie problemy z górą i legatami) Więc pomyśl, czy nie warto dla efektu za jakieś 3 tygodnie ćwiczenia? Cwicz cierpliwie długie dźwięki na nowym ustawieniu i nie wysilaj skali jeśli nie dasz rady. Skala przyjdzie jak usta sie przyzwyczają. Zresztą grasz dopiero pół roku a ja 4 lata...Tobie będzie dużo łatwiej się przestawić.

Awatar użytkownika
KARI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 26 sie 2006, 20:49
Instrument/y: KANSTUL 700
Ustnik/i:
Lokalizacja: GNIEZNO

Post autor: KARI » 29 sie 2006, 10:05

Hej.
Co do trzymania ustnika to w początkowej fazie gry to nie przeszkadza ale jeżeli będziesz wchodzić np. na g2 to mogą być drobne problemy by wlaściwie i wygodnie ułożyć usta.
Jeśli to możliwe to polecam układać ustnik na środku ust.
Później przy ćwiczeniach (rozwibrowywanie ust) efekt "jakościowego" dźwięku będzie lepszy.
POZDRAWIAM
Przyjaciel nigdy nie powinien zbyt wysoko oceniać naszych zalet a wróg powinien przeceniać nasze wady.

piotrex90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2006, 19:37
Instrument/y: King 2070 Legend
Ustnik/i: Vincent Bach 7C
Lokalizacja: Południe Kraju:)

Post autor: piotrex90 » 12 lis 2006, 22:11

wyglada na to ze dosc duza ilosc trebaczy gra na boku ust.ja rowniez delikatnie zboku trzymam ustnik i inaczej nie potrafie ale moim zdaniem wrzystko zalezy od przyzwyczajenia.pozdrawiam

Awatar użytkownika
bene
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 17 maja 2006, 11:30
Instrument/y: B&S II 3143S, B&S 3137S, Access Virus
Ustnik/i: Stork Custom Vacchiano 2C+25C PUMPED, Laskey
Lokalizacja: toruń

Post autor: bene » 14 lis 2006, 21:46

Przez neta nie da się tego zdefiniować, każdy ma inne pojęcie słów : delikatnie, troszeczkę etc. Bezpośredni kontakt z nauczycielem to podstawa, jeśli on mówi nie przestawiać to tak ma być, dopiero jak się pojawiają problemy można skonsultować się z innymi. Po za tym nie wszystko to kwestia przyzwyczajenia, pamiętaj, że do błędów też łatwo się przyzwyczaić...

bell
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2007, 06:51
Instrument/y:
Ustnik/i:
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bell » 10 kwie 2007, 18:00

Witam. Myślę, że to nie problem grać trochę z boku ja tak gram już trzydzieści lat, – ale wirtuozem nie jestem to nie bież przykładu ze mnie. Grasz nie długo i wszystko przed tobą zrobisz z tym, co będziesz chciał pozdrawiam.

ODPOWIEDZ