Różnica pomiędzy ustnikiem do trąbki, a do flugelhornu

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Różnica pomiędzy ustnikiem do trąbki, a do flugelhornu

Post autor: Rafael » 18 gru 2008, 06:28

Witam Kolegów.

Chciałem zapytać was jaka jest różnica pomiędzy ustnikiem do Flugehornu a do trąbki. Czy jest jeszcze jakaś różnica oprócz długości rurki ustnika (jest ona krótsza)?? ostatnio szukałem na ten temat jakichś informacji ale niestety nie udało mi się nic znaleźć, a koledzy może posiadają cos na ten temat albo słyszeli?

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 19 gru 2008, 12:53 przez Rafael, łącznie zmieniany 2 razy.

piotrek_trumpet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 302
Rejestracja: 16 gru 2007, 14:21
Instrument/y: Yamacha Xeno 8335, 4335G, Getzen Eterna
Ustnik/i: 16C4-GP
Lokalizacja: Nysa

Post autor: piotrek_trumpet » 18 gru 2008, 13:55

ja wiem tylko że ustnik do flugelhornu jest głębszy:PP
no i chyba rurka jest krótsza.

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 18 gru 2008, 19:03

dokladnie tak, zastanawialem sie czy oprocz tego jest jeszcze jakas roznica. ale wydaj mi sie ze nie. widze w swoi otoczeniu ze czesc osob gra tym samym ustniku i na trabce i na flugehornie no ale wtedy flugehorn nie ma juz takiego fajnego dzwieku.
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

mmoottrr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2008, 16:15
Instrument/y: amati -COUESNON-CO ISERVATOIRE PARIS
Ustnik/i: YAMAHA 11C4
Lokalizacja: ślaske

Post autor: mmoottrr » 18 gru 2008, 20:55

Grając na trąbce i na flugenhornie nie dobrze by było zmieniać ustnik ,powinien być głębszy .Ale czy ma wpływ na różnice dzwięku?? chyba nie moim zdaniem. :trumpet:

piotrek_trumpet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 302
Rejestracja: 16 gru 2007, 14:21
Instrument/y: Yamacha Xeno 8335, 4335G, Getzen Eterna
Ustnik/i: 16C4-GP
Lokalizacja: Nysa

Post autor: piotrek_trumpet » 18 gru 2008, 21:06

ma wpływ i to bardzo duży, grałem kiedyś na ustnik z flugelhornu na trąbce i brzmienie jest inne brzmienie bardziej takie flugelhornowe, głębsze. :trumpet:

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 18 gru 2008, 21:10

masz racje kolego, ustnik do flugehornu jest glebszy a do trabki plytszy. wiesz ostatnio sprawdzalem roznice w dzwieku, jak gralem na flugehornie na ustniku do trabki i do flugehornu. na ustniku dzwiek byl duzo plytszy i bardziej ostry a na ustniku do flugehornu jest dzwiek glebszy, pelniejszy a w doga stron nie mozna sprobowac bo wiadomo ustnik z flugehornu wpada do trabki bo ma za krotka rurke.
pozdrawiam
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

MicekRBK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2008, 22:20
Instrument/y: YAMAHA YTR 4335G
Ustnik/i:
Lokalizacja: Łobez

Post autor: MicekRBK » 19 gru 2008, 10:55

Ja zmieniam ustniki gdy gram na trąbce i na flugehornie. Inaczej się gra i inne brzmienie trąbka jest bardziej rozrywkowa taka jak dla mnie, taka ostra a flugel jest poważny. Tak bym to ujął :]

Awatar użytkownika
eliasztp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 8 sty 2008, 16:31
Instrument/y: Yamaha Xeno
Ustnik/i: Warburton 6M
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: eliasztp » 19 gru 2008, 13:16

Ustnik głębszy daje ciemniejszą barwę, tak więc to chyba normalka że do fluga jest głebszy, w końcu ciemna barwa dzwięku jest charakterystyczna dla tego instrumentu :)

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 19 gru 2008, 14:16

dokladnie zgadzam sie z wami i z tym co piszescie, na ustniku z trabki flugehorn ma troche inne brzmienie, nie jest ten ton taki pelny,cieply i ciemny co jest charakterystyczne dla nich. jestesm ciekaw czy na forum jestes duzo osob ktore na codzien tez graja na flugehornie??
pozdrawiam
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

mmoottrr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2008, 16:15
Instrument/y: amati -COUESNON-CO ISERVATOIRE PARIS
Ustnik/i: YAMAHA 11C4
Lokalizacja: ślaske

Post autor: mmoottrr » 19 gru 2008, 15:12

Moim zdaniem ówe pełne ,ciepłe ,tenorowe brzmienie to raczej zasługa grubszych rurek i średnicy koncowej . :trumpet:

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 19 gru 2008, 16:27

tez ale nie tylko, bo sam ustnik odgrywa tez duza role w samym brzmieniu tego instrumentu
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

Awatar użytkownika
adam113
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1073
Rejestracja: 1 wrz 2007, 23:00
Instrument/y: Schagerl T-2000S, Yamaha 5335G
Ustnik/i: Bruno Tilz 1CE , Hammond & Designe 4ML
Lokalizacja: Osiek

Post autor: adam113 » 19 gru 2008, 21:54

Ja grałem kilka razy na flugelhornie tylko , że ustnik miałem od trąbki ale barwa tego instrumentu jest zachwycająca.

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 20 gru 2008, 16:40

trabki maja inne ustniki, fligi maja inne ustniki i kornety maja inne ustniki...
a skoro tak jest to musi to miec jakis okreslony cel...
bez sensu jest granie na fligu z ustnikiem trabkowym, no chyba ze granie to ogranicza sie do prob i domowego grania.
flugelhorn brzmi dostojniej, powazniej, jest zupelnie innym instrumentem niz tabka i ma inne zastosowanie...
ustnik odgrywa tutaj bardzo powazna role tak jak juz wspominali koledzy jest glebszy, rant ma wieksza srednice, jest krotszy od ustnika uzywanego w przypadku trabek, ma bardziej ciemna barwe...
ustniki do trabek sa bardziej krzykliwe bo trabki z zalozenia sa przeznaczone bardziej do rozrywki niz klasyki (mowie teraz ogolnie, bo wiadomo ze w klasyce jak najbardziej sie ich uzywa)

no to chyba wszystko, kto jest za a kto przeciw...??? :)
"w życiu piękne są tylko chwile..."

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 20 gru 2008, 22:30

nikt nie jest ani za ani przeciw bo to nie jest zadna licytacja a zeby sie wypowiadac za czy przeciw. jest to formu na ktormy wymieniamy sie doswiadczeniami, spostrzezeniami czy zadajemy pytania aby uzyskac potrzebne nam infirmacje. to co napisales jest prawda ale nie kazdy ma pojecie o tym ze sa rozne rodzaje ustnikow i dlatego czesc osob gra na flugehornie na ustaniku z trabki. dla przykladu, jak byle ostatnio w Polsce na urlopie to rozmawialem z kolega po szkole muzycznej ktory byl zdziwiony ze sa rozne rodzaje ustnikow. no ale to sa wyjatki...
pozdrawiam wszystkich i dziekuje za wypowiedzi na moje pytanie
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

ODPOWIEDZ