Tuner do gitary??

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
Rudy89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2014, 01:24
Instrument/y: Primara
Ustnik/i: AS 3c
Lokalizacja: Katowice

Tuner do gitary??

Post autor: Rudy89 » 2 gru 2014, 21:45

Specjalnie daję to w dziale edukacji. Wiem, że na forum wielokrotnie poruszano temat strojenia, jednak nie wyłapałem pełnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
Czy do strojenia trąbki nadaje się tuner gitarowy? Proszę o jednoznaczną odpowiedź z uzasadnieniem. Ktoś?... Coś?...
Cierpliwości, młody człowieku! Cierpliwości!

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 2 gru 2014, 22:28

NIE WSZYSTKIE, ALE GENERALNIE TAK.

Tunery są albo z mikrofonem wewnętrznym albo bez, odbierają drgania przez obudowę.
Tymi, które mają mikrofon, możesz stroić wszystkie instrumenty. Te, które go nie mają - na upartego, jak jakoś przypniesz go do czary trąbki, to też nastroisz.

Ale wydaje mi się że przy cenie tych urządzeń, nie ma się co zastanawiać i jeśli tuner który posiadasz (gitarowy) Ci nie podejdzie, po prostu kup specjalistyczny do trąbki.

Ja mam taki mały korg z mikrofonem przyczepianym do czary ale szczerze mówiąc nie krzystam z tego mikrofonu i jak już, to używam mikrofonu wbudowanego.

No i pamiętaj o stroju trąbki!
Pozdrawiam - Grzegorz

Rudy89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2014, 01:24
Instrument/y: Primara
Ustnik/i: AS 3c
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Rudy89 » 3 gru 2014, 00:55

Hmm pytam nie bez powodu. Na razie nie mam funduszy na coś konkretnego, więc posiłkuję się tunerem gitarowym. Czasami obserwuję, że tuner pokazuje, że jestem pod dźwiękiem. Od razu powiem, że jestem po szkole muzycznej. Przeszedłem przez kształcenia słuchu, rytmiki itp. Śmiem twierdzić, że jakiś tam słuch mam. Nurtowało mnie to, więc spytałem o zdanie mojego brata, (muzyka z papierkiem :D), on jest bardzo wyczulony na tym punkcie. Brat również potwierdził, że gram jak najbardziej czysto, a tuner momentami wariuje.
Ani ja ani on nie mamy jednak specjalistycznej wiedzy co do tego typu urządzeń. Czy może tuner gitarowy po prostu nie nadaje się do dętych instrumentów?.. Brat regularnie przypina go do gitary i tuner jest w 100% sprawny.
Nigdy nie zastanawiałem się gdzie tuner ma mikrofon, to jest standardowa przypinka gitarowa firmy D'addario.
O stroju trąbki pamiętam :D A w tuner trąbkowy zainwestuję, jak będzie kasa :)
Dzięki za odpowiedź!
Cierpliwości, młody człowieku! Cierpliwości!

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 3 gru 2014, 08:18

Mam osobiscie i polecam - tuner z mozliwoscia podlaczenia linii na duzy jack i strojenia gitar oraz z wbudowanym mikrofonem - do instrumentow detych idealny. Koszt nie jest duzy, a urzadzenie profesjonalne :)
http://allegro.pl/korg-tuner-chromatycz ... 56893.html
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
Ajuishkur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 259
Rejestracja: 6 maja 2006, 13:21
Instrument/y: carol brass 7660 i 5284,jupiter 846rl
Ustnik/i: jet tone 7d, 10s, lmcx,symphonic c, mf (fl)
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ajuishkur » 3 gru 2014, 08:26

Witam ja korzystam z jakiegoś taniego tunera gitarowego bądź z aplikacji na telefon simple trumpet i pitch lab. Porównywałem je z profesjonalnym korgiem ktorego używamy na próbach i wszystko idealnie stroi :) z trąbka trzeba pamiętać żeby utrzymac dźwięk.na stałej wysokości bo nawet przy lekkim pływaniu tuner może zacząć szalec :)
Jak ktoś ma pytania piszcie na ten profil ;)
https://instagram.com/captaintrumpet?ut ... E0OTdkZA==

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 3 gru 2014, 08:36

Ja mam identyczny jak Damian.
Żeby sprawdzić czy ma wbudowany mikrofon, połóż go przed sobą i zagraj jakiś dźwięk. Jak zareaguje - to OK.
Natomiast z tego co piszesz, niekoniecznie jest to kwestia tunera. Trąbka jest takim instrumentem, w którym zmieniasz dźwięk (nieco podświadomie) przez zmianę napięcia aparatu paszczowego. Taki sam efekt następuje po dłuższym czasie grania, usta są zmęczone i "nie trzymają". Dlatego jak stroisz trąbkę np. od fortepianu, najpierw grasz dźwięk na trąbce a dopiero potem na fortepianie. Gdyby było odwrotnie, sugerując się usłyszanym dźwiękiem, podświadomie próbował byś "wyciągnąć" swój dźwięk do tego, który usłyszałeś.

