Jaki to model Getzena?

Amati, B&S, Eastman, Ever Play, Fides, Getzen, Holton, J. Michael, J. Scherzer, Jupiter, Kanstul, King, Polmuz, Roy Benson, Schagerl, Schilke, Selmer, Stagg, Stomvi, Vincent Bach, Yamaha... i inne.
krzaczor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2014, 14:58
Instrument/y: Getzen Eterna
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/2c
Lokalizacja: Warszawa

Jaki to model Getzena?

Post autor: krzaczor » 27 sie 2015, 14:38

Cześć! Mam taki problem, że nie wiem jaki konkretnie jest to model Getzena...Z tego co się orientuje to są 300,700,900, natomiast na moim instrumencie jest napisane tylko Eterna. Sprawdziłem numery w internecie, nie wiem czy to wiarygodne źródło informacji, ale trąbka została wyprodukowana w 1992 roku. Mam nadzieję, że pomożecie :) Podrzucam zdjęcia trąby:

1. http://zapodaj.net/9d0e5547ba48a.jpg.html
2. http://zapodaj.net/b8a9d2fb34934.jpg.html
3. http://zapodaj.net/87370df3f14ed.jpg.html

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 27 sie 2015, 21:03

Obecnie Getzen ma taką numerację 390, 490, Eterna 700 i eterna 900, wcześniej używano nazw typu Student, Capri, Eterna. Eterna to swojego czasu najwyższy model Getzena.To tak w skrócie.
Mam taką trąbę, też z 1992r tylko złotą ze srebrną rurką ustnikową. Ma inne przyciski i kapsle niż ta na zdjęciu a także pierożek na pierwszym krągliku. Sam dźwięcznik jest dolutowany do roztrąbu. Także jak widać poszczególne modele Eterny różniły się między sobą. Niestety nie wiem czym i jak to odczytać. (Może kolega Gamon lub mischa coś wiedzą - myślę że tak)

Moja trąbka jest trąbką lekką z cienkiej blachy, łatwą w zadęciu i bardzo dźwięczną nawet w najniższych rejestrach. Brzmienie ogólnie ciepłe z lekkim piaskiem troszkę przyćmione ale można pokazać pazura (jeśli wiesz o co mi chodzi). Nie jest najgłośniejsza.
Swojego czasu chciałem ją sprzedać ale przez kilka lat testowania innych trąbek wg mnie podobnej klasy: Yamaha 6, Kanstul 700, Conn Connstelation, Stomvi Forte dla mnie Eterna jest zdecydowanie najlepsza. Oczywiście każdy ma swoje upodobania brzmieniowe. No i to co chyba najważniejsze - bajeczna praca maszynki. Nic się nie przycina, nie skrzypi, tylko cisza i natychmiastowa acz delikatna reakcja tłoczków. To jednak zależy od tego czy trąbka nie była wcześniej uszkodzona.

Stan tego egzemplarza na zdjęciu wizualnie nie jest idealny ale jeśli mechanicznie jest ok to myślę że warto zaryzykować kupno.
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

krzaczor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2014, 14:58
Instrument/y: Getzen Eterna
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/2c
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krzaczor » 27 sie 2015, 22:51

Grałem na tym instrumencie i muszę przyznać, że masz racje. Trąbka ładnie się odzywa, ma ciepłe brzmienie, dół bardzo dobrze brzmi. Górne rejestry słabiej się odzywają, ale jest to do przyjęcia. Stan wizualny jest taki jak widać, ponieważ została ona oddana do lakiernika, który się nie popisał i lakier się "odparzył"(tak się chyba mówi). Niestety gdzieś chyba ucieka powietrze, bo jest słaba kompresja powietrza w 3 krągliku. Jaką cenę byś sugerował za ten model, w twoim odczuciu?

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 28 sie 2015, 09:56

Proponuję dokładnie obejrzeć rurkę ustnikową od wewnątrz, czy nie ma wżer. Rurka powinna być czysta, lśniąca. Jeżeli mimo wyczyszczenia w środku nadal coś na rurce jest to mogą (ale nie muszą) być to drobne początki korozji. Co do lakieru to nie koniecznie musi być to błąd lakiernika. Wiele trąbek po dłuższym okresie użytkowania ma problemy z lakierem, szczególnie w miejscu gdzie się ją trzyma. Chyba, że jakiś czas temu była na nowo lakierowana, to już co innego.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

krzaczor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2014, 14:58
Instrument/y: Getzen Eterna
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/2c
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krzaczor » 28 sie 2015, 11:48

W rurce nie widać żadnych śladów korozji. Z tego co mówił poprzedni właściciel, trabka była oddana do lakiernika i stad ten słaby wygląd wizualny. Mówił, że koszt położenia nowego lakieru to jakieś 300 zł, to prawda? Jeszcze raz zapytam, jaką cenę sugerujecie. ? :)

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 28 sie 2015, 16:48

No tak, koszt położenia takiego lakieru to ok 300pln. Jeśli zaś ma być zrobione dobrze na wieki, to chyba jeszcze 300 trzeba doliczyć; )
Kompresja w trzecim krągliku, u mnie także nie jest powalająca a instrument jest na 100% szczelny. Może wystarczy użyć gęstszego smaru np Hetman 7, 8.
Pamiętaj że tego kwiatu jest pół światu. Jeżeli masz inwestować w tę trąbkę to chyba nie warto. Może lepiej poszukać podobnego egzemplarza w necie. Ostatnio była eterna złota w niezłym stanie za chyba 2200pln.
Moim zdaniem 1200/1300 to max co dałbym za ten instr.
To tylko moja ocena z tego co zobaczyłem.
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 31 sie 2015, 12:04

Taki używany instrument w dobrym stanie (posrebrzany) z porządnym futerałem to koszt do 3tys zł
Koszt srebrzenia instrumentu to 1000-1200zł, oczywiście mówimy o porządnym zakładzie a nie domorosłych "lakiernikach". Lakierowanie jest tańsze ale ciężko będzie zmieścić się w kwocie 300zł, realna cena to raczej od 500zł.
Rurka ustnikowa to następnych kilka stówek, warto sprawdzić kolanko strojeniowe tam też często pojawia się korozja a to następnych kilka stówek. Używany porządny futerał to koszt ok 200-250zł
Instrumentu nie widziałem więc się nie wypowiem na temat jego stanu, powłoka to nie wszystko. Może być to fajna rurka a może być też zwykły złom.
Jak już wypominali koledzy ważne żeby maszynka była szczelna, to jest serce trąbki i ono musi być zawsze zdrowe.
"w życiu piękne są tylko chwile..."

ODPOWIEDZ