Złocenie ustnika

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Rumcajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 638
Rejestracja: 16 gru 2008, 20:29
Instrument/y: roy
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Rumcajs » 4 sty 2010, 23:07

A jakbyś jeszcze tak konkretniej napisał gdzie? Miejscowość ?

Sensey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:52
Instrument/y: Yamaha YTR-4335G
Ustnik/i: yamaha 11B4, 11C4, weinberger
Lokalizacja: Wiesz, że mnie masz

Post autor: Sensey » 5 sty 2010, 17:36

Kiedy ja kupowałem ustnik dla siebie (Ustnik Yamaha 11c4), to panowie zapytali się mnie, czy aby nie mam uczulenia na srebro / złoto. Ja wówczas odpowiedziałem, że nie, ale też się zapytałem, dlaczego im ta informacja jest potrzebna, oni wówczas mi odpowiedzieli: "Kiedyś mieliśmy taki przypadek, że koleś sobie kupił ustnik jakiś tam (nieważna firma / model) i przyszedł z nim spowrotem po 2 tygodniach. Stwierdził, iż ma uczulenie i wyskakują mu jakieś plamki na twarzy".
Nie wiem dlaczego tak jest, ale też warto by było się tym zainteresować, bo jesli faktycznie by było coś takiego, to zastanawiam się, czy warto by było złocić / srebrżyć sobie swój ustnik.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 5 sty 2010, 17:42

Ludzie czasem mają uczulenie na srebro, tak jak na każdy inny metal, ale to jest problem niszowy. Jeśli ktoś ma tego typu problemy, na rynku jest dostępne wiele różnych ustników (plastikowych, z kociołkami wykonanymi z tworzywa sztucznego, srebrzonych, niklowanych, złoconych, platynowanych, etc.) więc zawsze można wykorzystac tego typu rozwiązanie, bądź na własną rękę nałożyc dany materiał na ustnik (tzn. oddać taki ustnik do zakładu galwanizacyjnego).

Sensey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:52
Instrument/y: Yamaha YTR-4335G
Ustnik/i: yamaha 11B4, 11C4, weinberger
Lokalizacja: Wiesz, że mnie masz

Post autor: Sensey » 5 sty 2010, 18:35

Do zwalczania wszelkich uczuleń, jest mnustwo róznych sposobów. Aby uniknąć konsekfencji wynikających z ustnika srebrnego, można nałozyć jakiś materiał, albo zakupić ustnik, który będzie wykonany z czegoś innego (innego metalu). Również słyszałem o odczulaczach, zawsze można tego użyć... A najlepiej się skontaktować - jak już komuś naprawdę zależy - z odpowiednim specjalistą.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Camillus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:45
Instrument/y: Bach Stradivarius New York, Amati AFH-601II
Ustnik/i: GR 66L, Yamaha Allen Vizzutti, Laskey 68F
Lokalizacja: Jawiszowice/Oświęcim

Post autor: Camillus » 5 sty 2010, 20:39

Złociłem w Krakowie.

31-039 Kraków, Dietla 58
Tel.: 12 421 23 05

Rumcajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 638
Rejestracja: 16 gru 2008, 20:29
Instrument/y: roy
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Rumcajs » 5 sty 2010, 22:06

Camillus pisze:Złociłem w Krakowie.

31-039 Kraków, Dietla 58
Tel.: 12 421 23 05
dzięki wielkie

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 26 lis 2012, 10:46

Chciałem się dowiedzieć czy ktoś może złocił kielich i rant zewnętrzny ustnika, pytam dla tego gdyż mam problem z częstym wyskakiwaniem zimna na ustach które uziemiają mnie na dwa tygodnie z graniem na trąbce, słyszałem że pozłocenie mogło by pomódz, wiem że są Yamahy seri8 GP ale na moim gra mi się dobrze i nie chcę zmieniać a znowu cały złocony mni się nie podoba. Czy wogóle jest to osiągalne ..

Awatar użytkownika
Camillus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:45
Instrument/y: Bach Stradivarius New York, Amati AFH-601II
Ustnik/i: GR 66L, Yamaha Allen Vizzutti, Laskey 68F
Lokalizacja: Jawiszowice/Oświęcim

Post autor: Camillus » 26 lis 2012, 10:47

Ja dałem do złocenia cały kielich zewnątrz i wewnątrz oraz rant. Robili mi to w Śmietana Serwis w Katowicach.
Jeśli mój post okazał się pomocny, kliknij "POMÓGŁ" :)

Awatar użytkownika
Grzegorz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 2 gru 2009, 23:07
Instrument/y: Amati ATR 331 , KUHNL & HOYER- TOPLINE
Ustnik/i: Vincent Bach 5B
Lokalizacja: Siewierz

Post autor: Grzegorz » 28 lis 2012, 01:49

1 Dziwne aby ktoś był uczulony na srebro a tymbardziej na złoto. Są to metale szlachetne i raczej nie uczulają a jak juz uczulają to inne metale tym bardziej. Jeżeli ktoś miał uczulenie na ustnik to nie był on raczej srebrzony czy złocony tylko pokryty jakimś świństwem. Dlatego ja osobiście kupuję tylko firmowe ustniki a nie jakieś podróbki nie wiedomo z jakiego materiału bo nie wiedomo czy nie są trujące!!
2 Złocenie/srebrzeni nie ma prawa zniekształcić rantu czy ustnika bo jest to tak cienka warstwa ,że jest praktycznie nieodczuwalna. Wielu trębaczy nie myje systematycznie ustników i warswa brudu na ustniku jest o wiele grubsza. Pokrycie galwaniczne daje to, że cały ustnik pokryty jest bardzo równomiernie i nie ma prawa zmienić się kształt ustnika. Dobrze położona warstwa złota nie ma prawa się zetrzeć przy normalnym użytkowaniu. Przecież grając dotykasz go ustami czyli bardzo delikatną skórą. Ścieranie może nastąpić przy noszeniu ustnika byle jak.Ja noszę ustnik tylko w futerale, lub kieszeni od koszuli. Nie wkładam z ustnikiem ŻADNYCH twardych przedmiotów ( np telefonu komórkowego- ani ustikowi ani telefonowi nie wyjdzie to na dobre). O ustnik należy dbać. Rant się zmienia np od udzerzeń usnikiem. Mój żaden ustni nie ma zadrapań!!!

