Pierwsza Komunia - co grać?

Czego słuchacie, co warto usłyszeć?
kicaj157
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 24 kwie 2010, 16:45
Instrument/y: J.Michael Scagerl Academica 2000 ml
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Pierwsza Komunia - co grać?

Post autor: kicaj157 » 15 maja 2012, 18:20

Witam! Dostałem ostatnio propozycje zagrania czegoś na Komunii, ale nie wiem za bardzo co zagrać i ile za to wziąć, powiedziałem, że ok 100 zl (trabka+werbel) co wy na to, i co moge zagrać?
Pozdrawiam
PS> Narazie do głowy przychodzi mi Barka i Ave Maria
Ostatnio zmieniony 16 maja 2012, 10:41 przez kicaj157, łącznie zmieniany 1 raz.

damian54
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 5 mar 2012, 17:47
Instrument/y: Bach Stradivarius New York
Ustnik/i: Monette, Laskey, Warburton
Lokalizacja: PL

Post autor: damian54 » 15 maja 2012, 19:16

kicaj157, 30 min przed mszą możesz zagrać jakieś pieśni majowe, np: "zdrowaś maryjo", "z dawna polski", itp.
Ja bym na twoim miejscu zamiast werbla wzioł drugą trąbke, będzie dużo ładniej i spokojnie możecie wziąść za to 200zł.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 16 maja 2012, 13:29

Przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej to przede wszystkim uroczystość EUCHARYSTYCZNA w świetle liturgii kościoła katolickiego związana z przyjęciem Ciała Jezusa Chrystusa więc wszelkie pieśni Maryjne odpadają - nie odpowiadają SŁOWU liturgii, które w muzyce kościelnej jest rzeczą NADRZĘDNĄ. Także sorry damian54 ale nie zgadzam się z Tobą zdecydowanie. Chyba, że nastąpi to przed mszą jak napisałeś lub po jej zakończeniu. Polecam pieśni eucharystyczne np. Panie dobry jak chleb, Już przyszedł Jezus ukochany, Pan wieczernik przygotował, Jezusa ukrytego, Pójdź do Jezusa. Ponadto często gęsto dzieci idąc w procesji do kościoła śpiewają pieśń: Kto się w opiekę. Wpisz sobie w google pieśni eucharystyczne, przeglądnij i zagranie ich na pewno będzie zgodne z uroczystością Pierwszej Komunii. W grę wchodzi ponadto zbieżność tekstów liturgii słowa z tym, co śpiewa lud w kościele i w tym aspekcie proponuję udać się do miejscowego Proboszcza bo on jest odpowiedzialny w całości za Sakrament i liturgię i uzgodnić propozycję pieśni. Należy też skonsultować to z organistą.

Ponadto duet werbel z trąbką to nadaje się raczej na pogrzeby niż na I Komunię :) :) :) Wybierz coś innego - dwie trąbki i puzon - już jest harmonia fajna i można pięknie zagrać.
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

zibi1303
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:47
Instrument/y: trąbka B&Smod.TTR-635S(Talis) flug Thoman
Ustnik/i: A.COURTOIS-PARIS- 1-1/2 C
Lokalizacja: budzyń

Post autor: zibi1303 » 16 maja 2012, 16:02

Witam! Pierwszą komunię gramy w kościele w składzie trąbka1, trąbka2,sax tenor,puzon lecz nie gramy sami jako sekcja dęta. Do całego składu dochodzą organy, gitara, śpiew-organista plus solistka. Co do pieśni to na uwielbienie gramy czarną madonnę ale oprawa muzyczna jest w gestii organisty więc jest tak jak on chce, choć co do pieśni na taką uroczystość zgadzam się z Damianem Ruskowiakiem .
zibi

ODPOWIEDZ