Schagerl 3 C czy jakiś zwykły 7 C?

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Awatar użytkownika
wesol87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:55
Instrument/y: Schilke MII, YTR1320ES, pocket, flug...
Ustnik/i: V. Bach 1 1/4C + booster i 5 kg innych:)
Lokalizacja: Lwówek / Warszawa

Schagerl 3 C czy jakiś zwykły 7 C?

Post autor: wesol87 » 12 wrz 2010, 17:11

Witam, wszystkich bardzo serdecznie.
Dużo czytałem o ustnikach na tym forum zanim napisałem ten temat. A napisałem, bo tak na prawdę nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na pytanie "jaki ustnik?"

Moja sytuacja wygląda następująco:
Grałem 7 lat w amatorskiej orkiestrze dętej. Szczerze mówiąc zawsze byłem taki "średni", bo nigdy za wiele nie ćwiczyłem... potem przyszedł czas na studia i nie miałem gdzie grać. Przerwałem grę na 4 lata (czego bardzo żałuję oczywiście).
Ok. 5 miesięcy temu znowu zacząłem grać... obecnie forma jest już lepsza ale grać mogę maksymalnie 40 minut, a skala ledwo do g2... czyli tragedia. Nie wiem za bardzo też jak ćwiczyć ale to tym jeszcze doczytam...
Teraz przejdę do sedna.
Mam do dyspozycji dwa ustniki: Schagerl 3 C i jakiś zwykły standardowy 7 C.
Gdy gram na 7 C dźwięk wydaje mi się cieplejszy i ładniejszy, ustnik sprawia wrażenie wygodniejszego bo ma grubszy rant. Gdy jednak pogram już trochę i zaczynam być zmęczony to przy próbie wydobycia wyższego dźwięku "zatyka" mnie i nie mogę nic wydobyć.
Z kolei gdy gram na 3 C dźwięk jest taki bardziej płaski i twardy, ustnik sprawia wrażenie jakby wrzynał mi się w usta. Korzystne wydaje mi się to, że usta mają w nim więcej miejsca i nie zatyka mnie. Trochę łatwiej chyba gra się górę...
Usta mam dość duże.

Bardzo proszę o pomoc w doborze bardziej właściwego ustnika z tych dwóch... Proszę o konkretną odpowiedź z uzasadnieniem:)

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Camillus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:45
Instrument/y: Bach Stradivarius New York, Amati AFH-601II
Ustnik/i: GR 66L, Yamaha Allen Vizzutti, Laskey 68F
Lokalizacja: Jawiszowice/Oświęcim

Post autor: Camillus » 12 wrz 2010, 17:30

Graj na tym ustniku, który jest dla Ciebie wygodny, bo to jest najważniejsze. To, że Cię zatyka i góra nie wchodzi, to przyjdzie wraz z powrotem formy i kondycji. Cierpliwości. Schagerl 3C ma mniejszy wlot, więc łatwiej wchodzi góra. Ale skoro mówisz, że wrzyna Ci się w usta, to weź ten 7C. Może w niedalekiej przyszłości pomyśl nad kupnem jakiegoś porządnego, firmowego ustnika. Polecam Schilke ;) Są bardzo wygodne i miękkie. Apropo rozmiarów, to możesz porównać w tabelach. Ćwicz systematycznie, codziennie, długie dźwięki, gamy, chromatykę itp :) Rób przerwy ;)

Awatar użytkownika
wesol87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:55
Instrument/y: Schilke MII, YTR1320ES, pocket, flug...
Ustnik/i: V. Bach 1 1/4C + booster i 5 kg innych:)
Lokalizacja: Lwówek / Warszawa

Post autor: wesol87 » 12 wrz 2010, 20:08

Ok, dziękuję bardzo mi pomogłeś. A co rozumiesz przez "rób przerwy"? :)

Awatar użytkownika
Camillus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:45
Instrument/y: Bach Stradivarius New York, Amati AFH-601II
Ustnik/i: GR 66L, Yamaha Allen Vizzutti, Laskey 68F
Lokalizacja: Jawiszowice/Oświęcim

Post autor: Camillus » 12 wrz 2010, 20:14

Chodzi o to, że pograsz np 15 minut, zrób przerwę 15 minut. Nie ma co szaleć na początku odzyskiwania formy ;) Po prostu ćwiczyć z głową, nie przegrywać się.

