dziwny ustnik, czy to nie ustnik prosze o info

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
pakipaki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 20 gru 2010, 16:56
Instrument/y: Yamaha YTR2335
Ustnik/i: 11B4
Lokalizacja: ze wsi

dziwny ustnik, czy to nie ustnik prosze o info

Post autor: pakipaki » 10 sty 2012, 00:01

Witam. Otóż przy przeglądaniu allegro natknąłem się na taką aukcję http://allegro.pl/trabka-yamaha-ytr-433 ... 68626.html a w niej zdjęcie, na którym są 2 ustniki i trzeci taki dość dziwny i oto moje pytanie jak właściwie można nazwać ten 3 i do czego on służy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
wesol87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:55
Instrument/y: Schilke MII, YTR1320ES, pocket, flug...
Ustnik/i: V. Bach 1 1/4C + booster i 5 kg innych:)
Lokalizacja: Lwówek / Warszawa

Post autor: wesol87 » 10 sty 2012, 00:57

To nie jest ustnik. Jest to tylko takie kółko jak widzisz, głównie do sprawdzania zadęcia oraz bzyczenia na ustach. Bardzo często można natknąć się na takie kółko zrobione z samego rantu od ustnika z przyspawanym pręcikiem. Tutaj jak widać osadzone jest na rurce i możemy wszystko umieścić w trąbce, sprawdzając zadęcie z całym instrumentem... lub bzyczeć :)

Awatar użytkownika
menik252
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 17 cze 2009, 17:20
Instrument/y: Yamaha YTR 6345HGS
Ustnik/i: Vincent Bach 1 1/2C Megatone
Lokalizacja: Krobia / Poznań

Post autor: menik252 » 10 sty 2012, 01:12

Nie spotkałem się jeszcze z konkretną nazwą, potocznie wśród trębaczy nazywany jako "kółeczko". Tutaj widać wersja bardziej wypasiona która jak kolega zauważył można wlożyć do trąbki, gra na takim "kółeczku" bardzo pomaga, daje elastyczność ust, możesz sprawdzic jak operujesz powietrzem, czy leci ono prosto, czy jak np. u mnie niestety za bardzo w dół. Wielu trębaczy z "kółeczka" korzysta, ja również, jakie ma inne zalety pewnie się dowiesz jak więcej forumowiczów się wypowie. Pozdrawiam :)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia."

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 10 sty 2012, 10:30

Tak jak napisali przedmówcy - to urządzenie służy do sprawdzania m.in. prawidłowej wibracji warg, kierunku powietrza. Potocznie nazywane jest rantem czy kółkiem. Nazwy te wzięły się od pierwotnego kształtu takiego urządzenia, które polegało na zamontowaniu pierścienia ustnika na metalowym pręcie - dla zobrazowania zobacz tutaj: http://www.music-concept.pl/Rant-kontro ... ,lang.html. Następnie ktoś pomysłowy zamontował rant na backbore ustnikowym bez kociołka stąd powstało "kółko" w kształcie ustnika, które można włożyć do instrumentu. Nie mniej bardziej fachowa nazwa używana przynajmniej w moim kręgu to wizualizator zadęcia.
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

ODPOWIEDZ