W czym / jak czyścić trąbkę?

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
jackorlando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2008, 20:09
Instrument/y: EASTMAN C - Profi Line - Silver
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: jackorlando » 23 sie 2010, 11:47

nie wiem właśnie co to jest, jak przejadę palcem to jest gładkie tak jakby nic nie odpadło, ale może to na tyle cienka warstwa, że nie wyczuje się tego palcem, nie wiem, ciężko mi powiedzieć :oops:

Yoasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 13 wrz 2010, 10:21
Instrument/y: najpiękniejszaTrąbka świataReynolds trataTata
Ustnik/i:
Lokalizacja: Płock

Post autor: Yoasia » 17 paź 2010, 13:22

przez przypadek znalazłam... pewnie powiecie "za duży koszt, blablabla"... ale jak to fajnie wygląda :) jakby te ultra dźwięki mówiły "a kysz Ty siło nieczysta" http://www.youtube.com/watch?v=aLNHuJGp ... grec_index

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 18 paź 2010, 23:20

Kobiety... :roll: :]
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
19rooogal92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2011, 11:45
Instrument/y: tak:)
Ustnik/i:
Lokalizacja: Z daleka

Post autor: 19rooogal92 » 1 lut 2011, 13:42

A co ile trzeba myć trąbke w wanie +/- ...
"Przyjaźń jest wszystkim
To coś więcej niż talent
Więcej niż władza
Nigdy o tym nie zapominaj"

Rumcajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 638
Rejestracja: 16 gru 2008, 20:29
Instrument/y: roy
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Rumcajs » 1 lut 2011, 13:46

19rooogal92 pisze:A co ile trzeba myć trąbke w wanie +/- ...
ja moją myję średnio co 2 miesiące ;) wszystko też zależy od tego - ile dziennie na niej grasz ?

kayas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 5 lip 2011, 12:34
Instrument/y: Schagerl Academica 2000s
Ustnik/i: Schagerl, 7c
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kayas » 5 lip 2011, 12:46

Witam,
mam pytanie o czernienie srebrnego instrumentu: przebywam obecnie za granicą, w okolicy znanej ze źródeł siarkowych, w związku z czym siarka znajduje się ponoć wszędzie: w wodzie, w powietrzu, w glebie...
Możliwe że w związku z tym, intrument pokrywa się trudnym do usunięcia czarnym osadem. Czy jest niebezpieczny? Jeśli tak to jak bardzo, i jak go czyścić: nie wiem na ile uda mi sie tutaj zdobyć ew. preparaty do czyszczenia, więc nie odmówie domowych metod;)

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 5 lip 2011, 13:39

Nie polecalbym domowych metod aby niczego nie popsuc. Poszukaj KIWI do srebra i zlota. To sprawdzony preparat i na pewno nic nie stanie sie z powloka. Pozdrawim
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

tobi3776
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 463
Rejestracja: 4 sty 2009, 22:02
Instrument/y: Holton T102, Getzen Eterna
Ustnik/i: Monette B3, Kelly 1 1/2C,Bach 1 1/2C Corp.
Lokalizacja: Lipno/k. Włocławka

Post autor: tobi3776 » 5 lip 2011, 14:00

Ja czyszczę pastą Unipol i nie narzekam. Fajnie się błyszczy ;)
Pomyśl... Jakbyś grał, gdybyś przeznaczył czas spędzony przed komputerem na doskonalenie się na trąbce???

Awatar użytkownika
Michał Olejnik
Ekspert
Ekspert
Posty: 325
Rejestracja: 5 lip 2006, 16:14
Instrument/y: 2xGetzen, Conn, Kanstul, Stomvi...
Ustnik/i: 4MD&9
Lokalizacja: Błażejewo/Poznań
Kontakt:

Post autor: Michał Olejnik » 5 lip 2011, 14:24

Może i fajnie się błyszczy ale unipol jest dość mocnym środkiem i sam używam go praktycznie wyłącznie do czyszczenie krąglików... Widziałem już kilka srebrnych instrumentów które po dość intensywnym czyszczeniu zaczęły tracić warstwę srebra... także przy unipolu zalecałbym ostrożność :) poza tym niezbyt ładnie pachnie :happy:
>>>STOMVI & CONN & GETZEN TRUMPET PLAYER<<<
>>Ratownik Drogowy PZM<<
>>Sędzia Sportu Samochodowego AW<<