Pzdr

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 12 wrz 2010, 20:49

Ja ośmielę się mieć inne zdanie.
Jak już pisałem w innym temacie ustnik 7C jest złym ustnikiem ponieważ jest mały. To ustnik dla dzieci. Dlatego masz na nim cieplejszą barwę bo małe ustniki blokują wibrację ust i nie dają pełnego i mocnego brzmienia na trąbce. Efektem tego jest (wg mnie) nie do końca rozwinięte brzmienie, które często jest właśnie odbierane jako ciepły dźwięk. W rzeczywistości dźwięk ten jest po prostu mały. Oprócz małego dźwięku na małych ustnikach dzieje się właśnie tak jak tobie - po czasie zatyka się dźwięk ponieważ usta podczas gry puchnął i w małym ustniku nie mają miejsca więc odcinają dźwięk. Na małych ustnikach początkowo fajnie gra się wyższe dźwięki, ale po paru minutach gry osiągi, jeżeli chodzi o skalę spadają.

Proponuję ci wziąć 3C. Jest to większy ustnik który daje większe możliwości brzmieniowe, a po dłuższym czasie gry nie blokuje dźwięku. Na większym ustniku szybciej nauczysz się grać wyższe dźwięki, co z resztą widzę, że już sam zdążyłeś odczuć. Jeżeli Twoje usta są spore to proponowałbym Ci nawet większy ustnik.
Jeżeli chodzi o wrzynanie się ustnika 3C w wargi to nie przejmowałbym się tym bardzo ponieważ nie masz jeszcze dobrej kondycji, a na większych ustnikach początkowo może się tak dziać - tzn. mogą one być mniej wygodne ponieważ mięśnie nie są jeszcze wystarczająco wyćwiczone. Jeżeli po dłuższym czasie ustnik nadal będzie się wrzynał to proponuję nie zmieniać rozmiaru ustnika tylko poszukać ustnika innej firmy - tzn. takiej, której ustniki mają łagodny rant. Nie wiem jaki rant mają ustniki Schagerla, ale Bachy są dosyć łagodne. Marcinkiewicze to już w ogóle mają rant jak poduszka - w nich to na bank nic Ci się nie będzie wrzynać, gwarantuję.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
Camillus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:45
Instrument/y: Bach Stradivarius New York, Amati AFH-601II
Ustnik/i: GR 66L, Yamaha Allen Vizzutti, Laskey 68F
Lokalizacja: Jawiszowice/Oświęcim

Post autor: Camillus » 12 wrz 2010, 20:53

Kolego niestety nie zgodzę się, że 7C to ustnik dla dzieci. Prawdą jest, że to podstawowy model, ale stworzony po to, żeby taki rozmiar był. Każdy może na nim grać, jeżeli tylko się na nim dobrze czuje. A Schagerl 3C wcale nie jest taki duży. Jest to właśnie ustnik, który daje jasne brzmienie. Myślę, że zgadzamy się w tym, żeby kolega kupił ustnik, na którym mu się będzie wygodnie grało. Ale myślę, że na ten czas powinien grać na wygodniejszym ustniku, niż na takim, który "wrzyna mu się w usta". ;)

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 12 wrz 2010, 21:08

Camillus, na 7C każdemu się będzie wygodnie grało, ale przez pół godziny. Potem to już w ogóle się nie da grać, nie mówiąc już o brzmieniu. Nie upieram się przy tym, że na 7C grają tylko dzieci. Jest to mały ustnik, na małe usta. Na taki rozmiar łapią się najczęściej dzieci. Z tego co przeczytałem to wesol87 nie ma małych ust, a problemy jakie stwarza mu 7C tylko potwierdzają moją opinię.
Owszem zgadzam się z tobą - niech każdy gra na takim jakim mu wygodnie i przy tym zostańmy bo nie zamierzam się kłócić na ten temat. Ja tylko wyrażam swoją opinię, którą oparłem na własnym doświadczeniu zawodowym i zdaniu co niektórych "grających" trębaczy. Tyle w tym temacie. Pozdrawiam.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
adam113
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1073
Rejestracja: 1 wrz 2007, 23:00
Instrument/y: Schagerl T-2000S, Yamaha 5335G
Ustnik/i: Bruno Tilz 1CE , Hammond & Designe 4ML
Lokalizacja: Osiek

Post autor: adam113 » 12 wrz 2010, 21:22

Grałem troche na ustniku Schagerla 3C i musze powiedziec, że w przeciwieństwie do trąbek tej firmy ustniki nie są rewelacyjne, więc może gdy byś popróbował na 3C ale jakiejś innej firmy- może dało by Ci to lepszy obraz.

