Zmiana ustnika.

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Awatar użytkownika
pita
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 maja 2010, 13:18
Instrument/y: YTR 4335G
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Różan
Kontakt:

Zmiana ustnika.

Post autor: pita » 3 cze 2010, 20:16

Witam! Tak jak napisałem w temacie zamierzam zmienić ustnik. Gram od 6 lat na trąbce, a od 5 lat na modelu YTR 2335. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości będę zmieniał także instrument. Narazie chcę zająć się sprawą wyboru ustnika. Posiadam ustnik Yamaha 11/b4. Jak większość z was wie jest to podstawowy ustnik dawany wraz z trąbkami Yamahy. Po kilku latach gry doszłem do wniosku, że należy wymienić ten ustnik na coś bardziej ambitnego, lepszego. Jednocześnie chcę podkreślić, że zaczynałem grać w wieku 11 lat, a aktualnie mam 17 i w tym czasie organizm każdego człowieka bardzo się zmienia. Mam dość duże usta i to będzie grało dużą rolę w wyboru ustnika. Słyszałem o ustniku Yamaha 7c. Podobno jest on dosyć duży przez co niskie dźwięki są głębsze i cieplejsze, ale granie od dźwięku A2 wyżej jest trudne. Także słucham waszych propozycji. Wiem, że ustnik to sprawa indywidualnego wyboru grającego, ale celem tego tematu jest naprowadzenie mnie na pewną grupę ustników, które możecie mi polecić. Z góry dziękuję za pomoc.

piotrek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 6 lip 2008, 22:32
Instrument/y: trąbka
Ustnik/i: 3c,5c,7c Vincent Bach corp
Lokalizacja: Kraków

Post autor: piotrek321 » 3 cze 2010, 20:32

Z standardowego ustnika 7c polecam przeskoczyć na 5c lub 3c :)Sam tak właśnie robiłem i wyszło mi to raczej na dobre:)pozdrawiam.

piotr80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 14 sty 2010, 18:25
Instrument/y: Holton MF 550s/Benge #3 flug
Ustnik/i: Warburton 4md,4s,4fld
Lokalizacja: Polska

Post autor: piotr80 » 3 cze 2010, 22:02

3C bacha spróbuj , albo schilke 14 do dobre ustniki

Lapkos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 156
Rejestracja: 23 wrz 2009, 22:05
Instrument/y: Bach Stradivarius 37 ML
Ustnik/i: Warburton
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Lapkos » 4 cze 2010, 01:04

dobrze mówią bach 3 c lub jeszcze większe bach , denis wick 1 1/2 c będą moim zdaniem warte wypróbowania .

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 4 cze 2010, 10:47

Kolego ja polecałbym Tobie na początek zmiany rozmiarówkę 3C. Chyba, że jak piszesz o dużych ustach możesz spróbować 1 1/2. I teraz taka sugestia - jeśli nie jesteś pewien co ro rozmiaru polecam Tobie ustniki firmy GEWA. Koszt ok 80 zł. Za Bacha trzeba dać 3x więcęj. Całkiem przyjemne ustniczki. Wypróbujesz rozmiar i wtedy możesz pomyśleć sobie o Bachu. Po co kupować kota w worku i wywalać niepotrzebnie kasę ?? A być może zostaniesz przy tej GEWIE ?? Chodzi o pieniążki tylko. POmyśl i zdecyduj ;)
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

piotrek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 6 lip 2008, 22:32
Instrument/y: trąbka
Ustnik/i: 3c,5c,7c Vincent Bach corp
Lokalizacja: Kraków

Post autor: piotrek321 » 4 cze 2010, 11:52

1 1/2 c może okażać się zbyt dużym skokiem nawet gdy ktoś ma duże usta:) Nie polecam ponieważ różnica jest ogromna... :trumpet:

