Początki gry :)

Problemy, pytania, porady, ćwiczenia. Technika gry na trąbce.
ipromise
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 3 sty 2015, 19:06
Instrument/y: gitara akustyczna
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płock

Początki gry :)

Post autor: ipromise » 3 sty 2015, 19:21

Chciałabym abyście chodź troche przybliżyli mi zasady gry na trąbce :) Nigdy nie mialam z nia do czynienia wiec nic o niej nie wiem :/ czy moglibyście mi to wytłumaczyć i powiedzieć jak wydobywane jest z niej tyle dzwiekow skoro sa tylko 3 przyciski? :o ;)

Lucash79
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:42
Instrument/y: Getzen 300
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Lucash79 » 3 sty 2015, 20:28

Ustami :] im bardziej skupisz usta tym wyższy dźwięk. A te przyciski to wentyle, które obniżają dźwięki.

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 3 sty 2015, 20:38

Jest sporo na ten temat na forum, tylko użyć wyszukiwarki..

drmarcin1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 263
Rejestracja: 26 sty 2008, 20:24
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520G
Ustnik/i: Guce 2A
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: drmarcin1 » 3 sty 2015, 21:16

A ja proponuję naukę gry na trąbce zacząć od znalezienia sobie nauczyciela.Przecież to nienormalne jest aby naukę gry rozpoczynać czytając forum.

Lucash79
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:42
Instrument/y: Getzen 300
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Lucash79 » 3 sty 2015, 21:24

Ja rozumiem że pytanie ipromise, było czysto teoretyczne. Też mnie kiedyś ciekawiło, jak jest możliwe wydobycie tylu dźwięków na trąbce.
A nauka jak najbardziej pod okiem kogoś doświadczonego!

Maciek W
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 12 maja 2014, 17:38
Instrument/y: Yamaha 8335RG
Ustnik/i: Warburton
Lokalizacja: Gdańsk/Piaseczno

Post autor: Maciek W » 3 sty 2015, 23:00

ipromise na YT masz tego pełno, wystarczy poszukać ;)
http://www.youtube.com/watch?v=F9k4yKcdvpE <- jeden z prostych przykładów, w razie czego możesz włączyć napisy PL, bo są dostępne ;) Fakt faktem nie jest to to samo co praca z nauczycielem, ale zawsze można spróbować z tego :D

Kamil.R
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 28 gru 2014, 20:03
Instrument/y: Schagerl 420s Yamaha4335G
Ustnik/i: Stomvi 2c Vicent Bach 1 1/2 megtone
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kamil.R » 4 sty 2015, 10:02

ipromise jedną z najważniejszych rzeczy w grze na trąbce jest nauczyciel. Kiedy uczy się samemu łatwo się popełnia błędy, które potem stają się złymi nawykami. Radzę ci znajdż sobie dobrego nauczyciela.

A jeżeli chodzi o to, że są tylko 3 wentyle (te przyciski na trąbce) to mimo wszystko ale to jest bardzo proste. Jest siedem (w zasadzie to osiem ale to ósme działa tak samo jak jedno z tych siedmiu) możliwości "ułożenia wentyli" a do tego im bardziej napniesz usta tym wyższe dzwięki możesz zagrać.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Awatar użytkownika
Konradoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 27 lut 2014, 20:48
Instrument/y: Schagerl Academica
Ustnik/i: Vincent Bach 3c
Lokalizacja: JJ

Post autor: Konradoo » 25 lut 2015, 15:50

Nawiedzony co do pierwszego pytania to oczywiscie ten tuner ci zle pokazuje ... proponuje ci sciagnac na telefon aplikacje GSTRINGS
pokazuje tyle o sekunde nizej wiec idzie sie polapac spokojnie... nawet na poczatku.. co do drugiego pytania to dzwieki ktore wydobywa sie bez przyciskania tloków to C G C2 E2 G2 C3 itd ... w oktawie masz ich pewne z 3 ?:p

Aby grac na luzie trzeba wielu godzin solidnej pracy ... nie da sie po dniu czy miesiacu grac lekko ... na stabilny dzwiek i ton to potrzeba mase czasu i godzin dlugich dzwiekow ... nawet i lat a w tym momencie zapewnie operujesz w 1 oktawie .. ciezko ci bedzie bez nauczyciela w tym instrumencie dobrze sie rozwijac to raczej nie mozliwe .. na poczatek to sciag sobie ta aplikacje i dlugie dzwieki w swobodnej skali... od c do g wystaraczy spokojnie.. i pomysl nad nauczycielem... wiecej ciezko ci cos radzic

nawiedzony
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2015, 19:07
Instrument/y: Yamahe 4335G
Ustnik/i: Yamaha 11B4, Gewa 3C
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: nawiedzony » 25 lut 2015, 19:57

Konradoo, wiem o czym mówisz, czytałem forum, kilka tygodni wieczorami oglądałem analizy zadęć z dyskusjami co jest OK a co nie i tam widać jak ludzie się męczą choć zapewne ćwiczą dłużej niż tydzień. Widać, jak im mimika nie trzyma, jak zmienia się ton w ślad za tym. Dlatego wiem, że moje pływanie tonu wynika z braku mięśni, treningu oddechowego i pewnie wielu innych jeszcze elementów.
Widać też, jak grają ludzie którzy są po szkołach, w średnim i słusznym wieku, zapewne po wielu latach ćwiczeń od młodości. Wrażenie jest jakby trąbka sama im grała :mrgreen: Ale to są mistrzowie znani na całym świecie.

