Problem z ustnikiem i strojem

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
cpatryks
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lis 2010, 23:24
Instrument/y: Puzon Velton, Trąbka, pianino weinbach
Ustnik/i:
Lokalizacja: Jastarnia

Problem z ustnikiem i strojem

Post autor: cpatryks » 15 lis 2010, 21:59

Witam!
mam pewien problem, otóż mam ustnik 3C, 7C i jakiś siedmioC podobny Intervall. Otóż wlot tego ostatniego jest krótszy i ustnik włożony do trąbki jest niemal o całą czarkę mniejszy... A tylko on stroi z organami. Chcę grać na 3C ale nie mozliwe jest abym mógł zagrać z organami w kosciele ponieważ one są wyzej nastrojone a trąbki dostroić aż tak nie idzie... Czy nic się nie stanie jak ogólnie będe grał na 3C a jak przyjdzie do koncertu z organami to będe grał na tym krótszym? czy jest jakiś inny sposób? proszę o pomoc.
Życie obdarowane talentem muzycznym, bez instrumentu jest życiem straconym.

Rumcajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 638
Rejestracja: 16 gru 2008, 20:29
Instrument/y: roy
Ustnik/i:
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Rumcajs » 15 lis 2010, 22:14

Ten mniejszy ustnik może być z jakiegoś kornetu lub flugelhorn-u ? Jakim dźwiękiem stroisz się do organów ?

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 15 lis 2010, 22:18

Fakt faktem być może posiadasz ustnik do kornetu lub flugelhornu. I wytłumacz jak ustnik może stroić lub nie z organami ?? Organy są w stroju C, a trąbka zapewne w stroje B. Zatem grając z organami gdy ty będziesz miał dźwięk g to organy f. To rzecz najnormalniejsza. Chyba, że posiadasz trąbkę w stroju C. To wtedy rzeczywiście może coś tam nie stroić. Instrument dostrajasz poprzez wyciąganie kolanka strojeniowego. Zatem określ jaką masz trąbkę ?? Dużo niejasności ... Ten ustnik w chodzi do trąbki - wlot się zgadza ?? Czy tylko jest krótszy ??
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

cpatryks
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lis 2010, 23:24
Instrument/y: Puzon Velton, Trąbka, pianino weinbach
Ustnik/i:
Lokalizacja: Jastarnia

Post autor: cpatryks » 15 lis 2010, 23:05

jest to ustnik do kornetu. Jak wkładam ustnik do trąbki to jak podciągne maksymalnie ''kolanko'' i nawet podwyzsze dzwiek ustami... to i tak dzwiek C1 na trabce nie stroi z dzwiekiem B1 na organach, jest minimalnie nizej a jak włoże ustnik do kornetu to jest bajer... Gramy Trumpet Voluntary i wszystkie dzwieki są obnizone przy maksymalnym nastrojeniu trabki do góry...
Życie obdarowane talentem muzycznym, bez instrumentu jest życiem straconym.

Awatar użytkownika
Michał Koniarski
Ekspert
Ekspert
Posty: 713
Rejestracja: 1 cze 2009, 23:08
Instrument/y: Schilke HC1-L, Carol Brass CFL 7200 GSS
Ustnik/i: Schilke 14 Heavyweight, Stomvi 4
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Michał Koniarski » 15 lis 2010, 23:08

Skoro jest taki nie strój to nie lepiej włożyć ustnik od traki i obniżyć się jeszcze. Wtedy grasz pół tonu wyżej i wszystko stroi i brzmi. Trzeba tylko trochę po transponować albo przepisać nuty od trąbki pół tonu wyżej.
Nie jest ważne co grasz, ale jak grasz. Kiksare humanum est :)
Wyróżniony w konkursie Mottywator

cpatryks
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lis 2010, 23:24
Instrument/y: Puzon Velton, Trąbka, pianino weinbach
Ustnik/i:
Lokalizacja: Jastarnia

Post autor: cpatryks » 15 lis 2010, 23:59

no tak! to jest wyjście ;] a mam przecież finale! szkoda ze na to nie wpadłem... tylko troche zabawy z przepisywaniem.... dzieki!
Życie obdarowane talentem muzycznym, bez instrumentu jest życiem straconym.

Awatar użytkownika
Devil_inside
Moderator
Moderator
Posty: 1433
Rejestracja: 26 maja 2007, 14:54
Instrument/y: Bach Stradivarius 43,Yamaha,Courtois,Schagerl
Ustnik/i: Laskey 70MC i kilka innych
Lokalizacja: Wałbrzych/Wro/Wawa

Post autor: Devil_inside » 16 lis 2010, 00:33

Spotkałem się z organami nastrojonymi na 452hz, zamiast na 442. Były to organy prosto po remoncie i zostały nastrojone wyżej, bo z czasem strój na nich opada. Generalnie trzeba transponować do góry. Nie pamiętam już jak, ja chyba grałem cały ton wyżej i dość mocno wysunąłem rurkę, była łatwiejsza tonacja niż przy transponowaniu o pół tonu.
Ćwiczyć!! Nie gadać!! ;)

ODPOWIEDZ