Jeżeli złocisz to tylko galwanicznie !! w fachowym zakładzie. Żadne farby i tym podobne wynalazki. Tu nie chodzi o estetykę czy wypryski ale o wasze zdrowie. Nawet bardzo drogi ustnik , będzie tańszy od instrumentu

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 28 lis 2012, 09:23

Całkowicie się z tobą zgadzam, ja nie mam uczulenia na srebro ,tylko niektórzy są bardziej podatni na działanie różnych bakterii które znajdują się na ustniku czy to podczas grania czy dotykania ustnika rękoma, Nie da się zrobić sterylnych warunków bo trzeba było by dezynfekować roztworem alkoholowym i pakować ustnik do szczelnego woreczka próżniowego po każdym użyciu, a to by było kłopotliwe, a słyszałem że przy złoconych ustnikach mniej się jest narażonych na działanie tych że bakterii.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 2 gru 2009, 23:07
Instrument/y: Amati ATR 331 , KUHNL & HOYER- TOPLINE
Ustnik/i: Vincent Bach 5B
Lokalizacja: Siewierz

Post autor: Grzegorz » 28 lis 2012, 23:57

Sterylnie się nie da i nie ma potrzeby. Na wargach masz mnóstwo bakteri ale akurat one są potrzebne. Ja osobiście nie trzymam rękami ustnika . Jak chcę go ogrzać to trzymam za boki. Ale samo srebro jest bakteriobójcze. Na powierzchni srebrnej ( nie złotej) bakterie i wirusy giną. Ale na powierzchni srebrnej a nie grubej warstwie brudu na ustniku. Ustnika , szczególnie srebrzonego nie trzeba sterylizować ale podstowowa higiena obowiązuje. Co pewien czas myję ustnik pod bieżącą ciepłą wodą przy pomocy pasty do zębów. Pasta do zębów ma dodatkowo własności uswania tlenków metali, nie tylko brudu. Ustnik jest wtedy i higieniczny i estetyczny .

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 2 gru 2012, 12:30

piotr80, istotnie złocenie może ci pomóc, można również zaopatrzyć się w spray do dezynfekcji ustników.
Spokojnie miesi się w futerale, jest wielkości odświeżacza do ust.
Koszt ok 20zl
"w życiu piękne są tylko chwile..."

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 3 gru 2012, 09:41

Dziękuję za pomoc, i poszukam tego specjału, dziś rano się obudziłem i znowu będzie przerwa w graniu- zimno na ustach.

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 3 gru 2012, 12:36

W razie problemów ze znalezieniem, pomogę w zdobyciu specyfiku :)
"w życiu piękne są tylko chwile..."

kakaboom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 19 lip 2011, 21:44
Instrument/y: Yamaha YTR-6335S
Ustnik/i: schilke 15
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: kakaboom » 8 gru 2012, 20:50

jaki jest koszt złocenia lub srebrzenia całego ustnika?

zibi1303
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:47
Instrument/y: trąbka B&Smod.TTR-635S(Talis) flug Thoman
Ustnik/i: A.COURTOIS-PARIS- 1-1/2 C
Lokalizacja: budzyń

złocenie ustnika

Post autor: zibi1303 » 9 gru 2012, 09:13

Witam!
pozłacanie ustnika całościowo lub kielich z rantem albo posrebrzanie polecam u Pana Kowalczyka z Luboń k/Poznania.
Naprawdę fachowe wykonanie po latach się nie ściera, robiłem kilka ustników do orkiestry w kilku wykonaniach więc polecam ten warsztat.Można też to załatwić drogą wysyłkową,co do aktualnej ceny to proszę pytać.Podaję tel. kontaktowy do warsztatu
509023477. 61 8103200 ul. Jaśminowa 18
zibi

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 10 gru 2012, 08:05

Koszt srebrzenia w Krakowie to 30zł a co do złocenia pewnie troszkę drożej .

Awatar użytkownika
mischka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 883
Rejestracja: 17 kwie 2008, 10:17
Instrument/y: Meinl
Ustnik/i: Stomvi
Lokalizacja: opolskie

Post autor: mischka » 10 gru 2012, 08:32

Srebrzenie srebrzeniu nie równe.
Jak to zrobi ktoś kto nie wie jak srebrzyc ustniki to może się okazać że powłoka szybko odpadnie.
Dlatego najlepiej srebrzyc lub złocić w sprawdzonych zakładach.
Zwykły jubiler niekoniecznie musi się znać na galwanizowaniu instrumentów i akcesoriów muzycznych.
"w życiu piękne są tylko chwile..."

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 10 gru 2012, 09:26

Ja pytałem u jubilera w mojej okolicy o złocenie lub srebrzenie ustnika , oni się tym nie zajmują gdyż nie jest to wykonalne w warunkach domowych, tylko nakładanie galwaniczne gwarantuje pewność powłoki, najbliższy zakład galwaniczny mojej miejscowości jest w Krakowie. Ja zanoszę po nowym roku bo teraz mają mnóstwo roboty przed świętami. Jak będę miał zrobione to przedstawię zdjęcia ..

ODPOWIEDZ