Maciej Fortuna Quintet

Pisane dla trębaczy przez trębaczy. ;)
Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Maciej Fortuna Quintet

Post autor: Damian Ruskowiak » 22 sty 2011, 00:06

Drodzy forumowicze chciałem podzielić się z Wami niesłychanymi wrażeniami … muzycznymi oczywiście ;)
Dziś miałem okazję być na koncercie Maciej Fortuna Quintet. Nie pisałem o nim ponieważ większość z Was miałaby pewnie logistyczny problem z dotarciem do miejscowości słynącej z jednego z dwóch największych więzień w Polsce, a mianowicie do Rawicza.

Cieszyłem się ze spotkania z Maciejem, który niegdyś uczęszczał do szkoły muzycznej, w której sam się uczyłem w Lesznie, następnie przeniósł się do Poznania i od tego czasu już się nie widzieliśmy. O jego sukcesach natomiast słyszałem od dawna bardzo wiele – trudno byłoby nie wiedzieć o takim nazwisku w świecie muzycznym.
Przed koncertem spotkałem go na korytarzu zupełny przypadkiem … troszkę czułem się zatrwożony czy mnie pozna itd. ale moje obawy były bezpodstawne. Skromny, uśmiechnięty, zupełnie zwykły człowiek o niezwykłym poczuciu muzyki, jej przekazu i oddziaływania na innych. To co się działo na koncercie było już (stopniując słowo niezwykły) jeszcze bardziej niezwykłe. Jego kompozycje jak również Mack’a Goldsbury czy Stefana Weeke stanowiły ciekawy dla słuchacza „kąsek” (napisałem kąsek ale można było się tą muzyką najeść i uwierzcie mi pozostał niedosyt). Nie odczułem takiego momentu, w którym pomyślałbym – niech już kończą. Nie było !!!
Takiego brzmienia trąbki dawno nie słyszałem live. Pełne, soczyste, aż wyczuwało się jak trąba rezonuje (Taylor Chicago). Kreacje dynamiczne, artykulacyjne, skalowe, a przede wszystkim improwizacyjne. Wszystko było na swoim miejscu. Nie dało się słyszeć aby jakiś dźwięk był przypadkowy – całość przemyślana od początku do końca. Podobnie było z flugelhornem … można było zamknąć oczy i się zasłuchać w ciepły tajemniczy dźwięk, a prowadzenie frazy w kantylenach rozwalało mnie na łopatki. Do tego niesamowita sprawność techniczna, lekkość zmieniania rejestrów … nie da się tego tak po prostu opisać. Nawet gdy Maciek odpoczywał w momencie solo pianina czy saksofonu to widać było jak żyje w nim muzyka, że wie co zaraz będzie chciał przekazać … Opowiadał przed utworami o inspiracjach, dzięki którym powstały. Cała magia koncertu była w tym, że rzeczywiście można było w tych dźwiękach dojrzeć źródło ich powstania.
Stosował dużo bardzo ciekawych zabiegów technicznych jak np. granie bez ustnika na trąbie czy też granie jak na fletni pana dmuchając w dziurki na dole tłoków. Efekt naprawdę świetny i chociaż wielu pewnie potrafi tak zagrać to wyobraźcie sobie, że trzeba to uczynić nie tyle dobrze co ciekawie, a ciekawie było i to jak. Do tego frullata, granie z plungerem jako elementy typowo akustyczne ale ponadto improwizacje, sound i technika – coś naprawdę niesamowitego.
Ostatnie wydanie Jazz Forum okrzyknęło Macieja w swoim rankingu największą nadzieją polskiego jazzu na rok 2011, a to już nie małe wyróżnienie.
Po koncercie podszedłem pogratulować i porozmawialiśmy chwilę. Opowiedział mi dużo więcej o swoich kompozycjach, o koncertach które zagrał, o swojej pracy i o ćwiczeniu na trąbie. Dzięki uprzejmości pograłem chwilkę na jego trąbie – zestaw Taylor Chicago + Monette Prana B2 (tylko teraz z tego wszystkiego zapomniałem jaki dokładnie model bo czyste B2 to nie było). I naprawdę nikt mi teraz nie powie, że sprzęt nie ma wpływu na dźwięk – aż się sam zdziwiłem. Powietrza trąba bierze dużo bo sama w sobie jest ogromna !!! ale jaki emituje sound … tylko się rozmarzyć.
Poza tym jeśli chodzi o muzykę – to jest jednak dziedzina sztuka nieodgadnięta o nieodkryta do końca pomimo takiej rzeszy kompozytorów, którzy tworzyli i tworzą. Doskonałe pomysły tematów muzycznych, bogato zharmonizowane i niełatwe w podziałach rytmicznych. Wszystko w ramach szerokopojętej tonalności ale stwarzające wrażenie nieustannego wciągania słuchacza we frazę, w jej kulminacje i ciążenia akordów – nie ma mowy o nudzie.
Długo będę wracał do tego koncertu. Nabyłem dwie płytki skąd zapewne będę czerpał inspiracje dla siebie samego.
Skupiłem się na Macieju szczególnie nie ujmując całemu zespołowi: piano, kontrabas, sax, perkusja – świetni młodzi muzycy sceny jazzowej gdzie powodem powstania zespołu lub też inaczej początkiem był recital dyplomowy Maćka na uczelni.

