"Clarino prinzipale" - ki diabeł?

Różne zagadnienia związane z trąbką nie pasujące do reszty działów.
Allemande
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2015, 04:04
Instrument/y: brak
Ustnik/i:
Lokalizacja: Kraków

"Clarino prinzipale" - ki diabeł?

Post autor: Allemande » 20 maja 2015, 04:17

Witam wszystkich trębaczy, pozdrawiam z UJ i proszę o pomoc!

Na początek przyznaję, że nigdy w życiu nie trzymałam w ręce trąbki - jestem natomiast wanna-be-muzykolożką i pracuję obecnie nad licencjatem, który opiera się na transkrypcji i analizie pewnej XVIII-wiecznej mszy. Z tych dwóch faktów wynika cały problem, który mnie tu przywiódł. A zatem - do rzeczy!

Na karcie tytułowej mszy wśród wymienionych instrumentów widnieje "Prinzipale", natomiast sama partia podpisana jest jako "Clarino Prinzipale in D" i dotyczy de facto dwóch instrumentów, rozpisanych w dwugłosie na jednej pięciolinii, grających najczęściej w oktawie, kwincie, tercji lub unisonie. Partia jest raczej prosta, przeważają repetycje dźwięków i bardzo proste melodie oparte głównie na dźwiękach d1,a1,d2,e2,fis2. Moje pytanie brzmi - o jaki instrument może chodzić? Czytałam, również na tym forum, że "clarino" i "principal" to przeciwstawne pojęcia odnoszące się do różnych rejestrów trąbki naturalnej, tu jednak oba występują razem w kupie i nie wiem, co z tym fantem zrobić. Praktycy, pomóżcie, z góry dziękuję w imieniu moim i licencjatu! :)

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 20 maja 2015, 09:51

Obydwa pojęcia dotyczą trąbki. Określenie prinzipale oznacza "głos podstawowy" czyli w przypadku trąbki głos niższy. Clarino pochodzi od słowa clarus czyli jasny i dotyczy wyższego rejestru trąbki. Jeżeli w jednym opracowaniu napisany jest zarówno prinzipale i clarino to oznacza to, że jeden głos (wyższy) gra trąbka I (clarino), a drugi głos (niższy) gra trąbka II (prinzipale). Tak przynajmniej wynika z tego co piszesz. Jeżeli są to dźwięki z zakresu oktawy razkreślnej i dwukreślnej to taką partię spokojnie można zagrać na trąbce B. Jeżeli natomiast głos prinzipale częściej gra w oktawie dwukreślnej, a clarino na granicy dwukreślnej i trzykreślnej to tu przydały by się trąbki w wyższym stroju (np. w Es lub D) lub trąbka piccolo. Jeżeli napisane jest in D to najlepiej było by gdyby grały to trąbki w stroju D. Takie trąbki nie każdy trębacz posiada więc jeżeli dźwięki w brzmieniu (transpozycje o tercję małą w górę od zapisu) nie wychodzą poza skalę dwukreślną w głosie clarino to od biedy można to zagrać na trąbkach B lub C.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Allemande
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2015, 04:04
Instrument/y: brak
Ustnik/i:
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Allemande » 26 maja 2015, 02:36

Dziękuję pięknie za wyjaśnienie! Zmylił mnie Remigiusz Pośpiech w swojej książce, który uważa, że owo "prinzipale" to jakaś inna odmiana trąbki naturalnej niż ta określana mianem "clarino" (podobne rzeczy można przeczytać w internecie), ale zdaje się, że współcześnie już się odrzuca taką koncepcję i chodzi po prostu o zróżnicowanie rejestrów i stylu gry, prawda?

Dziękuję również za uwagi co do współczesnego wykonania tych partii - mam nadzieję, że dożyję tego szczęśliwego momentu, kiedy ktoś zechce wykonać kompozycję, którą tak zawzięcie transkrybuję i analizuję i uwagi te okażą się przydatne. :)

ODPOWIEDZ