Odpadający lakier a brzmienie (i parę innych pytań)

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
stereoid
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2019, 01:52
Instrument/y: J.Michael
Ustnik/i:

Odpadający lakier a brzmienie (i parę innych pytań)

Post autor: stereoid » 29 wrz 2019, 16:08

Hej, jestem totalnie początkującym w temacie instrumentów dętych i mam parę pytań przed kupnem pierwszej trąbki (przepraszam, bo pewnie się powtarzają, ale nie mogłem znaleźć), tzn:

- odpadający lakier - poza kwestią estetyczną czy ma jakiś wpływ na brzmienie? Tzn domyslam się ze brzmienie się jakoś zmienia, ale czy zauważalnie pogarsza? Jeżeli nie to czemu tyle osób zwraca na to uwagę? :)

- jak często należy konserwować trąbkę i jaki mniej więcej jest to narzut czasu i pieniędzy? Czy jeżeli trąbka stoi nieużywana przez dłuższy czas (np kilka miesięcy) to konieczne jest ponowne smarowanie tłoków? I czy coś jeszcze?
- Mam 8 kombinacji tłoków, więc zakładam że wydobycie tych dźwięków jest stosunkowo proste - jak oceniacie natomiast trudność w wydobywaniu dźwięków spoza tonacji?
- Z racji specyfiki instrumentu - jak oceniacie w ogóle możliwość samo-nauki (np z tutoriali z internetu) - ma to sens czy potrzebny jest ktoś do pomocy?
- czy jest ktoś chętny na forum np z okolic Krakowa, z kim można fizycznie pogadać, albo wręcz poćwiczyć?

ODPOWIEDZ