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 12 wrz 2010, 22:04

kolego,
powinnienes poszukac ustnika na ktorym nie bedziesz odczowal dyskomfortu wrzynania sie w wargi, choc z czasem jak miesnie sie tobie wzmocnia to bedzie to mniejszy problem, na pewno nie powinnienes na sile grac na ustniku ktory sprawia tobie problemy i nie jest wygodny dla Twoich ust. tak jak koledzy juz pisali, trzeba poszukac w ustnikach innych firm, bach, schilke, Yamaha GP, itd. a 7C, jest podstawowym ustnikiem i dopuki nie znajziesz bardziej odpowiedniego to smialo mozesz na nim grac, znam ludzi ktorzy cale zycie graja na takich, ich uklad warg pozwala im swobodnie na takim grac nawet po 2 godzinach a sa ludzie ktorzy maja wieksze wargi i niestety po chwili czuja przytykanie dzwieku no i wtedy trzeba pomyslec o jakims wiekszym.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 12 wrz 2010, 22:47

Popieram actrumpetera :: Dobrze pisze - polać mu :D na 7C gra się dobrze raptem chwilkę - gdy buzia jest zmęczona potrzebuje jak gdyby więcej miejsc do drgania stąd się zatykasz. Przerabiałem to na sobie także wiem o co chodzi. Wiadomo, na większym ustniku będzie się grało troszkę trudniej na początku ale to sprawa myślenia i wyobraźni, oraz kwestia poćwiczenia. Polecam 3C jako dobrą alternatywę. Na pewno brzmienie się poprawi gdy nabierzesz mocy w postaci kondycji. Jeśli natomiast masz dość duże wargi możesz śmiało spróbować 1 1/2. I powtarzam co napisałem - kwestia wyćwiczenia :D Jakbyś planował zmianę ustnika to w dobrej cenie jest GEWA - dość przyjemny rant i miło się gra. Jeśli nie szukasz jakiegoś wyszukanego brzmienia to bardzo dobre wyjście. Koszt ok. 85 zł, a gra się o niebo lepiej :)
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
wesol87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:55
Instrument/y: Schilke MII, YTR1320ES, pocket, flug...
Ustnik/i: V. Bach 1 1/4C + booster i 5 kg innych:)
Lokalizacja: Lwówek / Warszawa

Post autor: wesol87 » 13 wrz 2010, 17:42

Dziękuję wszystkim, bardzo mi pomogliście. Posłuchałem różnych zdań i teraz już wiem co wybiorę :)
Wybór tymczasowy oczywiście, bo faktycznie chyba muszę sobie dobrać coś lepszego... no ale żeby dobrze wybrać muszę jeszcze trochę poćwiczyć. Pozdrawiam

piotrex90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2006, 19:37
Instrument/y: King 2070 Legend
Ustnik/i: Vincent Bach 7C
Lokalizacja: Południe Kraju:)

Post autor: piotrex90 » 13 wrz 2010, 22:52

Jeśli mogę dorzucić coś od siebie, to właśnie zacząłem drugi stopień. Kilka dni wcześniej kupiłem Schagerla i mam w nim ustnik 7c. Mój nauczyciel zaraz na pierwszej lekcji stwierdził, że będzie on do zmiany na jakiś głębszy. Jak znajdę coś dobrego to napiszę co kupiłem. pzdr

Awatar użytkownika
wesol87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:55
Instrument/y: Schilke MII, YTR1320ES, pocket, flug...
Ustnik/i: V. Bach 1 1/4C + booster i 5 kg innych:)
Lokalizacja: Lwówek / Warszawa

Post autor: wesol87 » 28 wrz 2010, 00:35

Mam jeszcze jedno pytanie, nie związane z tematem ale nie chcę zakładać nowego ponieważ sprawa ta dotyczy tylko mnie i nic nie wniesie dla forum.

