Orkiestra Dęta przy OSP w Skórczu

Prezentacje naszych zespołów.
karolgroen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 24 paź 2010, 16:30
Instrument/y: Roy Benoson TR-202G
Ustnik/i: 7c
Lokalizacja: Skórcz
Kontakt:

Orkiestra Dęta przy OSP w Skórczu

Post autor: karolgroen » 24 paź 2010, 16:39

Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu

Data założenia: 1903 r.

Historia:
Najprawdopodobniej wraz z założeniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu w 1903 r. powstała pierwsza orkiestra dęta. Na zachowanej fotografii z 1904 r. wśród ponad trzydziestu strażaków widoczna jest grupa sześciu osób z instrumentami. Dalsze losy strażackiego zespołu nie są znane. Można jedynie przypuszczać, że orkiestra mogła istnieć do 1914 r., kiedy to I wojna światowa rozproszyła członków orkiestry dętej po świecie zwłaszcza ludzi młodych.

Inicjatywa utworzenia orkiestry strażackiej powoli zaczęła przybierać realne kształty w 1956 r. Na początku znalazło się kilka starych instrumentów. Do założycieli orkiestry należeli przede wszystkim druhowie: Ludwik Friedrich, Benedykt Piontek, Klemens Piórek, Jan Bieliński, Jan Kozłowski, Józef Krzemiński i Franciszek Gawrzyał. Pierwszym kapelmistrzem był Władysław Szuta.
W roku 1961 batutę dyrygenta przeją Zygmunt Karbowski, jednocześnie kapelmistrz orkiestry dętej fabryki obuwia w Starogardzie Gd. Na dalsze postępy orkiestry wpłynęło oddanie w październiku 1961r. do użytku nowo zbudowanej remizy z przestronną salą, gdzie odbywały się próby.

W latach 1969- 70 orkiestrę prowadził Franciszek Król, kapelmistrz orkiestry dętej szpitala Kocborowo w Starogardzie Gd. Następnie kierował orkiestrą Franciszek Gawrzyał. Orkiestra uświetniła swą grą wiele imprez zarówno strażackich jak i miejskich, gminnych i powiatowych.

Na początku lat 70, przez krótki okres zajmował się szkoleniem młodych, chętnych do gry w orkiestrze, nauczyciel z Technikum Rachunkowości Rolnej - Weselski. W pierwszej połowie lat 70 orkiestra, której rozwój zapowiadał się obiecująco, straciła aktywność i doszło do zawieszenia jej działalności.

Odrodzenie orkiestry dętej OSP Skórcz nastąpiło w roku 1981, wraz z przyjściem do pracy w Szkole Podstawowej dh Kazimierza Schulza. 16 osobowy zespół zaczął regularne ćwiczenia. po niedługim czasie zespół zaczął publicznie występy.

W latach 80 i 90 orkiestra tak jak w okresach poprzednich uświetniała swą grą uroczystości państwowe, społeczne i kościelne. W II połowie lat 90 praca zespołu osłabła. Utrzymanie go przy życiu podjął się druh Paweł Recki.

I tak wraz z całą organizacją orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu doczekała pięknego jubileuszu 100 lecia istnienia straży i własnego. Jest nadzieja, że wzmocniony reprezentantami najmłodszego pokolenia, zasłużony zespół orkiestry, przy wsparciu władz samorządowych nadal będzie działał dla dobra społeczeństwa miasta i regionu.

Skład: ok. 15 osób

Strona internetowa: www.orkiestraskorcz.republika.pl
Ostatnio zmieniony 24 paź 2010, 17:40 przez karolgroen, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja tu jeszcze wróce...

Awatar użytkownika
zgaju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 14 kwie 2008, 14:12
Instrument/y: Andreas Eastman ETR-520GS
Ustnik/i: Laskey 68MC
Lokalizacja: Tąpkowice
Kontakt:

Post autor: zgaju » 24 paź 2010, 22:07

widzę, że połowa orkiestry posiada nazwisko ''Dunst'' ;) dodam że w mojej orkiestrze, z mojej rodziny, razem ze mną jest 7 członków , z tym że 5 się dopiero uczy ;pp
Jeżeli pomogłem kliknij "POMÓGŁ"

6. POWOLI DOCHODŹ DO CELU
Jeśli chcesz być dobrym nie możesz się spieszyć. Stopniowo i dokładnie pracuj nad doskonaleniem swych umiejętności i pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie.

ODPOWIEDZ