USTNIK-PYTANIA

Małe, duże, płytkie, głębokie, plastikowe i wygięte...
Korg100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, 16:41
Instrument/y: Yamaha,Stomvi Elite 330
Ustnik/i:
Lokalizacja: Opolskie

USTNIK-PYTANIA

Post autor: Korg100 » 9 lis 2013, 10:54

WITAM!!! Mam kilka pytań odnośnie ustników , a mianowicie o co chodzi z numeracją .Mały numer np. 3c oznacza że gra się lepiej górę ,a duży numer np. 8c gra się lepiej dół.Jeszcze jedno pytanie. Niedawno zakupiłem nową trąbkę i jaki ustnik były najlepszy do 250zł. Z góry dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
Camillus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 294
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:45
Instrument/y: Bach Stradivarius New York, Amati AFH-601II
Ustnik/i: GR 66L, Yamaha Allen Vizzutti, Laskey 68F
Lokalizacja: Jawiszowice/Oświęcim

Post autor: Camillus » 9 lis 2013, 11:16

Tematów o różnych ustnikach na forum jest masę.
Każda z firm ma swoją indywidualną numerację. W większości przypadków odnośnikiem do tego jest numeracja ustników Bacha. Nie można powiedzieć o ustnikach, że na tym łatwiej gra się górę, a na tym dół. Sam ustnik sprawy nie załatwi. Trzeba ćwiczyć.
Jeśli chodzi o numerację np w Bachu, literka oznacza głębokość kielicha, C jest standardowym rozmiarem kielicha do trąbki B.
Cyfra natomiast sugeruje wielkość ustnika. W Bachach czym niższy numer, tym troszkę głębszy kielich i większy ustnik. Czym wyższy, tym ustnik trochę mniejszy i płytszy.

Nie jest tak w każdej z firm.
Np. Schilke ma inne oznaczenia, Laskey inne, itd.
Piszę o Bachach, ponieważ większość ustników porównuje się do ustników Bacha, co sprawia, że łatwiej można je mniej więcej zidentyfikować oraz porównać. Na samym dole posta masz 2 linki, gdzie można porównać ustniki.

Ustnik powinieneś dobrać do wielkości swoich ust, jeśli masz trochę większe usta, to powinieneś wybrać ustnik trochę większy, np. odpowiednik Bacha 2C, 1 1/2C itp.
Jeśli masz zaś mniejsze usta, to coś mniej więcej jak Bach 5C i w górę.
To co napisałem jest tylko czysto orientacyjne.

Nie wiem czy jesteś początkujący, czy nie, ale najlepiej byłoby znaleźć jakiegoś nauczyciela, który pomógłby Ci wybrać wielkość ustnika na podstawie rozmiaru Twoich warg. Dobry ustnik to podstawa. Jeśli kupisz za mały, to będzie Cię przytykał, a jeśli za duży, to będziesz się bardzo męczył.

Jest wiele dobrych firm produkujących ustniki.
Sam grałem na Bachu, Schilke, Monette, aktualnie gram na Laskeyu.

Tutaj można sobie porównać obrazowo wielkości ustników:
http://kanstul.net/MPcompare/MouthpieceComparator.html
http://www.mouthpieceexpress.com/specsh ... n_idx.html

Naprawdę, zalecam Ci choćby jedną lekcję z jakimś nauczycielem, który Ci pomoże w wyborze dobrego ustnika. Potem będzie z górki.

Pozdrawiam
Jeśli mój post okazał się pomocny, kliknij "POMÓGŁ" :)

Awatar użytkownika
01adrian01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 3 lis 2012, 20:59
Instrument/y: trąbka
Ustnik/i:
Lokalizacja: Polska

Post autor: 01adrian01 » 9 lis 2013, 16:11

Sprawa ustników jest indywidualna. To nie jest tak, że na 3c lepiej gra się górę, a na 8c dół. W każdej sytuacji może być inaczej. Z reguły w płytkich ustnikach wychodzi ładniejsza góra kosztem dołu. W podanej granicy cenowej masz bardzo duży wybór ustników. Z własnego doświadczenia polecam Ci kupić używany ustnik, bo on się przecież nie zużywa, a można kupić jakiś lepszy egzemplarz. Najlepiej udaj się gdzieś gdzie będziesz miał możliwość wypróbowania ustników rożnych firm w różnych rozmiarach.

Awatar użytkownika
plati1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 8 lut 2013, 20:35
Instrument/y: Polmuz Bb, Amati ATR 300 Sirius
Ustnik/i: Yamaha 17C4
Lokalizacja: Zawada Pilicka

Post autor: plati1 » 10 lis 2013, 01:08

z tego, co czytałem w fachowej literaturze i na forum to im głębszy ustnik tym ładniejszy dźwięk lecz gra na nim jest bardzo wymagająca

Grzegorz_N
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: 26 mar 2010, 08:42
Instrument/y: Bach Artisan, Martin Committee 1952
Ustnik/i: Bach Corp., Monette
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Grzegorz_N » 10 lis 2013, 21:57

plati1 pisze:im głębszy ustnik tym ładniejszy dźwięk
Generalnie tak, głęboki kociołek to dużo miejsca dla wibracji ust. Ale wierz mi - budowa ust każdego z nas i stopień wytrenowania powoduje, że zasada ta sprawdza się bardzo rzadko. Jedyną sensowną metodą jest próbowanie, próbowanie i jeszcze raz próbowanie. Korzystaj z okazji - spotkania z grającymi kolegami, sklepy muzyczne, orkiestra i próbuj ile wlezie - różnych ustników. Na pewno znajdziesz taki, który Ci podpasuje. Oczywiście możesz tę ścieżkę znacznie uprościć - wystarczy kilka lekcji u nauczyciela znającego się na rzeczy.
Korg100 pisze:jaki ustnik były najlepszy do 250zł
Na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi, a w każdym razie odpowiedzenie na nie przez Forum jest niemożliwe. Spróbuj z ustnikami Gewa, są świetnymi kopiami Bacha, są stosunkowo tanie (do 100 zł). Jak już wpasujesz się w swój rozmiar, popróbuj płytszych i głębszych. Powodzenia!
Pozdrawiam - Grzegorz

Korg100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, 16:41
Instrument/y: Yamaha,Stomvi Elite 330
Ustnik/i:
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Korg100 » 11 lis 2013, 07:40

Ok, dzięki za inforamcje

ODPOWIEDZ