Noszę się z zamiarem kupna trąbki za ok. 1000zł... musi być srebrna:)
Mam na oku dwie:
http://allegro.pl/item1239850708.html
http://allegro.pl/item1233899716.html
Chcę nadmienić, że jeśli jedna od drugiej nie różni się jakościowo za bardzo, to wybiorę tę tańszą bo różnica w cenie jest znaczna, a jak wyżej wspomniałem muszę jeszcze kupić dobry ustnik :)
Bardzo proszę o pomoc, którą Panowie polecacie?

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 28 wrz 2010, 08:19

Jeżeli koniecznie musi to być nowa trąbka to poleciłbym Ci tego Roy Bensona. Moja orkiestra ma kilka tych trąbek i powiem Ci że nie można na nie narzekać. Co prawda nie powalają one pracą tłoków, brzmieniem i innymi takimi detalami ale nie można oczekiwać cudów po trąbce za 1000 PLNów. Na pewno trąbka ta posłuży Ci kilka ładnych lat bez większych problemów... i w sumie to jest jej największym atutem... Do plusów można jeszcze dodać lekkość grania.
Co do tej drugiej to NIGDY nawet do ręki tego nie bierz.

Jeżeli nie musi to być nic nowego to myślę że spokojnie możesz poszukać jakiejś dobrej trąbki używanej... Za te pieniądze można znaleźć coś fajnego i na pewno lepszego niż te dwie trąbki jakie podałeś.
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 28 wrz 2010, 10:14

wesol87, Immortal4ever ma rację - jeśli już to wybrać najmniejsze zło i Roy Benson Production :) Pamiętaj też, że w większości te trąbki tylko wyglądają - to jak brzmią to już inna sprawa. Jeśli jesteś uczniem szkoły muzycznej to polecam cosik innego. Sam dla uczniów zakupiłem ostatnio Bacha Tr300 i Yamahe serii 1*** - używane. Ku mojemu zdziwieniu bardzo dobrze się na nich gra! Brzmią bardzo fajnie !!! Lekkie zadęciowo i jak przystało na Yamahę bdb wykonane ;) Tutaj masz dwa linki (jedna jest srebrna):
http://allegro.pl/trabka-yamaha-ytr-132 ... 58433.html
http://allegro.pl/trabka-yamaha-ytr-232 ... 11113.html
Przemyśl sprawę :)
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
wesol87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:55
Instrument/y: Schilke MII, YTR1320ES, pocket, flug...
Ustnik/i: V. Bach 1 1/4C + booster i 5 kg innych:)
Lokalizacja: Lwówek / Warszawa

Post autor: wesol87 » 28 wrz 2010, 13:26

Dziękuję Panowie, sprawa jasna:)
hmm... ta Yamaha srebrna bardzo mi się podoba... no i jest to Yamaha :)
Muszę tylko zadzwonić do gościa i zapytać się który rocznik bo jak jest stara to chyba nie będę ryzykował.

Awatar użytkownika
Immortal4ever
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1882
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:58
Instrument/y: Kilka cosi....
Ustnik/i: Vincent Bach CORP. 1C i Bach 7C
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Immortal4ever » 28 wrz 2010, 13:45

Nie chodzi o to że stara tylko o to czy dobra. Ja mam starą trąbkę a chodzi lepiej niż niż nie jedna nowa.
Już od najmłodszych lat mój spaczony charakter mówi mi, że jestem inny niż ogół śmiertelników. Tu również odnoszę sukcesy.

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 28 wrz 2010, 15:37

Jedynym jej plusem jest to, że jest posrebrzana. To dlatego tyle kosztuje. Gdyby była lakierowana to kosztowałaby ok. 300 zł. ;)
Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 28 wrz 2010, 19:14

Kolego cena za tę Yamahę jest dość dobra. I myślę, że warta swojej ceny !!! Zadzwoń, dowiedz się o niej coś więcej ... A to, że może mieć troszkę lat w niczym nie przeszkadza :D I jest srebrna ;P
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
Jareks_NS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 7 sty 2010, 15:26
Instrument/y: Schagerl
Ustnik/i: Laskey
Lokalizacja: tu i tam:)
Kontakt:

Post autor: Jareks_NS » 28 wrz 2010, 21:50

Dokładnie, ważne, że produkcja JAPOŃSKA.
Trąbka to magia większa od tego, co my tu robimy..

ODPOWIEDZ