Pomórzcie w wyborze ustnika , szczególna sytuacja!

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Awatar użytkownika
pawel94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2 paź 2010, 18:44
Instrument/y: Yamaha YTR 4335G
Ustnik/i: Yamaha 11b4
Lokalizacja: do kąd ?

Pomórzcie w wyborze ustnika , szczególna sytuacja!

Post autor: pawel94 » 2 paź 2010, 18:55

Witam !
Jestem nowy na forum , ale czytuję je już od dawna . Przymierzam się do kupna trąbki i co za tym idzie ustnika . Niestety sprawa nie jest prosto , bo nie wiem kompletnie o co chodzi z ustnikami , do tego grałem przez 6 lat na WALTORNI . Jeżeli ktoś mógłby mi napisać , czym się różnią te ustniki , co znaczą oznaczenia typu 7c /11c i jaki ustnik byłby najlepszy dla kogoś kto wcześniej miał styczność z waltornią .

Pozdr. z góry dziękuję ;))
Rób w życiu to co lubisz , a nie to co musisz ;)
Jeżeli pomogłem kliknij "pomógł" c(:

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 2 paź 2010, 22:56

1.Zależy od twoich ust
2.Nie dobrze że grałeś na waltorni w sensie ustnikowym różnica jest duża
3.Polecam firmę Vincent Bach gra na nim 90% szkół muzycznych
4.Z forum sobie poradzisz zapraszamy do dyskusji
5.7C to jest numer rozmiaru ustnika...Im liczba jest większa tym ustnik będzie mniejszy/płytszy...Z kolei jeśli liczba mniejsza np 1C to ustnik duży /głębszy...
6.Proponował bym ci ustnik duży ,głęboki tak o rozmiarze 1 1/2C bądź 1 1/4C albo 1C są to stosunkowe największe ustniki do trąbki...Firmy bach będziesz miał głęboko i przyjemny rant.
7.Ustniki do waltorni są większe od trąbkowych,niestety też mało wiem o waltorniowych nie miałem z tym styczności.
8.Najlepiej będzie jak zajdziesz do sklepu muzycznego i pograsz na każdej rozmiarówce poczynając od 1C przy czym znajdziesz swój ideał...Co do wyboru to jest sprawa indywidualna każdemu się gra inaczej na głębszym/płytszym/mniejszym/szerszym...Każdy ma swoje upodobania i dlatego robią tak dużo tych ustników

Życzę powodzenia
Pozdrawiam ;)
:trumpet: :trumpet: :trumpet: :trumpet: :trumpet: :trumpet:

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 2 paź 2010, 23:09

xXPITBULLXx pisze: 5.7C to jest numer rozmiaru ustnika...Im liczba jest większa tym ustnik będzie mniejszy/płytszy...Z kolei jeśli liczba mniejsza np 1C to ustnik duży /głębszy...
Wybacz stary, ale jesteś nie ścisły... A jak ktoś będzie chciał ustnik duży (w średnicy), ale płytki lub mały, ale głęboki to co... nie ma dla niego takiej opcji? Głębokość ustnika nie zależy od cyfry. Cyfra mówi o rozmiarze średnicy ustnika, a nie o głębokości. O głębokości natomiast mówi litera C, D, E... Im dalej w głąb alfabetu tym płytszy ustnik. Im bliżej litery A tym głębszy. Z reguły... dlatego, że każda firma ma swoją numerację i o ile jeszcze przypisywanie głębokości ustnika najczęściej zgadza się z tym co napisałem, o tyle z numeracją średnicy już nie jest tak jednoznacznie. To o czym piszesz, że 7 to mały ustnik , a 1 to duży dotyczy głównie ustników Bacha. Jeżeli chodzi o Yamahę to jest dokładnie na odwrót - im większa cyfra (11, 13,16, 17, 18) tym większa średnica ustnika. Głębokość (jak już pisałem) pokrywa się z numeracją Bacha.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

Awatar użytkownika
havk
Moderator
Moderator
Posty: 1564
Rejestracja: 10 kwie 2006, 16:18
Instrument/y: Yamaha 4335G
Ustnik/i: Stomvi 4C Marcinkiewicz 7-S
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa

Post autor: havk » 2 paź 2010, 23:09

xXPITBULLXx, od kiedy ustniki do Waltornii są większe od trąbkowych? Pierwszy raz coś takiego słyszę. Ustniki waltorniowe mają cieńszy rant, mniejszy wlot, mniejszą średnicę, są krótsze. Jedynie co jest "większe w nich" to ich głębokość. Ale to już sprawa nieco odmiennej budowy całego kielicha ustnika...

Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 3 paź 2010, 01:33

Ustniki waltorniowe nie mają mniejszej średnicy. Co nie zmienia faktu, że przyłożenie ustnika do ust na waltorni jest inne. Ale jest to do przestawienia.
pawel94, kup sobie ustnik o rozmiarze 3c, będziesz zadowolony. A jak się już nauczysz lepiej grać to poszukasz czegoś co Ci będzie bardziej pasowało.
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

Awatar użytkownika
pawel94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2 paź 2010, 18:44
Instrument/y: Yamaha YTR 4335G
Ustnik/i: Yamaha 11b4
Lokalizacja: do kąd ?

Post autor: pawel94 » 3 paź 2010, 09:02

No to dzięki chłopaki ;DD
Rób w życiu to co lubisz , a nie to co musisz ;)
Jeżeli pomogłem kliknij "pomógł" c(:

Awatar użytkownika
xXPITBULLXx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:36
Instrument/y: Bach Stradivarius New York; Bach TR 305 SBP
Ustnik/i: Gold Vincent Bach CORP 2 1/2C MT VERNON NY
Lokalizacja: woj.Lubelskie/UKF
Kontakt:

Post autor: xXPITBULLXx » 3 paź 2010, 16:02

A skąd mam to wiedzieć.. Widziałem z bliska gościu miał duży stary ustnik

Zwycięzca konkursu Mottywator

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 3 paź 2010, 16:25

Wszystko już ładnie opisano :) Jeśli coś mogę dodać to popieram myśl Devil_inside - kup sobie rozmiar 3C. I aby nie wydawać kasy na coś co być może Tobie nie spasować pogadaj z kimś i popytaj o używkę. Jeśli chcesz nowy ustnik to niezłym rozwiązaniem jest firma GEWA. Są to kopie ustników BACH'a przynajmniej o połowę jak nie więcej tańsze. Koszt to ok. 88 zł. Myślę, że na tym etapie nie odczujesz jakiś tam wielkich różnic w sensie czy BACH czy GEWA więc po co przepłacać ?? A ustnik pozwoli Tobie na przestawienie zadęcia. Trębaczowi prościej przejść na waltornię ... Odwrotnie troszkę gorzej ale systematyka pracy pozwoli Tobie tego dokonać :)
Jakbyś chciał ustnik możesz zadzwonić tutaj http://www.music-concept.pl/
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 3 paź 2010, 16:32

Ja tez kiedys gralem na ustniku GEWA i naprawde sa dobre a cenowwo jak kolega powyzej napisal, roznia sie bardzo od orginalnych. naprawde za niecale 100zl bedziesz mial ustnik na ktorym bedzie Ci sie gralo bardzo przyjemnie a rozmiar 3C mysle ze bedzie odpowiednim na poczatek, potem sam zobaczysz czy jest za maly albo za duzy, ale to drugie raczej nie.
pozdrawiam.
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

Awatar użytkownika
pawel94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2 paź 2010, 18:44
Instrument/y: Yamaha YTR 4335G
Ustnik/i: Yamaha 11b4
Lokalizacja: do kąd ?

Post autor: pawel94 » 3 paź 2010, 18:54

a jak ze skalą , na trąbce będę miał ją wyższą niż na waltorni ? Oczywiste ,że nie odrazu , ale chodzi mi ogólnie po tych 6 latach gry a2 mi wychodzi ładnie jeżeli się dobrze rozegram oczywiście i zależnie od pracy przepony , h2 już ściśnięte . A więc czy na trąbce po około roku gry ta skala będzie około c3 ?
Rób w życiu to co lubisz , a nie to co musisz ;)
Jeżeli pomogłem kliknij "pomógł" c(:

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 3 paź 2010, 18:58

Co do skali to zależy jak przypasuje Tobie ustnik trąbkowy i jak będziesz pracował. Mając już jakieś doświadczenie wiesz o co chodzi ... Wszystko zależy od Ciebie - możesz grać do C3 ale możesz także grać do g2. Tego nie jestem w stanie powiedzieć. Czas pokaże.
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
Rafael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 10 gru 2007, 21:38
Instrument/y: Dowids 88G, Kühnl & Hoyer Universal 2G
Ustnik/i: Bruno Tilz Flügelhorn/Trabka (Sonderbau)
Lokalizacja: Monachium(München)

Post autor: Rafael » 4 paź 2010, 20:01

duzo zalezy od odpowienidniego do ust dobranego ustnika, no i przede wszystkim od systematycznej pracy, czasem lepiej grac do g2, a2 i miec przy tym ladny dzwiek anizeli silowac sie z c3. skala bym sie tak nie przejmowal ona sama przyjdzie z czasem i bedzie odzwierciedleniem twojej pracy z instrumentem.
pozdrawiam
trabka.. jej dzwiek, niczym pedzel malarza.. maluje piekne obrazy swa melodia.. jej dzwiek niczym piorun, przedziera sie po przez szara codziennosc tego swiata bysmy mogli zapommniec sie.. a jednoczesnie odnalezc w jej pieknie brzmienia..

