Ćwiczenia

Różne zagadnienia związane z trąbką nie pasujące do reszty działów.
Margaryn
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 7 mar 2017, 17:25
Instrument/y: Fajne
Ustnik/i:

Ćwiczenia

Post autor: Margaryn » 7 mar 2017, 17:54

Ok chodzi o ćwiczenia na trąbkę poprawiające jakość i wysokość dźwięków. Gram na trąbce :trumpet: już ok. 1,3 roku i najwyższy grany przeze mnie dźwięk to g2, czasami udaje się zagrać nawet h2 ale bardzo rzadko się to udaje. Po dłuższym graniu (czyli jakoś tak ze 2-3 godziny) usta odmawiają mi posłuszeństwa i mogę grać tylko do d2 :( . Czym może być to spowodowane i jakie ćwiczenia stosować? Od razu mówię, że już ćwiczę drugi tydzień z ołówkiem techniką Clinta McLaughlina. Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
andrzej-199017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:27
Instrument/y: Amati ATR606S
Ustnik/i: Gewa 3C
Lokalizacja: MOD Postomino
Kontakt:

Post autor: andrzej-199017 » 7 mar 2017, 19:46

Zrób małą przerwę. Może to przetrenowanie.
www.orkiestra-postomino.weebly.com
www.chomikuj.pl/andrzej-199017
facebook Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Postominie

Awatar użytkownika
Waldek Krukowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 24 lut 2013, 21:35
Instrument/y: Bach Strad. 37, Stomvi Elite, E-Benge
Ustnik/i: Bach 1 1/2C Corp., Yamaha 16C4 GP,
Lokalizacja: Warszawa/Różan

Post autor: Waldek Krukowski » 7 mar 2017, 19:47

Wg mnie jak na tyle czasu gry to osiągnięcia są ok. Ważne tylko aby to był dźwięk czysty, zagrany a nie wyciśnięty. Jak każdy zaczynający masz parcie na skalę a to niestety "pierwszy grzech główny" ,który prowadzi na manowce, niestety. Osiągnięcie wyższego dźwięku za wszelką cenę nie prowadzi do niczego prócz spadku formy ;((

Przede wszystkim nauczyciel. Nie napisałeś czy go masz. Granie poszczególnych ćwiczeń musi mieć cel a Ty o nim powinieneś wiedzieć. Sam do tego dojdziesz niestety naokoło, tracąc czas i motywację. Poszukaj może w okolicy jest ktoś, kto może ci pomóc. Wystarczy raz w tyg aby tylko korygował Twoje niedoskonałości i wyznaczał realne dla Twojego poziomu cele. Podjechać na 1 h tyg to było by idealne rozwiązanie.

Po drugie - jest taka książeczka "Wybór etiud na trąbkę" J. Butkiewicza. Każda etiudka jest minimalnie opisana, na co zwrócić uwagę grając. Etiudy są dobrane i ułożone tak aby poprawić kondycję grającego, jego ton, artykulację i wreszcie skalę.

Po trzecie są na forum eksperci, którzy mogli by pomóc nawet na odległość, tzn. ułożyć plan ćwiczeń na kilka tygodni. Był już taki temat. Poszukaj na forum.
Problemem jest jednak to, że nie jest to idealne rozwiązanie. Nikt nie słyszał jak grasz, co robisz prawidłowo a co nie. Jak masz ułożone zadęcie, oddech itp. Czy grasz 3 godz każdego dnia czy raz w tyg?

Po czwarte - w książce Lutaka cz1 jest opis jak grać i ćwiczyć może się przydać. no i "Arban" - to jak biblia ;)
Powodzenia :trumpet:
"...Aby być mistrzem nigdy nie przestawaj być uczniem..."

Awatar użytkownika
Ramona
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lut 2014, 08:25
Instrument/y: Cerveny TR6008S, Yamaha YFH-731
Ustnik/i: Yamaha 16C4-GP
Lokalizacja: Trąbki

Post autor: Ramona » 19 mar 2017, 09:21

Jeśli chodzi o Arbana, to czy spotkaliście się z polską wersją?

draal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 28 maja 2015, 00:39
Instrument/y: hohner i harmonijka
Ustnik/i:
Lokalizacja: drabowo

Re: Ćwiczenia

Post autor: draal » 15 mar 2018, 19:43

Przerwa jest dobrym pomysłem, a można też nauczyć się grac na innym instrumencie dętym, bo to pozwala spojrzeć na trąbkę z innej perspektywy. Wejdź sobie tu
https://www.instrumentydladzieci.pl/pl/c/DMUCHNIJ/61
http://ksiegarniamuzyczna.pl/pl/searchq ... r%C4%85bka
https://instrumenty-dete.pl/

ODPOWIEDZ