Awatar użytkownika
adam113
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1073
Rejestracja: 1 wrz 2007, 23:00
Instrument/y: Schagerl T-2000S, Yamaha 5335G
Ustnik/i: Bruno Tilz 1CE , Hammond & Designe 4ML
Lokalizacja: Osiek

Post autor: adam113 » 5 lip 2011, 15:55

To czernienie raczej nie jest od tej siarki. U mnie jak dłużej nie czyszcze instrumentu ( oprucz polerki szmatką) to też pokazuje się ciemny nalot. Tak jak pisze Damnian KIWI do srebra i złota---- ja to stosuje i jest ekstra.

kayas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 5 lip 2011, 12:34
Instrument/y: Schagerl Academica 2000s
Ustnik/i: Schagerl, 7c
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kayas » 6 lip 2011, 00:47

Pytanie jak szybko powinno się to dziać (czytałem o wpływie siarki na srebro, v. http://www.wykop.republika.pl/srebro.htm): po trzech tygodniach miejsca w pewien sposób osłonięta (wewnętrzne krzywizny krąglików, powierzchnia tłoków przy sąsiednim tłoku) są obrzydliwie czarne, obawiam się czy moge trzymać trąbkę na powietrzu.

Awatar użytkownika
adam113
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1073
Rejestracja: 1 wrz 2007, 23:00
Instrument/y: Schagerl T-2000S, Yamaha 5335G
Ustnik/i: Bruno Tilz 1CE , Hammond & Designe 4ML
Lokalizacja: Osiek

Post autor: adam113 » 6 lip 2011, 15:55

No skoro tak szybko to chyba rzeczywiście siarka ma coś do tego. Niestety nie powiec Ci czy to moze szkodzic srebrzeniu, musisz spytach jakiegoś fachowca.

milka93
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2011, 19:53
Instrument/y: Stagg
Ustnik/i:
Lokalizacja: Lublin

Post autor: milka93 » 25 lip 2011, 20:00

WItam. Jestem pierwszy raz na tym forum i mam pytanie.

Już kiedyś grałam na trąbce. Rodzice kupili mi nowego Stagga. Trąbka nie była długo używana, a chciałabym znowu zacząć grać. I moje pytanie jest takie: Jak mogę wyjąć zastałe rurki? Udało mi się wyjąć krąglik od pierwszego i drugiego tłoku, ale za nic nie mogę ruszyć dwóch pozostałych :(
Proszę, pomóżcie.

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 25 lip 2011, 20:13

kiedys mialem stara trabke i jak ja dostalem to tez miala wszystkie rurki tak zapieczone ze nie dalo sie zadnej wyciagnac, nawe tej od strojenia. z tego wzgledu ze to byla starsz trabka i nie byla lakierowana to po lekkim pogrzaniu zapieczonych rurek puscily a dwie wczesniej popuscily kiedy plukalem jak kilkanascie minut pod goraco woda, z tym ze do nowych lakierownach trabek nie polecal bym podgrzewania rurek poniewaz mozna uszkodzic powloke lakieru
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

milka93
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2011, 19:53
Instrument/y: Stagg
Ustnik/i:
Lokalizacja: Lublin

Post autor: milka93 » 25 lip 2011, 20:42

Moja trąbka ma jakieś 5 lat. Lakier nie jest mocno uszkodzony więc trochę szkoda mi jej podgrzewać. Próbowałam z WD-40 i tylko te dwa krągliki puściły. Ta od strojenia i od trzeciego tłoku anie drgnie. Dzisiaj moczyłam ją w ciepłej wodzie z płynem od naczyń, ale to nic nie dało, tylko ją umyłam.