Lapkos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 156
Rejestracja: 23 wrz 2009, 22:05
Instrument/y: Bach Stradivarius 37 ML
Ustnik/i: Warburton
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Lapkos » 4 cze 2010, 12:11

no może i dużym ale nie powiedziane że wyjdzie mu to na złe ... ja osobiście kilka lat temu przerzucałem się z 3 c na 1 1/4 c :d bo taka była moda u mnie w szkole , po to żeby poprawić dźwięk i uruchomić większe "cisnienie" . A po 2-3 latach na 1 1/4 lekko zmniejszyłem na 1 1/2 i jest duży komfort fizyczny (kondycyjny ) . Także moim zdaniem ten duży ustnik może podziałać na niego jak taka siłownia (wiadomo skala opadnie , bedzie musiał wtłaczać więcej powietrza ale dźwięk sie poprawi i aspekty oddechowe)
Pozdro

Awatar użytkownika
Bartek87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 400
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:38
Instrument/y: Yamaha E1
Ustnik/i: Marcinkiewicz 308/1-1/2C
Lokalizacja: Kożuchów

Post autor: Bartek87 » 4 cze 2010, 12:54

Ja przeskoczyłem z 7C na 1 1/2C, początek średni, ale teraz... Biorąc 7C czuję jakbym dmuchał w słomkę. Na większym gra mi się swobodniej, wygodniej, dźwięk jest jaśniejszy.
Jeśli okazałem się pomocny kliknij

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 4 cze 2010, 16:40

To zależy od wielkości twoich ust nie można specjalnie tego określić.. Zwykle ludzie przesiadają się z 7C na 3C,2C,5C,2 1/2 C... Musisz po prostu wziąć byle jaki ustnik i przetestować bo takie określenia mogą być w większości przypadkach mylne....


Ja z 7C przeskakiwałem się na 2 1/2 C , potem na 1C i powiem szczerze barwa i większa swoboda zupełnie inna.

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
buffot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 29 lip 2006, 14:03
Instrument/y: Yamaha YTR-4335 G
Ustnik/i: Vincent Bach Megatone 1 1/2 C
Lokalizacja: Braniewo/Gdańsk

Post autor: buffot » 4 cze 2010, 21:44

Też przeskoczyłem z 7C na 1 1/2. Zmieniłem zadęcie więc w sumie dużo pracy ale fajnie mi się na nim gra. Usta też mam dość duże. Jestem zadowolony ale taka drastyczna przesiadka to chyba jednak opcja dla ludzi którzy nie muszą się eksploatować w orkiestrach i zespołach (mogą sobie pozwolić na spadek skali itd). Ewidentnie forma i kondycja spadnie ale brzmienie z czasem nabierze kolorów.

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 5 cze 2010, 19:02

Ja muszę powiedzieć że po przeskoku było o niebo lepiej a i tak mam dobrą skalę na 1C nawet wyższą niż na 7C... Większy ustnik pozwolił na bardzo dużą swobodę i lepszą barwę dźwięku w dole bo przed tym byłą prawie tragiczna... ;)

:mrgreen:

[ Dodano: 2010-06-05, 19:06 ]
By nie było problemów jak sugerujecie z przeskokiem to trzeba ograć ten ustnik , ćwiczyć cały czas i po tej oto czynności dostrzegamy efekty :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2010-06-05, 19:09 ]
Co do firm z dobrymi ustnikami to Vincent Bach , Marcinkiewicz albo schilke

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
pita
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 maja 2010, 13:18
Instrument/y: YTR 4335G
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Różan
Kontakt:

Post autor: pita » 6 cze 2010, 09:37

A czy ktoś z was używał ustników Yamaha z innych rozmiarów jak 11/b4? Chodzi mi głównie o model 7c. Jakie macie zdanie na temat ustników Yamahy?