Awatar użytkownika
zgaju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 14 kwie 2008, 14:12
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520GS
Ustnik/i: Laskey 68MC
Lokalizacja: Tąpkowice
Kontakt:

Post autor: zgaju » 19 gru 2010, 21:45

Witam. Mam pytanie, nie koniecznie mnie dotyczące, ale może kiedyś ^^

Mianowicie:
Jaki jest "najlepszy" ustnik do grania lead. Nie piszcie że mały i płytki, tylko konkretne marki i modele ;)

Pozdro !
Jeżeli pomogłem kliknij "POMÓGŁ"

6. POWOLI DOCHODŹ DO CELU
Jeśli chcesz być dobrym nie możesz się spieszyć. Stopniowo i dokładnie pracuj nad doskonaleniem swych umiejętności i pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie.

Lapkos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 156
Rejestracja: 23 wrz 2009, 22:05
Instrument/y: Bach Stradivarius 37 ML
Ustnik/i: Warburton
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Lapkos » 19 gru 2010, 21:53

Yamaha Allen Vizzutti Lead
Yamaha Bobby Shew Lead
Laskey 60s
Denis Wick 4E

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 19 gru 2010, 22:06

Bardzo trudne pytanie zadałeś. To zależy co rozumiesz przez określenie "najlepszy". Dla Ciebie "najlepszy" jest ten ustnik, na którym TOBIE gra się najlepiej. I nieważne czy to będzie Bach, Monette czy Yamaha.
Jak to sprawdzić? Bardzo prosto. Jak będziesz miał z 50 ustników, to możesz być pewien że już wybrałeś ten swój najlepszy.
Nie da się taniej i prościej? NIE, nie da się.

Stawiając w ten sposób pytanie pewnie przypuszczasz, że jak kupisz ustnik X to będziesz lepszym trębaczem. Nic z tego.
Pozdrawiam - Grzegorz

sasquatch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 7 wrz 2008, 12:42
Instrument/y: Amati ATR213
Ustnik/i: Gruba Custom LEAD
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: sasquatch » 19 gru 2010, 22:53

asymmetric lead 342 :D kto nigdy nie gral na nim to niech nie mowi ze lipa bo jakis dziwny itp...

Awatar użytkownika
Bielecki Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 27 mar 2008, 16:47
Instrument/y: B -Schagerl Penelope Gold C- Stomvi Titanium
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Bielecki Michal » 20 gru 2010, 00:03

Wracając do tematu waltorni i trąbki. Wydaje mi sie ze na trąbce bedziesz miał na początku niższą skale i ładne doły ( wiem z doswiadczenia bo jak biorę waltornie kończe sporo powyżej skali grać ;-) ) Waltornia ma po prostu mniejsze cisnienie. Ale nie ma sie czym przejmować, kwestria cwiczenia i wprawy!

POWODZENIA!! :trumpet:

Awatar użytkownika
maxzz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 17 lis 2010, 20:41
Instrument/y: Schagerl 620L
Ustnik/i: Schilke 17, JK Exclusive 3F
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Post autor: maxzz » 20 gru 2010, 14:50

Co to jest granie lead? ;)

Awatar użytkownika
zgaju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 14 kwie 2008, 14:12
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520GS
Ustnik/i: Laskey 68MC
Lokalizacja: Tąpkowice
Kontakt:

Post autor: zgaju » 20 gru 2010, 15:28

Grzegorz_N pisze:Stawiając w ten sposób pytanie pewnie przypuszczasz, że jak kupisz ustnik X to będziesz lepszym trębaczem. Nic z tego.
Nic podobnego ;)

Pytanie zadałem z czystej ciekawości, choć może źle sformułowane, mogłem napisać tak:
"jakie znacie ustniki lead" <-- i o to mi chodziło ;)
Jeżeli pomogłem kliknij "POMÓGŁ"

6. POWOLI DOCHODŹ DO CELU
Jeśli chcesz być dobrym nie możesz się spieszyć. Stopniowo i dokładnie pracuj nad doskonaleniem swych umiejętności i pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie.

Awatar użytkownika
maxzz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 17 lis 2010, 20:41
Instrument/y: Schagerl 620L
Ustnik/i: Schilke 17, JK Exclusive 3F
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Post autor: maxzz » 20 gru 2010, 15:40

zgaju, czym różnią się ustniki lead od innych? ;)

ODPOWIEDZ