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 25 lip 2011, 20:44

nie masz gdzie kolo siebie jakiegos serwisu? oni za male pieniadze zrobia to profesjonalnie i bez uszkodzen.
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 25 lip 2011, 21:17

Apropos siarki i czyszczenia instrumentu posrebrzanego. Opary siarki jak najbardziej mają coś do czernienia instrumentu. Siarka utlenia się w powietrzu do SO2 które rozpuszczając się w wodzie tworzy kwas siarkowy H2SO4 i siarkawy H2SO3. Są to silnie utleniające środki, powodujące utlenienie srebra do czarnych tlenków.

Ale do rzeczy. Jakiekolwiek polerowanie trąbki polerowanej to nic innego jak zdzieranie czarnej warstwy tlenku srebra. No więc ścieramy, ścieramy i po pewnym czasie posrebrzenie schodzi zupełnie. Ja stosuję inną metodę. Raz na 3 miesiące traktuję mój instrument w następujący sposób:
1) czyszczę ją dokładnie (po rozłożeniu) w detergencie nie ścierając poczerniałych powierzchni - ważne jest żeby usunąć wszelki tłuszcz;
2) przygotowuję letnią kąpiel z wody i 2 - 3 łyżek soli kuchennej NIEJODOWANEJ (w supermarketach można kupić np. sól kłodawską do kiszenia ogórków - niejodowaną)
3) na dno zbiornika (używam plastikowej rynienki zaokiennej do kwiatów) daję 2 warstwy folii aluminiowej, wstępnie pogniecionej i rozprostowanej;
4) wkładam instrument i wlewam słoną wodę;
5) zostawiam na noc albo na całą dobę;
6) następnego dnia dokładnie i kilkakrotnie myję trąbkę w czystej wodzie;
7) smaruję co potrzeba i składam.

W wyniku reakcji chemicznej czarne tlenki srebra pokrywające instrument są zamieniane w metaliczne srebro, natomiast aluminium ulega silnemu utlenieniu (z reguły robią się w nim dziury i pływają kłaki).
W procesie czyszczenia srebra zachodzą reakcje redukcji i utleniania. Srebro z postaci zanieczyszczeń (czarne tlenki) przechodzi do postaci metalicznej. Aluminium natomiast, jako aktywniejsze chemicznie przechodzi z postaci metalicznej do postaci związków (takich w jakich było srebro). Aby reakcja była możliwa, oba metale muszą być zanużone w elektrolicie, którym w tym przypadku jest wodny roztwór dobrze zdysocjowanej soli (sól kuchenna NaCl stanowi sól mocnego kwasu - HCl i mocnej zasady - NaOH).

Na rynku znane są tzw. "magiczne płytki" wykonane z aluminium i sprzedawane z "magicznym proszkiem" którym jest sól. To samo można nabyć w markecie za grosze.

Proponuję wypróbować na ustniku - zobaczysz jaki jest efekt, i to bez straty powłoki!

I jeszcze jedno - w agresywnym środowisku pełnym siarki warto jest po czyszczeniu zabezpieczyć powłokę posrebrzaną przez posmarowanie oliwką do tłoków lub cieniutką warstwą wazeliny - spowolni to proces powtórnego czernienia.
Pozdrawiam - Grzegorz

martyna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2011, 11:58
Instrument/y: Startone STR-25 BB-TROMPETE
Ustnik/i: Startone 7c
Lokalizacja: Koronowo

Post autor: martyna » 5 sie 2011, 12:50

Ja kupiłam sobię zestaw wyciorów firmy Stagg. Czyszczę ją nimi i też myję wodą.
Tina

jackorlando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2008, 20:09
Instrument/y: EASTMAN C - Profi Line - Silver
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: jackorlando » 18 sie 2011, 20:43

Witam, jaką pastę polecacie do czyszczenia lakierowanej, srebrzonej trąbki? Unipol i sitol podobno są za silne.

Awatar użytkownika
Camillus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:45
Instrument/y: Bach Stradivarius New York, Amati AFH-601II
Ustnik/i: GR 66L, Yamaha Allen Vizzutti, Laskey 68F
Lokalizacja: Jawiszowice/Oświęcim

Post autor: Camillus » 18 sie 2011, 21:03

Do posrebrzanej polecam Silver Polish :) Bardzo ładnie czyści i poleruje ;)
Jeśli mój post okazał się pomocny, kliknij "POMÓGŁ" :)

ODPOWIEDZ