Dlatego tym bardziej jestem wdzięczny za reakcję - dziękuję. W sumie takich nawiedzonych jak ja to się ignoruje.

Myślę o nauczycielu, ale pozostając poza krajem ciężko mi będzie dogadać się w lokalnym narzeczu, a Angielski mam opanowany na tyle, że spokojnie mogę analizować co mówią Ci, co chcą cokolwiek przekazać na YouTube. Staram się też patrzeć na ich budowę "aparatu gębowego" i analizować czy to co mówią podpasuje do mnie, czy nie. I na razie walczę sam, ćwicząc ołówek, mimikę, oddech, buzz ale na ustniku, szukając dobrego ułożenia na wargach, żeby "brzęczał" sam, bez poświstu.
Z punktu widzenia trębaczy z wieloletnią praktyką to ja jestem nawiedzony dlatego taki nick właśnie. :mrgreen:

Mnie wychodziły na apce dźwięki o ton-pół niżej F, B :) prezenterom na YouTube grającym "G" zgodnie z tym co mówili apka pokazywała "F" też, no to uznałem, że apka jest do kitu.

Masz rację, na razie, tak, operuję w jednej oktawie albo i mniej, choć znalazłem takie ułożenie ustnika (raz na trzy dni prób) że pojawiły się tony odpowiadające C, G, C2, E2 bez nacisku na wargi, bez wysiłku co mnie tak zaskoczyło, że ... zgubiłem ustawienie 8).
Przez moment też znalazłem ustawienie pozwalające mi wydobyć dźwięki godne waltorni lub tuby. Zdziwienie pełne, ale wargi luźne, dotyk ustnika bez nacisku. Zresztą pilnuję się, żeby dźwięki wydobywać bez nacisku ustnikiem.

Wiem, że nie doradzisz na odległość, w sumie to czego mogłem się spodziewać dostałem - ukłon za trafne oceny i rzeczowy komentarz.
W załączeniu efekty na koniec weekendu (w sobotę nabyta trąbka) i wczoraj wieczorem. Pierwsze z tłumikiem i po cichu bo późno było, drugie bez tłumika i też najciszej jak umiałem. Muszę znaleźć miejsce do ćwiczeń długich tonów pełnym powietrzem, bo tak daleko nie zajadę.

Jeszcze raz dziękuję za reakcję! No i ćwiczymy!!! :trumpet: :oops: :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Chcieć to móc.

Eftestad
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2015, 18:01
Instrument/y: Trąbka C.Giant
Ustnik/i: 7c
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Eftestad » 21 kwie 2015, 22:39

Witam wszystkich, dziś kupiłem trąbkę i jako że jest to mój pierwszy dzień to postanowiłem zainstalować na telefonie stroik i spróbować uzyskać czysty dźwięk. Teraz problem, nie zamykam żadnego z wentyla po prostu dmucham w trąbkę i przy odrobinie skupienia uzyskuje na stroiku dźwięk A (czy to dobrze?) jednak jest to A (220Hz) wszedzie czytam że powinno być 440Hz i za nic nie potrafie sie nawet zbliżyć do takiej wartości. Jakieś podpowiedzi co robie źle? Może tak ma być? :)

Jeżeli macie jakieś inne wskazówki, chętnie wysłucham.

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 22 kwie 2015, 08:43

Tuner na telefonie czesto, bardzo czesto przekłamuje. Ja bym się nim nie sugerował. Dzwiek A powinno pokazywać na 440Hz.
Trąbka jest instrumentem transponujacym o sekunde wielka w gore. To trabka w stroju B. I powinno być tak:
- grasz c - pokszuje b
- grasz d - pokazuje c itd
czyli grajac pusto zakladam ze trafiasz w dźwięk G tuner powinien pokazac dzwiek F, a nie a.
wiec albo "krzywo" dmuchasz albo tuner kłamie ;)
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Eftestad
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2015, 18:01
Instrument/y: Trąbka C.Giant
Ustnik/i: 7c
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Eftestad » 22 kwie 2015, 13:42

@Damian dzięki za informację, w takim razie zobacze czy zmieniając sposób dmuchania jestem w stanie trafić w F :) jeżeli nic nie poradze to znaczy że tuner przekłamuje albo do niczego się nie nadaje ;))

1 dzień zabawy także mam nadzieję że jednak coś z tego wyjdzie ;D

ODPOWIEDZ