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 6 cze 2010, 11:12

pita pisze:Słyszałem o ustniku Yamaha 7c. Podobno jest on dosyć duży przez co niskie dźwięki są głębsze i cieplejsze, ale granie od dźwięku A2 wyżej jest trudne.
A ja dla odmiany pierwszy raz o czymś takim słyszę. Z tego co się orientuję to nie Yamaha nie ma ustnika o takim numerze. Jest 7A4 i 7B4 ale 7C nie widziałem. Poza tym numery 7 w Yamahach oznaczają jeszcze mniejsze ustniki niż 11B4, a Ty chyba szukasz czegoś większego. Tak dla orientacji proponuję żebyś zajrzał sobie tu
http://www.yamaha.co.jp/english/product ... /index.htm

Być może chodzi o to, że szukasz ustnika, który jest odpowiednikiem popularnej 7C (np. w Bachu) w Yamaszce. Jeżeli tak to na takim ustniku właśnie grasz. Yamaha 11B4 to odpowiednik 7C np. u Bacha. Jeżeli zatem szukasz czegoś większego i koniecznie upierasz się przy Yamahach to powinieneś iść w kierunku większych cyfr jeżeli chodzi o numerację w Yamahach, czyli 14B4 to odpowiednik Bacha 3c, 16c4 to odpowiednik 1i1/2, 18C4 to 1 w Bachu. Ja proponowałbym Ci na razie przerzucić się na 14B4 bo jak przeskoczysz na większą numerację to będzie Ci bardzo ciężko pozbierać się w kondycji i skali.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
pita
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 maja 2010, 13:18
Instrument/y: YTR 4335G
Ustnik/i: Vincent Bach 3C
Lokalizacja: Różan
Kontakt:

Post autor: pita » 6 cze 2010, 13:49

actrumpeter dzięki za wytłumaczenie, bo słabo orientuję się w rozmiarach ustników poszczególnych firm. Już teraz wiem dobrze jak to wygląda. Gdybyście jednak mieli wybierać pomiędzy 2 firmami: Vincent Bach, a Yamaha (takie same rozmiary) to którą uważacie za lepszą? Przpominam, że posiadam trąbkę firmy Yamaha. Czy ustnik i trąbka 2 różnych firm (zapewne kolejna trąbka którą będę kupował, to bedzie Yamaha) będą dobrze ze sobą współpracowały? Czy nie uważacie, że najlepszym rozwiązaniem jest kupno zarówno trąbki jak i ustnika tej samej firmy?

piotrek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 6 lip 2008, 22:32
Instrument/y: trąbka
Ustnik/i: 3c,5c,7c Vincent Bach corp
Lokalizacja: Kraków

Post autor: piotrek321 » 6 cze 2010, 14:36

Jest to bez znaczenia:D:)

Awatar użytkownika
Bartek87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 400
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:38
Instrument/y: Yamaha E1
Ustnik/i: Marcinkiewicz 308/1-1/2C
Lokalizacja: Kożuchów

Post autor: Bartek87 » 6 cze 2010, 14:39

Vincent Bach moim zdaniem, ale tak jak napisał actrumpeter jest jeszcze Schilke, Marcinkiewicz (którego sam posiadam i bardzo sobie chwale) czy Monette (ale tu juz trochę wyższa cena). Co do korelacji ustnika i trąbki to myśle, że rózni producenci nie mają na nią wpływu.
Jeśli okazałem się pomocny kliknij