W swojej karierze Maciej brał udział w realizacji wielu projektów. Ma za sobą koncerty w Polsce i za granicą także zachęcam do odwiedzenia jego strony:
http://www.maciejfortuna.pl/
oraz profilu na mySpace:
http://www.myspace.com/maciejfortuna
Całkiem niedawno też wpadła mi w ręce płyta zespołu utworzonego przez Macieja, a mianowicie:
Switch on Quintet - Our Car will never stop
Podobnie jak koncert wywarła na mnie niesamowite wrażenie i zainteresowanych odsyłam do tego nagrania jeśli tylko będzie możliwość zakupu. Płyta jest w sprzedaży od niedawna.

Nie chciałem napisać tego posta jako komentarza koncertu czy też jako swoistej opinii. Nie jestem krytykiem muzycznym tylko trębaczem, a moim zamysłem było podzielenie się z Wami moimi odczuciami. Jednocześnie wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę Macieja bo jest to człowiek naprawdę godny Waszej uwagi – niezależnie czy ktoś lubi jazz czy nie lubi. Tym samym też chciałem abyście gdy tylko zobaczycie plakat, usłyszycie o Jego koncercie abyście poszli na koncert Macieja Fortuny (nie ważne w jakim składzie będzie grał) i posłuchali. Po pierwsze to doskonały balsam dla słuchacza, po drugie wspaniała lekcja dla trębacza i po trzecie będziecie mogli zweryfikować to co ja tutaj napisałem.

Damian Ruskowiak
Ostatnio zmieniony 2 lut 2011, 12:18 przez Damian Ruskowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

Awatar użytkownika
malladyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 18 lut 2008, 10:08
Instrument/y: YAMAHA
Ustnik/i: Bach 1C
Lokalizacja: się biorą trębacze??

Post autor: malladyn » 22 sty 2011, 13:51

No Maciej jest dla mnie genialny zwłaszcza jesli chodzi o improwizacje ;) Kurde co on takiego zrobił, że potrafi tak niesamowicie grać? :) Nie byłem nigdy na jego koncertach ale słuchałem dużo jego nagrań które krążą w sieci... Jestem pod wrażeniem i ogarnia mnie pewna duma, że jest to Polak. Na pewno nie będziemy mieli się czego powstydzić przed zagraniczną publicznością, gdyż mamy znakomitego młodego Polskiego muzyka przed ktorym jeszcze wiele koncertów i doświadczeń ;) Pozdrawiam i zachęcam do posłuchania Maćka ;)
Dlaczego tak gram?

Awatar użytkownika
malladyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 18 lut 2008, 10:08
Instrument/y: YAMAHA
Ustnik/i: Bach 1C
Lokalizacja: się biorą trębacze??

Post autor: malladyn » 23 sty 2011, 18:30

Ciekawy jest fakt iż bodajże Maciej skończył prawo w Poznaniu no i trąbkę /w Katowicach/ we Wrocławiu:] Jak on dał radę to ogarnąć? :D
Ostatnio zmieniony 2 lut 2011, 12:18 przez malladyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Dlaczego tak gram?

Awatar użytkownika
Damian Ruskowiak
Ekspert
Ekspert
Posty: 1585
Rejestracja: 20 mar 2008, 11:43
Instrument/y: Bach Strad. 180 37G, CarolBrass 8880L-GSS(D)
Ustnik/i: GR 66L, GR 66MS, JK 5BFL
Lokalizacja: MIEJSKA GÓRKA - WLKP

Post autor: Damian Ruskowiak » 23 sty 2011, 19:25

W ramach małego sprostowania. Faktycznie Maciej ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu (nie w Katowicach) w klasie trąbki jazzowej Piotra Wojtasika :) To tak dla jasności sprawy aby nie powkradały się błędy :)
"...Walki nie toczy się z instrumentem. Walkę toczy się z samym sobą..." (Vincent Cichowicz)

tobi3776
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 463
Rejestracja: 4 sty 2009, 22:02
Instrument/y: Holton T102, Getzen Eterna
Ustnik/i: Monette B3, Kelly 1 1/2C,Bach 1 1/2C Corp.
Lokalizacja: Lipno/k. Włocławka

Post autor: tobi3776 » 4 mar 2011, 21:11

Apropo Maćka Fortuny, Ma on wielki talent... Sam chciałbym tak grać :)
Spójrzcie na recital dyplomowy
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UZxO_Oaq5ww[/youtube]
Pomyśl... Jakbyś grał, gdybyś przeznaczył czas spędzony przed komputerem na doskonalenie się na trąbce???

ODPOWIEDZ