Nie wiem czy warto robić jakieś kombinejszyn. Zbliża się Mikołaj, na pewno bliscy zainwestują 40 zł. w fajny prezent dla Ciebie :-)
Pozdrawiam - Grzegorz

Rudy89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2014, 01:24
Instrument/y: Primara
Ustnik/i: AS 3c
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Rudy89 » 3 gru 2014, 09:17

Damian, oczywiście 41 zł by się znalazło :D Po prostu myślałem o czymś droższym, w przedziale 90 -120 zł... Ale skoro i te tańsze mogą się sprawdzić zadowalająco... Jestem trochę zaskoczony.
Ajuishkur pisze: z trąbka trzeba pamiętać żeby utrzymac dźwięk.na stałej wysokości bo nawet przy lekkim pływaniu tuner może zacząć szalec
Tak, razem z bratem doszliśmy do wniosku, że tutaj może leżeć przyczyna.
Albo w braku rezonansu - jak stroję do fortepianu, to tuner rzadziej świeci się na czerwono. Problem w tym, że fortepian jest w salonie, tam jest pogłos. Tak więc siłą rzeczy ćwiczę u siebie w pokoju.
Krótko mówiąc wg mnie dwie hipotezy:
1. Niestabilny dźwięk.
2. Brak pudła rezonansowego do pełnego oddania częstotliwości.
Grzegorz_N pisze:Dlatego jak stroisz trąbkę np. od fortepianu, najpierw grasz dźwięk na trąbce a dopiero potem na fortepianie.
Tak, oczywiście pamiętam o tym.
Grzegorz_N pisze:Zbliża się Mikołaj, na pewno bliscy zainwestują 40 zł. w fajny prezent dla Ciebie :-)

Grzegorz, problem w tym, że to już raczej ja myślę o inwestowaniu w prezenty i generalnie w mikołajowanie :D
Dziękuję Wam za odpowiedzi!
Cierpliwości, młody człowieku! Cierpliwości!

Awatar użytkownika
Ajuishkur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 259
Rejestracja: 6 maja 2006, 13:21
Instrument/y: carol brass 7660 i 5284,jupiter 846rl
Ustnik/i: jet tone 7d, 10s, lmcx,symphonic c, mf (fl)
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ajuishkur » 3 gru 2014, 09:53

http://www.rnr.pl/p13544.959_korg______ ... acych.html tutaj ciekawa opcja chociaż jak mowie stroik z telefonu tez wystarczy :)
Jak ktoś ma pytania piszcie na ten profil ;)
https://instagram.com/captaintrumpet?ut ... E0OTdkZA==

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 3 gru 2014, 09:57

Rudy89, ten Korg CA1 ma wszystko co poiwinien posiadac tuner. Dlatego jestes o ok 80 zl do przodu jesli chciales kupic cos drozszego :) Na prawde masz moja rekomendację i Grzegorza zapewne tez :trumpet:
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Rudy89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2014, 01:24
Instrument/y: Primara
Ustnik/i: AS 3c
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Rudy89 » 3 gru 2014, 14:42

A jednak rudzielec musi się w pierś uderzyć.
Jednak to ja byłem pod dźwiękiem, a tunerowi się oberwało. Właśnie skończyłem ćwiczyć, starałem się być jeszcze bardziej wyluzowanym. To znaczy nie dmuchałem a raczej studziłem (podoba mi się to słowo :D),, skupiłem się na stabilnym dźwięku. I okazuje się, że stroję idealnie. Tak więc więcej luzu, nic na siłę.
Dopóki człowiek nie uświadomi sobie błędu, nie posunie się na przód.
Jeśli chodzi o tuner, to i tak zainwestuję we własny, nie mogę wiecznie bratu podbierać. Na 99% zainwestuję w Korga podesłanego przez Damiana. Bo jeśli nie widać/słychać różnicy, to po co przepłać? :D
Przy okazji sam odpowiedziałem sobie na pytanie, teraz już wiem, że gitarowy też się nadaje :D.
Grzegorz, Damian, Ajuishkur - dziękuję Wam za zaangażowanie i odpowiedzi!
Cierpliwości, młody człowieku! Cierpliwości!

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 3 gru 2014, 14:49

Męska postawa :) Przyznanie się do błędu+przeanalizowanie sprawy= krok do przodu w grze :) BRAWO!!!
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

ODPOWIEDZ