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 7 cze 2010, 11:37

Porównanie rozmiaru ustnika nie zawsze daje odpowiedź o "odpowiadaniu" rozmiarom Bachowskich. Ja mam 2 ustniki Yamahy z serii GP - ze złoconym rantem. Model 14B4 który ma odpowiadać bachowskiemu 3C wydaje mi się mniejszy od właśnie 3C (który też posiadam). Natomiast 16C4 który niby jest odpowiednikiem bachowskiego 1 1/2C wydaje mi się mniejszy od Bachowskiego odpowiednika. Prawdopodobnie jest to kwestia geometrii rantu a nie tylko średnicy. Jak popatrzysz do tabeli, którą przytacza actrumpeter to zobaczysz, że różnica pomiędzy najmniejszym a największym ustnikiem Yamahy to ok. 1,5 mm, czyli 0,75 mm w promieniu. A więc prawie niezauważalnie. Jest więc coś jeszcze, co decyduje czy nam ustnik pasuje czy nie. Stąd wydaje mi się, że jedyną metodą jest wypróbowanie na własnych ustach. Stąd we wszystkich postach w odpowiedzi na pytanie "Jaki ustnik ..." zawsze znajdziesz odpowiedź - SPRÓBUJ. Opinie typu "Schilke is the best" albo coś tam innego jest bez sensu - jak popatrzysz na czym grają wirtuozi, to jest to cała gama ustników wielu firm. Można więc powiedzieć, że nie ma jednej jedynej produkującej "the best" ustniki. Bo gdyby tak było, to wszyscy graliby właśnie na nich.
A więc moja rada:
1) szklanka wody na schłodzenie zakupowych emocji
2) próbować
3) próbować
...
n) próbować
aż znajdziesz ten właściwy. Niestety jest to zabawa na całe życie, bo Twoje usta się będą cały czas zmieniały. Nie tylko wielkość, ale również umięśnienie, wiotkość mięśni, zwyrodnienia itd. Nie żyjemy niestety w kraju takim jak USA, gdzie idziesz do sklepu i masz do wyboru do koloru całą rozmiarówkę kilkunastu firm.

Życzę powodzenia.
Pozdrawiam - Grzegorz

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 7 cze 2010, 13:58

actrumpeter pisze:A ja dla odmiany pierwszy raz o czymś takim słyszę. Z tego co się orientuję to nie Yamaha nie ma ustnika o takim numerze

Ja mam ustnik Yamaha Japan 7C tak ma nadrukowane

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 7 cze 2010, 21:44

xXPITBULLXx masz, jak to ująłeś, "nadrukowane" tylko 7C czy 11B4-7C
Grzegorz_N całkowicie się z Tobą zgadzam. Te odpowiedniki Bacha, któe podałem nie są identyczne w Yamahach i w ogóle w innych firmach. Dlatego właśnie są różne firmy bo nie ma dwóch takich samych ustników różnych firm. No chyba, że jest to kopia (lub jak kto woli replika) ustnika jakiejś firmy, tak jak np. Kanstul robi repliki Monette.
Różnice między odpowiednikami są czasami bardzo niewielkie i często dotyczą różnych elementów w budowie, np. różnią się rantem albo profilem lub głębokością kielicha. To ostatnie to najczęstsza różnica. Często firmy podają odpowiednik np. do Bacha (bo to najpopularniejsza firma), ale po to żeby przede wszystkim dać obraz o średnicy pierścienia (np. 14B4 = 3C). Natomiast profil kielicha już często jest inny (jeden bardziej w kształcie "V" drugi w kształcie "U" itp.) i to powoduje nie raz takie odczucia, że ustnik np. jest mniejszy albo większy mimo iż ma taki sam pierścień.
Kształt brzegu ustnika też ma znaczenie. Jeden jest bardziej zaokrąglony (np. Stomvi) a drugi bardziej płaski (np. Wick). Przykładowo ustnik Marcinkiewicz Concert Hall C5, który jako odpowiednik w Bachu ma podawany 3C w rzeczywistości jest trochę ciaśniejszy niż 3C Bacha. W ogóle wszystkie Concert Hall`e są ciaśniejsze niż podawane odpowiedniki do Bacha. Podawanie odpowiedników ma na celu tylko przybliżenie rozmiaru ustnika, ale żeby naprawdę wiedzieć coś więcej to trzeba na nim pograć.
Pozdrawiam ;)
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 8 cze 2010, 19:32

Na stronie Kanstula jest prosty program "Mouthpiece comparator" gdzie można sobie porównać konkretne ustniki:
http://www.kanstul.com/MPcompare/Mouthp ... rator.html
Można zobaczyć jak nieznaczne różnice wymiarowe są pomiędzy ustnikami.
Pozdrawiam - Grzegorz

ODPOWIEDZ